Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Krakowa szuka pamiątek na wystawę "Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin".

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ludzi z różnymi wojennymi doświadczeniami łączyło to, że przez wiele lat nie wspominali o swoich przeżyciach nawet najbliższym - dziś mogą być one udostępnione na wystawie w Fabryce Schindlera
Ludzi z różnymi wojennymi doświadczeniami łączyło to, że przez wiele lat nie wspominali o swoich przeżyciach nawet najbliższym - dziś mogą być one udostępnione na wystawie w Fabryce Schindlera Sylwia Penc / Polskapresse
Muzeum Krakowa przygotowuje wystawę „Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin”. Zostanie ona otwarta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w maju 2021. Jej częścią ma być „depozyt pamięci” utworzony przy udziale krakowian, muzeum poszukuje pamiątek, które zostaną zaprezentowane na wystawie.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

„Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin” to nowa wystawa powstająca w Fabryce Emalii Oskara Schindlera. Otwarcie wystawy zaplanowane zostało na 5 maja 2021 roku. Już dziś krakowianie mogą wesprzeć muzeum pamiątkami rodzinnymi opowiadającymi o wojennych losach mieszkańców miasta. Szczególnie cenne są dla muzealników opowieści, które ocalą od zapomnienia historie bliskich z czasów wojennych.

Wystawa opowie o tragicznych doświadczenia II wojny światowej z perspektywy konkretnych osób, mieszkańców Krakowa, zarówno tych, którzy mieszkali w mieście w momencie wybuchu wojny, jak i tych, którzy sprowadzili się do niego później. Na ekspozycji poznamy losy ludzi, którzy spędzili wojnę z dala od domu i rodzin, ludzi walczących w szeregach Polskich Sił Zbrojnych, przebywających w obozach na terenie Trzeciej Rzeszy czy deportowanych na Wschód. Historie te pokażemy poprzez relacje bohaterów i unikatowe obiekty muzealne.

- Wystawie „Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin” towarzyszyć będzie „depozyt pamięci” - pamiątki rodzinne, zdjęcia czy opowieści, które zostaną udostępnione zwiedzającym w specjalnym miejscu w holu Fabryki Schindlera - mówi kurator wystawy Bartosz Heksel. - Zachęcamy krakowian, by rozmawiali ze swoimi bliskimi, szukali rodzinnych opowieści i chcieli się nimi podzielić i wypożyczyć muzeum.

Ideą depozytu pamięci jest, by był on prezentowany nie tylko w czasie wystawy. Nadsyłane historie i fotografie będą również publikowane w internecie, celem, jak podkreśla Bartosz Heksel, jest zachęcenie krakowian do swoich własnych poszukiwań.

Aby udostępnić muzeum swoje pamiątki, należy najpierw zgłosić się mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie: 12 656 56 25.

- Szukamy przede wszystkim obiektów niedużych rozmiarów, przedmiotów codziennego użytku, przechowujących pamięć o osobie, do której należały: fotografie, kopie dokumentów - dodaje kurator wystawy. - Są już pierwsi chętni, by podzielić się swoją opowieścią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Krakowa szuka pamiątek na wystawę "Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin". - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto