Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOCAK Kraków: sześć nowych wystaw w MOCAK-u

red.
Od 18 października w MOCAK-u aż sześć nowych wystaw! Największe z nich to 30. wystawa Rady Europy „Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku” oraz „Good boy” - pierwsza w Polsce wystawa światowej sławy artysty Erwina Wurma.

30. wystawa Rady Europy „Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku” prezentuje refleksje na temat praw człowieka, równości, demokracji i autonomii jednostki odzwierciedlone w dziełach najważniejszych europejskich artystów.

Na wystawie zobaczymy m.in. rejestrację video prawie 180 obrazów, ukazujących żywe stemple z nagich ciał, pokrytych niebieską farbą. To film dokumentujący akcję Yves'a Klein'a z cyklu Anthropométries de l’Époque bleue, która odbyła się 9 marca 1960 roku w Paryżu. Kuratorzy prezentują także wideoinstalację Mirosława Bałki „BlueGasEyes” z kolekcji MOCAK-u. Krążki ognia na palnikach kuchenki gazowej tworzą wibrujące, estetyczne wzory. Postrzeganie tego obrazu zmienia się, kiedy syk gazu przywołuje skojarzenie z tragicznymi wydarzeniami Holocaustu.

Z kolei Marina Abramowić porusza kwestie granic cielesności i psychiki w filmie Thomas Lips (The Star). Serbska artystka świadomie poddała swoje ciało i umysł torturom, badając możliwości kontroli i władzy nad sobą. Propagandę polityczną będą demaskować Zofia Kulik i Przemysław Kwiek w cyklu fotografii Pomnik bez paszportu w salonach sztuk plastycznych.

„Good boy” to wystawa prac znakomitego austriackiego artysty Erwina Wurma, który wszystko co tworzy nazywa rzeźbą. Jego sztuka, pełna absurdu i poczucia humoru, wytrąca odbiorców ze zwykłego toku myślenia. Wurm często zachęca odbiorcę do interakcji. Przykładem takich działań jest projekt Jednominutowe rzeźby. Na podstawie instrukcji przygotowanych przez artystę oraz wykorzystując przedmioty codziennego użytku, każdy z nas może stać się żywą rzeźbą.

Na wystawie zobaczymy fotografie dokumentujące działania publiczności, która przybiera dziwne, absurdalne i śmieszne pozy, tworząc rzeźby z własnych ciał. Widzowie MOCAK-u również będą mogli stać się dziełami sztuki. Na wystawie zobaczymy również między innymi naturalnych rozmiarów „Ciężarówkę”, rzeźby - portrety (na przykład „Artysta, który połknął świat”), odlane z brązu ogórki oraz fotografie z serii „Palmers”. Zwiedzjący

Do grudnia można zobaczyć również dwie wystawy organizowane przez MOCAK poza krakowską siedzibą Muzeum. W Filharmonii Krakowskiej i Operze Narodowej w Warszawie można oglądać cykle fotografii opartych na scenograficznych rysunkach Mariana Eilego, artysty i założyciela „Przekroju”. Wykonana w 1977 roku seria zdjęć „Dali u Pendereckich” przedstawia zainscenizowaną rewizytę Salvadora Dalego w krakowskim domu kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Wystawa organizowana jest z okazji 80. urodzin wielkiego kompozytora.

26 października MOCAK zaprasza na premierę książki Krzysztofa Wodiczko „Obalenie wojen”. O godzinie 16 podczas Targów Książki w Krakowie, odbędzie się spotkanie wokół bestselleru światowej sławy artysty. O książce rozmawiać będą: Adam Michnik, autor wstępu, Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u oraz Krzysztof Miller, fotoreporter wielokrotnie utrwalający walki na Bliskim Wschodzie.

30. wystawa rady Europy „Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku”
18.10.2013 – 26.1.2014
Kuratorzy wystawy: Delfina Jałowik, Monika Kozioł, Maria Anna Potocka
Współpraca: Monika Flacke (Deutsches Historisches Museum, Berlin)
Koordynatorzy: Rania Sid Otmane, Jeanne Pagin

Erwin Wurm Good boy,
18.10.2013–26.01.2014
Kurator wystawy: Delfina Jałowik

Krzysztof Wodiczko, Obalenie wojen
książka wydana nakładem MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
premiera: 26 października 2013, Targi Książki w Krakowie

Spotkanie promocyjne książki odbędzie się 26 października (sobota) o godzinie 16:00 na Targach Książki w Krakowie. Uczestnicy: Adam Michnik, Maria Anna Potocka, Krzysztof Miller.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto