MŚ 2022 w amp futbolu. Świetny występ Polaków w meczu z Hiszpanią. O awans do ćwierćfinału zagrają z Brazylijczykami

Jerzy Filipiuk
Krystian Kapłon i jego koledzy wspięli się na wyżyny swoich umiejętności w meczu z Hiszpanami Łukasz Grochała
Na rozgrywanych w Turcji 6. oficjalnych mistrzostwach świata w amp futbolu, w swym trzecim, ostatnim meczu w grupie E Polska pokonała wicemistrza Europy Hiszpanię 3:0 i zapewniła sobie awans do 1/8 finału, w którym w środę o godz. 15 zmierzy się z Brazylią.

W podstawowej „7" naszej reprezentacji wybiegło pięciu zawodników Wisły Kraków: Igor Woźniak, Przemysław Świercz, Kamil Rosiek, Krystian Kapłon i Kamil Grygiel, a pozostały duet tworzyli były gracz „Białej Gwiazdy" Mariusz Adamczyk (dziś Legia Warszawa) i as Kuloodpornych Bielsko-Biała Bartosz Łastowski. W końcówce meczu krótko zagrał wiślak Jakub Kożuch.

Agresywnie grający Biało-Czerwoni szybko, bo w 6 minucie objęli prowadzenie, gdy Rosiek celnym strzałem wykorzystał podanie z prawej strony. Osiem minut później okazję do podwyższenia wyniku miał Kapłon, ale nie zdołał pokonać Luisa Ribeiro. Co się jednak odwlecze... W 18 minucie Łastowski po podaniu Adamczyka mocnym uderzeniem nie dał szans hiszpańskiemu golkiperowi.

Rywale Polaków, na czele z Davidem Mendesem, mieli problemy z rozerwaniem naszej defensywy. Po stracie dwóch goli próbowali odrobić straty, jednak w 20 min Woźniak nie dał się zaskoczyć Francisco Castilli. W rewanżu Kapłon w 22 i 25 min groźnie strzelił, ale Ribeiro udanie interweniował. W 2 min doliczonego czasu gry pierwszej połowy Łastowski trafił w słupek.

Po zmianie stron Hiszpanie próbowali atakować, ale w 33 i 44 min Woźniak sparował „bomby" Mendesa. Znakomicie dysponowani Polacy zdobyli trzeciego gola w 36 min, gdy po zagraniu Kapłona do siatki trafił Rosiek. 3 min później Oleksy główkował tuż nad poprzeczkę. W 41 min Kapłon został uderzony łokciem w krtań, ale po interwencji medycznej wrócił na boisko.

Obie drużyny do końca spotkania próbowały zmienić jego wynik. W 46 min Kapłon strzelił niecelnie, a w 50 min jego podanie nie wykorzystał Miś. Hiszpanie także szukali swych szans, jednak ich akcje było stopowane przez naszych rodaków. W ten sposób Polacy zrewanżowali się rywalom za półfinałową porażkę 1:2 we wrześniu 2021 roku podczas mistrzostw Europy w Krakowie.

Polska - Hiszpania 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Rosiek 6, 2:0 Łastowski 18, 3:0 Rosiek 36.
Polska: Woźniak - Świercz - Rosiek, Łastowski (50+3 Adamczyk), Kapłon (50+2 Kożuch) - Grygiel (21 Miś), Adamczyk (21 Oleksy).

Wyniki w grupie E: Polska - Uzbekistan 1:3, Hiszpania - Tanzania 0:0, Polska - Tanzania 3:0, Hiszpania - Uzbekistan 0:3, Tanzania - Uzbekistan 2:0, Polska - Hiszpania 3:0. Kolejność w tabeli: 1. Uzbekistan (6 pkt), 2. Polska (6 pkt), 3. Tanzania (4 pkt), 4. Hiszpania (1 pkt).