18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne w Krakowie: do 19 czerwca potrwa wystawa "Studium obiektu: rzeczy pierwsze"

Katarzyna Jasińska
Księga tybetańska
Księga tybetańska Katarzyna Jasińska
Do 19 czerwca potrwa wystawa w Muzeum Etnograficznym zatytułowana Studium obiektu: rzeczy pierwsze. Jest to wybór trzynastu przedmiotów z pierwszych dziesięciu lat funkcjonowania muzeum, które w tym roku obchodzi swoje stulecie.

Czytaj także:

Są to przedmioty, których zwykle nie możemy zobaczyć na wystawie. Wiele z nich, to obiekty orientalne, przywiezione z najodleglejszych zakątków świata. Muzeum zachęca odwiedzających do wyrażania swoich refleksji po obejrzeniu wystawy. Najciekawsze z nich będą opublikowane na stronie muzeum i nagrodzone książkami "Przejścia i powroty. Kolekcja Muzeum Etnograficznego w Krakowie".

Apteczka tybetańska (w tym rękopis medyczny zatytułowany Esencja bogactwa serca, czyli w jednej księdze zebrane z dzieł medycznych opisy symptomów chorób i sposobów ich leczenia oraz dwa leki).

Jest to jedynie część ogromnego zbioru znajdującego się w Muzeum ponad 300 mieszków i słoiczków z produktami do sporządzania leków oraz dwóch medycznych rękopisów autorstwa uczonego lamy mongolskiego. - Niektóre substancje udało się rozpoznać i opisać, jednak w jednym z woreczków znajduje się niezidentyfikowany do dzisiaj brązowy proszek- zdradza tajemnicę kurator wystawy Dorota Majkowska-Szajer. Leki są w skórzanych woreczkach i pochodzą z drugiej połowy XIX w. Dołączony rękopis napisany jest w języku tybetańskim na 102 kartach.

Innym niezwykłym przedmiotem na wystawie jest dziecięca kurtka wykonana z rybich skór. Jej obecność jest dowodem na to, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pochodzi bowiem ona ze zbiorów zesłańca syberyjskiego Benedykta Dybowskiego. Została wykonana w latach 80. XIX w. kiedy to Dybowski trafił na Syberię za to, że uczestniczył w Powstaniu Styczniowym. Tam został zatrudniony jako oficjalny lekarz i badacz fauny ekspedycji, która wyruszyła w 1869 roku na poznanie okręgów amurskiego i ussuryjskiego, świeżo przyłączonych do imperium Rosyjskiego. Pracował też jako lekarz na Kamczatce i Wyspach Komadroskich, gdzie prowadził badania wśród żyjących tam ludów: Aleutów, Itelmenów, Koriaków oraz Ewenów. Benedykt miał przeczucie, że kulturę z którą się tam spotkał, czeka rychły zmierzch, dlatego zaczął kolekcjonować przedmioty należące do tamtejszej ludności. Zbierał stroje, narzędzia i broń, a także poprosił miejscowych o wykonanie miniaturowych odpowiedników ich sań i łodzi. Tak powstała bezcenna kolekcja z dalekowschodniej Syberii licząca 135 obiektów, którą Dybowski przekazał Muzeum Etnograficznemu w 1913 roku.

Kraków: ścieżki i trasy rowerowe [ZOBACZ]

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto