Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mocny początek roku w Teatrze KTO. Monodram o kobietach, debata o migrantach, przegląd performansów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kamień węgielny, filozoficzny, celtycki, milowy, świętego Szczepana, głaz Syzyfa... Kamienie fascynują̨ ludzi od zarania dziejów. Czy potrafią̨ ożywić wyobraźnię? Odpowiedzi na te pytania z pewnością̨ można znaleźć w spektaklu „Kamica 79”.
Kamień węgielny, filozoficzny, celtycki, milowy, świętego Szczepana, głaz Syzyfa... Kamienie fascynują̨ ludzi od zarania dziejów. Czy potrafią̨ ożywić wyobraźnię? Odpowiedzi na te pytania z pewnością̨ można znaleźć w spektaklu „Kamica 79”. Piotr Nykowski
Teatr KTO nowy rok przywitał w swojej nowej siedzibie sylwestrowym balem, a od pierwszych dni stycznia w repertuarze, oprócz spektakli znalazły się artystyczne wydarzenia: wielokrotnie nagradzany monodram „Kamica 79” w reż. Artiego Grabowskiego, międzyuczelniany przegląd Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie oraz debata o kryzysie humanitarnym „perspektywa: granica”.

FLESZ - Otyli nie powinni jeść mięsa?

od 16 lat

8 stycznia krakowska publiczność będzie mogła jednorazowo zobaczyć szeroko nagradzany monodram „Kamica 79” w reż. Artiego Grabowskiego, z doskonałą rolą Marty Grygier. Spektakl powstał dzięki koprodukcji trzech najważniejszych ośrodków teatru niezależnego w Polsce - Instytutu Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatru Kana w Szczecinie i Teatru Brama z Goleniowa.

Przedstawienie „Kamica 79” podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się̨ z czasem, odpowiedzialnością̨ i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są̨ osobiste myśli autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem.

12 i 13 stycznia na scenie Teatru KTO, w ramach „aKTOmaRu?”, czyli międzyuczelnianego przeglądu Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP zaprezentowanych zostanie ponad 30 studentek i studentów związanych z pracowniami sztuki performance: Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Intermediów ASP w Krakowie oraz studentek wymiany zagranicznej programu Erasmus z Izraela, Ukrainy i Kurdystanu. W programie znajdą się performansy, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz działania o charakterze interdyscyplinarnym, które zaanektują całą przestrzeń Teatru KTO w Krakowie.

„Od wiosny 2021 roku na granicy Polsko Białoruskiej trwa kryzys humanitarny zwany wojną hybrydową wymierzoną w Polskę̨ i Unię Europejską. „Użycie” migrantów, szerzenie dezinformacji i propaganda mająca na celu destabilizację sytuacji w tej części Europy, to działanie na taką skalę, bez precedensu. Moderowanie kryzysu humanitarnego przez reżim Łukaszenki jest aktem cynicznej gry wymierzonej w fundament ideowy wspólnej Europy wyrażonej w Karcie Praw Podstawowych” – zapowiada Teatr KTO debatę o kryzysie humanitarnym „perspektywa: granica”, która odbędzie się w siedzibie teatru 10 stycznia o godz. 19.00 (wstęp wolny).

Wśród zaproszonych rozmówców znaleźli się: prof. Bogdan de Barbaro, Ziyad Raoof, Marcin Mamoń, ks. Mieczysław Puzewicz, Marta Górczyńska, Wiktoria Kozioł. Spotkanie poprowadzą Karol Wilczyński i Mateusz Janicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mocny początek roku w Teatrze KTO. Monodram o kobietach, debata o migrantach, przegląd performansów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto