Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK: bilety znowu podrożeją? " To ekskluzywny transport dla zamożnych!"

Redakcja
W 2012 czekają nas dwie podwyżki cen biletów? Pierwsza podwyżka ...
W 2012 czekają nas dwie podwyżki cen biletów? Pierwsza podwyżka ... Łukasz Żołądź
W 2012 roku czeka nas podwyżka cen biletów MPK. Kiedy? Możliwe, że na przełomie lutego i marca.

Spór przed sierpniową podwyżką cen biletów MPK: krakowianie zabierają głos


Przed ostatnią podwyżką, która została wprowadzona w sierpniu 2011 roku ZIKiT twierdził, że są one niezbędne. - Ostatnie podwyżki były w 2004 roku i od tego czasu stawki za przejazd się nie zmieniły, natomiast drastycznie zmienia się sytuacja krakowskiego transportu publicznego. Ceny biletów nie dość, że nie wzrastały, to jeszcze pasażerowie otrzymywali kolejne ulgi, które znacząco zmniejszały wpływy do miejskiej kasy - wyjaśniał ZIKiT.

Na tym jednak nie koniec. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu chce, aby ceny biletów rosły corocznie, zgodnie ze wzrostem cen paliw i energii oraz innych opłat. - MPK to ekskluzywny transport dla zamożnych! - burzą się na wieść o kolejnych podwyżkach pasażerowie.

- To będzie podwyżka jedynie biletów jednoprzejazdowych (normalnych i czasowych). Stali klienci, którzy kupują bilety okresowe - a jest ich ok. 70 proc. nie muszą się bać podwyżki - informuje Piotr Hamarnik, z ZIKiT.

O ile wzrosną ceny biletów?

Prawdopodobnie koszt biletów jednoprzejazdowych miałby wzrosnąć o ok. 10 procent. Czyli zamiast 2,8 za bilet normalny, po podwyżce zapłacimy ok. 3 złotych. - Nie wiemy dokładnie ile miałaby wynosić podwyżka. Pewne jest natomiast, że bilety ulgowe nie będą miały końcówki 5 groszy, co było wcześniej bardzo uciążliwe - mówi Hamarnik.

Na podwyżkę musi jednak najpierw zgodzić się Rada Miasta. Jeśli taka zgoda będzie, nowe ceny biletów mogłyby zostać wprowadzone na przełomie lutego i marca. - Ta data nie jest pewna. W 2011 roku podwyżkę cen biletów planowaliśmy na czerwiec, a w życie weszła w sierpniu - informuje Hamarnik.

Wszędzie drożeje

ZIKiT podwyżki tłumaczy tym, że miasto cały czas musi dopłacać do biletów. - Miasto nie może wiecznie dopłacać do biletów. Poza tym ceny biletów drożeją w całej Polsce: m.in. we Wrocławiu, w Warszawie. To wynik wzrostu cen paliw i energii oraz innych opłat - dodaje Hamarnik.

Zobacz też:

5 gr za zatrzymanie się na przystanku

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |

Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO | Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto