Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MŚ piłkarzy ręcznych 2023. 77 tysięcy kibiców na 21 meczach w Tauron Arenie Kraków. Frekwencyjny rekord w spotkaniu z Iranem

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
22.01.2023, Kraków: największą frekwencję w Polsce w MŚ zanotowano w meczu Polska - Iran
22.01.2023, Kraków: największą frekwencję w Polsce w MŚ zanotowano w meczu Polska - Iran Oskar Nowak
Około 192 tys. kibiców oglądało w katowickim Spodku, krakowskiej Tauron Arenie, płockiej Orlej Arenie i gdańskiej Ergo Arenie mecze XXVIII mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które w dniach 11-29 stycznia odbywały się w Polsce i Szwecji.

Frekwencja w Tauron Arenie Kraków

Podczas zmagań najlepszych szczypiornistów globu w 15-tysięcznej Tauron Arenie Kraków rozegrano 21 spotkań – 12 w fazie wstępnej i 9 w fazie grupowej. Łącznie z trybun oglądało je ok. 77 tys. fanów, w tym ok. 29,5 tys. w fazie wstępnej i ok. 47,5 tys. w fazie grupowej.

Na mecze fazy wstępnej grupy A (z udziałem Hiszpanii, Czarnogóry, Iranu i Chile) wybrało się ok. 11 tys., a grupy F (z udziałem Norwegii, Holandii, Argentyny i Macedonii Północnej – ok. 18,5 tys. osób. Rekordową frekwencję w tych grupach zapewniły odpowiednio mecze Hiszpania – Chile (3150) i Norwegia - Macedonia Płn. (4048).

Spotkania fazy grupowej w grupie I (z udziałem Francji, Hiszpanii, Słowenii, Polski, Czarnogóry i Iranu) obejrzało z trybun ok. 47,5 tys. kibiców. Najlepsza frekwencja była na meczach Polski - kolejno z Hiszpanią (7030), Czarnogórą (9087) i Iranem (11 221). Ta ostatnia była najwyższą w Polsce w całym turnieju.

Dla porównania: 10-tysięczny Spodek wypełnił się w całości kibicami podczas występów „Biało-czerwonych” w grupie B fazy wstępnej, gdy grali oni kolejno z Francją, Słowenią i Arabią Saudyjską.

Turnieje i ambasadorzy MŚ

Przed MŚ w polskich miastach je organizujących odbyło się 90 turniejów piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży, w tym 20 w Krakowie. Towarzyszyły one przygotowaniom do największej imprezy w historii polskiego handballu. Przy okazji MŚ zorganizowano także rozgrywki dla najmłodszych, które odbyły się w Katowicach i Krakowie.

Ambasadorami MŚ byli wybitni sportowcy, w tym związani – dawniej i dziś – z naszym regionem: wychowanek SKS Kusy Kraków i uczestnik zakończonego turnieju Arkadiusz Moryto (ambasador Małopolski), znakomity kierowca rajdowy w kategorii quadów, też krakowianin, Rafał Sonik (ambasador Krakowa), wychowanka MKS Beskid Nowy Sącz i 193-krotna reprezentantka kraju, nowosądeczanka Iwona Niedźwiedź (ambasador województwa śląskiego) oraz były zawodnik Hutnika Kraków i 298-krotny reprezentant kraju, a dziś wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Sławomir Szmal (ambasador Katowic).

30 bramek Arkadiusza Moryty

Wspomniany Moryto – 25-letni prawoskrzydłowy – podczas polsko-szwedzkiego turnieju rozegrał wszystkie sześć meczów, w których strzelił 30 bramek: sześć Francuzom, sześć Słoweńcom, dziewięć Saudyjczykom, pięć Hiszpanom, jedną Czarnogórcom i trzy Irańczykom, będąc drugim najskuteczniejszym zawodnikiem naszej reprezentacji (Szymon Sićko zdobył o jednego gola więcej). Jego dorobek byłby zapewne większy, gdyby nie zobaczył czerwonej kartki w 20 minucie spotkania z Iranem.

W mistrzostwach świata w Polsce i Szwecji triumfowała Dania, wyprzedzając Francję i Hiszpanię. Nasza drużyna zajęła w turnieju piętnaste miejsce. Kolejne MŚ odbędą się styczniu 2025 roku w Chorwacji, Danii i Norwegii.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto