Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOCAK otwarty! "Polska musi kojarzyć się z nowoczesną sztuką" [zdjęcia]

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
W czwartek, 19 maja, oficjalne otwarto Muzeum Sztuki ...
W czwartek, 19 maja, oficjalne otwarto Muzeum Sztuki ... Łukasz Żołądź
W czwartek, 19 maja, oficjalne otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. W inauguracji uczestniczył prezydent, Bronisław Komorowski.

Już w ten weekend: Noc Muzeów w Krakowie 2011: zobacz, gdzie warto zajrzeć [program]


Muzeum nazwane też MOCAK, od skrótu angielskiej nazwy - Museum of Contemporary Art in Krakow - będzie gromadzić międzynarodową kolekcję sztuki, pokazując sztukę ostatnich 20 lat i odnosząc najnowsze zjawiska artystyczne do tradycji sztuki konceptualnej.

MOCAK to ewenement nie tylko na skalę regionalną, ale i ogólnopolską. To pierwsze w naszym kraju muzeum sztuki współczesnej zbudowane od podstaw. Krakowowi często zarzucano, że panuje w nim klimat nekropolii. - Nasze miasto zawsze dysponowało wspaniałą ofertą kulturalną, ale nie było tu nigdy współczesności – mówi dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej, Maria Anna Potocka.

- Musimy skutecznie zabiegać o to, żeby Polska kojarzyła się z nowoczesną sztuką, żeby pokazała swoje ambicje dogonienia i konkurowania ze światem nowoczesności, także na obszarze sztuki i kultury. Mam nadzieję, że podobna placówka powstanie w Warszawie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego otwarcia muzeum.

Program instytucji obejmie również działania edukacyjne, projekty badawcze i wydawnicze. Jednym z nich jest czasopismo „MOCAK Forum", które ma charakter interdyscyplinarny - zarówno na poziomie teorii sztuki, jak i praktyki artystycznej. Pierwszy numer magazynu ukazał się 12 maja, można kupić go w muzeach posiadających ekspozycje sztuki współczesnej, w wybranych galeriach oraz salonach prasowych sieci Empik. Docelowo placówka ma zatrudniać 55 osób. Budżet muzeum w 2011 r. to 7,2 mln złotych.

Muzeum o całkowitej powierzchni około 10 tys. metrów kw. zostało zbudowane na obszarze dawnej fabryki Schindlera na Zabłociu. Architekt, twórca projektu budynku, Włoch Claudio Nardi nawiązuje do nurtu neomodernistycznego. Na terenie muzeum znajdują się biblioteka, księgarnia, sale audiowizualne oraz unikatowa w Polsce pracownia konserwatorska sztuki współczesnej.

Wczoraj zaraz po uroczystym otwarciem muzeum, można było oglądnąć dwie duże wystawy - "Historię w sztuce" i "Kolekcję MOCAK-u". Oprócz tego kilka mniejszych ekspozycji, m.in.: cykl fotograficzny pt. "Maurycy Gomulicki. Bibliophilia", bibliotekę Mieczysława Porębskiego oraz "ALIAS: Madeleine Sante", czyli jedną z prezentacji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

- "Historia w sztuce" jest bardzo interesująca, to międzynarodowa wystawa 44 artystów. Nie boimy się kontekstu. Jej przesłaniem jest zobaczenie historii na różne sposoby. Zobaczenie, że historia to nie jest lekcja ze szkoły, gdzie wszystko jest raz na zawsze postanowione, tylko historia to jest pewien materiał, który możemy sobie interpretować" - powiedziała Maria Anna Potocka.

Koszt przedsięwzięcia opiewał na prawie 71 mln zł, z czego 35,7 mln zł pochodziło z funduszy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Podobną kwotę wyłożyła ze swojego budżetu gmina Kraków, a dotacja ministra kultury wyniosła ok. 4 mln złotych.

MOCAK będzie otwarty od 20 maja. Zamknięty będzie tylko w poniedziałki, od wtorku do niedzieli będzie można odwiedzać muzeum w godz. 12.00 - 20.00.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto