Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most na Wiśle łączący Górkę w gminie Szczurowa i Sokołowice w gminie Koszyce nosi imię marszałka Marka Nawary

Paweł Michalczyk
Most na Wiśle łączący Górkę i Sokołowice nosi imię Marka Nawary
Most na Wiśle łączący Górkę i Sokołowice nosi imię Marka Nawary www.malopolska.pl
W środę odbyła się uroczystość nadania imienia Marka Nawary mostowi na Wiśle pomiędzy gminami Szczurowa i Koszyce. W piątek minie siedem lat od śmierci marszałka województwa małopolskiego. W uroczystości wzięła udział m.in. Monika Karlińska-Nawara, wdowa po byłym marszałku (na zdjęciu), a także marszałek Jacek Krupa i przedstawiciele lokalnych samorządów.

- Marek Nawara zostawił po sobie nie tylko dobre wspomnienia, ale wiele namacalnych dowodów swojej sumiennej pracy dla Małopolan. Jednym z nich jest właśnie ten most na Wiśle. Ta niezwykle ważna dla Małopolski inwestycja była wstępem – a jednocześnie symbolem znaczącej roli, jaką przyjdzie odegrać samorządowi województwa w rozwoju całego regionu – mówił podczas uroczystości nadania imienia marszałek Jacek Krupa.

Uroczyste otwarcie mostu miało miejsce blisko 16 lat temu, gdy marszałkiem był właśnie Nawara. Zanim przeprawa powstała, mieszkańcy gmin Koszyce i Szczurowa musieli przeprawiać się tu płatnymi promami.

***

Marek Nawara urodził się 18 kwietnia 1956 r. w Krakowie. W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. W latach 1997-1998 pełnił funkcję posła (AWS) na sejm RP, a od 1998 r. – radnego województwa małopolskiego. Dwukrotnie był marszałkiem województwa małopolskiego – w latach 1998-2002 oraz 2006-2010. Równocześnie pełnił szereg funkcji, był m.in. założycielem i prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska, a także współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Za swoją pracę i osiągnięcia Marek Nawara został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Zdobył tytuł „Człowiek Roku 2000” w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Marek Nawara był jednym z najaktywniejszych polskich samorządowców. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce został wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki – nazywanej „samorządowym Oskarem” – oraz Różą im. Franciszki Cegielskiej. Gdy pełnił funkcję wójta, gmina Zielonki była często nagradzana i stawiana jako wzór samorządowego sukcesu. W kadencji 1998-2002, już jako marszałek Małopolski, koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa.

Zastosowano wtedy niespotykane rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społecznej regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marszałek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego – Wrót Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło też m.in. system wsparcia na rzecz małopolskich zabytków czy jednostek OSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto