Jerzy Filipiuk
Maskotka mistrzostw świata - wiewiórka Pax - na trybunach Tauron Areny Kraków
Maskotka mistrzostw świata - wiewiórka Pax - na trybunach Tauron Areny Kraków Oskar Nowak
W piątek, 13 stycznia swoje występy w fazie wstępnej XXVIII mistrzostw świata w Tauron Arenie Kraków zainaugurowali piłkarze ręczni drużyn z grupy F. W pierwszym meczu Holandia wygrała z Argentyną 29:21, a w drugim Norwegia pokonała Macedonię Północną 39:27.

„Pomarańczowi" - dziesiąta drużyna ubiegłorocznych mistrzostw Europy - nie dali szans aktualnym wicemistrzom Ameryki Południowej i Środkowej. Ci ostatni prowadzili tylko raz: 2:1. Potem ze stanu 4:4 zrobiło się 12:6 dla Holendrów Tuż przed przerwą ich rywale zmniejszyli straty do dwóch bramek (było tylko 13:11), ale po zmianie stron znowu dominowali „Oranje". Świetnie w bramce spisywał się Bart Ravensbergen, a jego koledzy bardzo dobrze grali w obronie.

Faworyzowani Norwegowie - wicemistrzowie świata sprzed czterech lat - rozbili Macedończyków, którzy przed dwoma laty zajęli 23 miejsce w MŚ. W pierwszej połowie meczu ze stanu 9:9 "wyciągnęli na 18:11, a w drugiej kontrolowali sytuację na parkiecie. Ich rywale - świetnie dopingowani przez grupę kibiców ze swojego kraju - stracili nie tylko punkty, ale i Tomislawa Jagurinoskiego, który jeszcze przed przerwą doznał groźnie wyglądającego urazu kolana.

W sobotę w Tauron Arenie Kraków spotkania drugiej kolejki rozegrają drużyny w grupie A. O godz. 18 Hiszpania zagra z Chile, a o godz. 20.30 Czarnogóra zmierzy się z Iranem. Hiszpanie i Irańczycy mają na koncie po dwa punkty, ich rywale ani jednego.

- To był bardzo ciężki mecz, ale spodziewaliśmy się tego, bo Czarnogóra to wymagający przeciwnik - podkreślił Hiszpan Daniel Dujszebajew, na co dzień rozgrywający Industria Kielce. - Cieszę się z wygranej, z wyniku, ale już nie sposobu i stylu, w jakim tego dokonaliśmy - zaznaczył po wygranej z Chile trener Iranu Veselin Vujović, który w sobotę poprowadzi swych podopiecznych w meczu z rodakami (cytaty za zprp.pl).

Mecze w fazie wstępnej w Tauron Arenie Kraków będą rozgrywane codziennie - do wtorku, 17 stycznia - o godz. 18 i 20.30. Parkingi są otwierane o godz. 16, a bramy o godz. 17. Ceny biletów (na eventim.pl): mecze 14, 15 i 17 stycznia - od 49 zł, mecze 16 stycznia - od 29 zł.