Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monumentalny dokument "Matczyzna" będzie miał premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Matczyzna"
"Matczyzna" Materiały prasowe
Premiera filmu “Matczyzna” (“Motherland”) ukraińsko-białoruskiego reżysera Alexandra Mihalkovicha i białoruskiej reżyserki Hanny Badziaki odbędzie się na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Monumentalne dzieło, będące wielowątkowym portretem opresyjnej postsowieckiej kultury okrucieństwa, otrzymało właśnie Grand Prix na CPH:DOX, prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych w Kopenhadze. W Krakowie film zobaczymy na przełomie maja i czerwca.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

- Kiedy zaproponowano nam ten film do konkursu wiedziałem, że dwa miesiące wcześniej wystartuje na CPH:DOX, ale nie byliśmy zazdrośni, podzieliliśmy zachwyt z naszymi duńskimi kolegami - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. - Kopenhaga to zawsze gwarancja najwyższej jakości. A to co dzieje się od paru lat w Białorusi i na granicy z nią porusza nas Polaków do głębi. Uznanie międzynarodowego jury tylko potwierdza nasz wybór.

Tytuł filmu w jasny sposób zaznacza rolę kobiet w walce z brutalnym reżimem. Swietłana, jedna z bohaterek filmu kilka lat temu straciła syna, który został znaleziony martwy podczas służby wojskowej. Nie wierzy w samobójczą śmierć Saszy i próbuje zdemaskować brutalne zjawisko “fali” (dedowszcziny), rzucić światło na kulturę przemocy i nadużyć w białoruskiej armii. Równolegle grupa młodych przyjaciół z techno podziemia wkrótce sama staje w obliczu poboru. Imprezy rave'owe z ich udziałem niebawem mogą się skończyć. Tymczasem na ulicach wybuchają wielkie protesty po niedawnym "ponownym wyborze" dyktatora-prezydenta, Aleksandra Łukaszenki.

Twórcy dokumentu ukazującego ciemną stronę Białorusi, pełnej korupcji i brutalnej kultury mundurowej - Hanna Badziaka i Aleksander Mihalkovich zrealizowali film, który analizuje postsowiecką kondycję społeczną z rzadko spotykanej perspektywy młodych ludzi. Przejmujące zdjęcia i intymna bliskość kamery wzbudzają silne emocje strachu, niezgody, bezsilności ale też nadziei.

Dedykując film "wszystkim Ukraińcom walczącym z rosyjską agresją i białoruskim więźniom politycznym", duet reżyserski podziękował w Kopenhadze tym, którzy pomogli im w realizacji filmu, a w szczególności bohaterom, "którzy mieli odwagę stanąć przed kamerą” i uczestniczyć w długim, ponad czteroletnim procesie powstawania dokumentu.

Film jest jednym z 15 z całego świata, które wezmą udział w międzynarodowym konkursie dokumentalnym 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wśród nich znalazł się także film “Porywacze” (“The Hostage Takers”, reż. Puk Damsgaard i Søren Klovborg), który na festiwalu CPH:DOX otrzymał specjalne wyróżnienie. Premierom obu dokumentów będzą towarzyszyły spotkania z ich twórcami.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na platformie KFF VOD na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Monumentalny dokument "Matczyzna" będzie miał premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto