MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zaprasza na COPERNICUS FESTIVAL. Cykl niezwykłych spotkań przy zabytkowych maszynach w Zajezdni

OPRAC.: Magda Habel
WYSTAWA MIASTO TECHNOCZULOSC W MUZEUM INZYNIERII I TECHNIKI W KRAKOWIE
WYSTAWA MIASTO TECHNOCZULOSC W MUZEUM INZYNIERII I TECHNIKI W KRAKOWIE JOANNA URBANIEC / POLSKA PRESS
Już trzeci raz Copernicus Festival odbywa się w zabytkowej Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15 na krakowskim Kazimierzu. To wyjątkowe miejsce, jedyna zachowana w Europie zajezdnia, która dokumentuje rozwój komunikacji miejskiej. Do 25 maja będzie można zwiedzać ekspozycje bezpłatnie.

Maszyny hasłem tegorocznego Copernicus Festival

Tegoroczny Festiwal Copernicus skupia uwagę wokół tematu Maszyny. Jest to wyjątkowa okazja to pokazania maszyn z muzealnych zbiorów i opowiedzenia o roli, jaka przypadła im w historii.

W ramach festiwalu organizowane będą bezpłatne:

  • warsztaty dla dzieci,

  • wykłady,

  • debaty.

Otwarta rok temu wystawa stała „Miasto. Technoczułość” zaprasza widza na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. W świat myśli inżynieryjnej wprowadza aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.

Wydarzenia festiwalowe - program

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na cykl spotkań przy zabytkowych obiektach na wystawie „Miasto. Technoczułość”:

czwartek, 23 maja, godz. 14.00

Maszyna parowa. Napęd postępu – spotkanie poprowadzi dr Piotr Żabicki

Stworzenie maszyny parowej było jednym z punktów wyjścia dla pierwszej rewolucji przemysłowej. Nieprzypadkowo wiek XIX określany jest mianem wieku paru. Wykorzystanie energii zgromadzonej przed milionami lat w postaci złóż węgla do napędu maszyn otworzyło zupełnie nowe możliwości, stwarzając jednocześnie nowe zagrożenia. Parowy napęd dał częściową niezależność od pracy ludzi, zwierząt czy wykorzystania sił natury w wielu obszarach wytwórczości i transportu. Wszechstronność i uniwersalność maszyny parowej umożliwiła skok cywilizacyjny. Sukces tego rozwiązania inspirował do dalszych poszukiwań nowych źródeł napędu i pobudzał wynalazczość w wielu obszarach życia.

piątek, 23 maja, godz. 15.00

Mózg elektronowy dla każdego – spotkanie poprowadzi Krzysztof Chwałowski (Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach)

Komputery stanowią obecnie urządzenia bez których nie potrafimy się obyć. Mają wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia. Stało się to możliwe dzięki postępującej miniaturyzacji i zmianom nie tylko rozwiązań technologicznym, ale przede wszystkim lepszemu rozumieniu i projektowaniu systemów komunikacji człowieka z maszynami. W trakcie spotkania zostaną naświetlone kluczowe momenty, które zdecydowały o rozwoju tych urządzeń cyfrowych.

piątek, 24 maja, godz. 14.00

Maszyna do komunikacji – spotkanie poprowadzi Szymon Czyżyk

Przyczynkiem do rozmowy o przekazywaniu informacji na odległość i służącym do tego urządzeniom będzie kabina telefoniczna BN – 67 i znajdujący się w niej telefon. Na spotkaniu opowiemy o budowie tej maszyny oraz w jaki sposób łączyła ludzi na odległość. Przy okazji dotkniemy tematu telefonizacji Polski - wykorzystania telefonów w domach, biurach i w przestrzeni publicznej w XX wieku.

piątek, 24 maja, godz. 15.00

Dźwignie postępu: maszyny do pisania i liczenia – spotkanie poprowadzi dr Filip Wróblewski

Fenomen skokowego rozwoju związanego z kolejnymi rewolucjami przemysłowymi, które miały miejsce od końca XVIII w. jest związany z mechanizacją pracy. Emblematycznie jest ona kojarzona przede wszystkim z maszynami parowymi, koleją żelazną i fabrykami. Nie były to jednak jedyne urządzenia, które odegrały rolę w procesie industrializacji i globalizacji. Rozwój handlu i operacji giełdowych wymusił prace nad urządzeniami mającymi usprawnić pisanie i liczenie. Miało to znaczący wpływ na ukształtowanie się współczesnej biurokracji.

25 maja, godz. 14:00

Warsztaty rodzinne z cyklu „Poznajemy maszyny proste”: Przekładnia zębatkowo-liniowa

Czym są maszyny proste? Do czego służą? Gdzie można je spotkać? Odpowiedź brzmi: wszędzie! A najlepiej zrozumieć ich działanie na modelu edukacyjnym. Na zajęciach udowodnimy, że mechanizmy maszyn prostych możecie znaleźć także w wielu domowych sprzętach.

Co ma wspólnego kolej z łańcuchem od roweru? Na zajęciach poznamy mechanizm działania przekładni zębatkowo-liniowej i wykonamy doświadczenia z nią związane.

Zajęcia dla dzieci od 8 lat do 14 lat wraz z opiekunem.

Informacje

Kiedy: 22 - 26 maja

Gdzie: Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15

Wstęp: wolny po wcześniejszej rezerwacji telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto