reklama

Mniej lekcji religii? Kuria krakowska zabrała głos!

RedakcjaZaktualizowano 
W Krakowie nie będzie zmniejszona liczna lekcji religii w szkołach
W Krakowie nie będzie zmniejszona liczna lekcji religii w szkołach Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Krakowska kuria odpowiedziała na list prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie zmniejszenia liczby lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo, dla podwójnych roczników szkół ponadpodstawowych. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski nie widzi możliwości takiego rozwiązania. Przekonuje, że jeśli będą problemy lokalowe, to kuria chętnie pomoże.

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się do krakowskiej Kurii Metropolitalnej z prośbą o rozważenie możliwości zmniejszenia liczby godzin nauki religii do jednej w tygodniu dla pierwszych roczników szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020. To pokłosie uchwały Rady Miasta Krakowa z 27 marca.

Jacek Majchrowski pisze do kurii krakowskiej. Apeluje o mniejszą liczbę lekcji religii [LIST]

Prezydent wyraził przekonanie, że „zgoda Księdza Arcybiskupa przyczyniłaby się do poprawy warunków nauki krakowskich uczniów”. „Jeszcze raz zapewniam, że miałaby ona charakter jednorazowej decyzji w związku z absolutnie wyjątkową sytuacją rocznika uczniów, którego ona dotyczy” – zaznaczył w liście Jacek Majchrowski.

W tym roku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych) będzie się ubiegało 13 350 uczniów z Krakowa (7100 absolwentów szkół podstawowych i 6250 z gimnazjów). Obecnie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych uczy się 9,3 tys. uczniów.

Odpowiedź kurii

Po kilku dniach kuria odpowiedziała. Odpowiedź jest jednoznaczna - duchowni nie wyrażają zgodny na zmniejszenie liczby lekcji religii. Kuria odpowiada, że jeśli będą problemy lokalowe, to chętnie udostępni swoje pomieszczenia na zajęcia z religii. Poniżej przedstawiamy pełną treść komunikatu kurii.

Komunikat

"W nawiązaniu do listu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego do Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w sprawie ewentualnego zmniejszenia liczby godzin lekcji religii oraz do toczącej się w związku z tym dyskusji, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie pragnie wyjaśnić, co następuje.

Z dotychczasowych wypowiedzi i oświadczeń wynika, iż zarówno Małopolskie Kuratorium Oświaty, jak i krakowski Magistrat zapewniają, że oświata w Krakowie i całej Małopolsce jest dobrze przygotowana na nadchodzącą zwiększoną rekrutację do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Otwierane są dodatkowe oddziały w liceach i technikach oraz szkołach branżowych, powstały także nowe licea na bazie dotychczasowych gimnazjów.

Nie było także do tej pory żadnych sygnałów dotyczących ograniczenia ilości godzin religii. Władze miasta zgodnie zapewniały od początku bieżącego roku, że nie będą występować do Kurii w tej sprawie.

Już dwa lata temu, gdy wdrażana była reforma na poziomie szkół podstawowych wiele placówek sygnalizowało problemy lokalowe. Udało się je skutecznie pokonać, między innymi dzięki współpracy dyrektorów z krakowskimi parafiami. Istniały sytuacje, w których szkoły korzystały, a niektóre nadal korzystają, z pomieszczeń udostępnionych przez parafie lub zakony. Takie rozwiązanie bez wątpienia może być wdrożone w przyszłym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych. Parafie są otwarte na współpracę ze szkołami, by pokonać tymczasowe i potencjalne problemy lokalowe. Jesteśmy w stanie użyczyć, ewentualnie także dostosować pomieszczenia będące w dyspozycji parafii oraz wspólnot zakonnych, o ile spełniają podstawowe zasady bhp, do możliwości prowadzenia lekcji, w tym zajęć z religii.

Art. 10 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe precyzuje, iż organ prowadzący szkołę odpowiada za jej działalność w zakresie ściśle określonym, tj. dotyczącym zapewnienia odpowiednich warunków funkcjonowania szkoły. Jeśli zatem, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie udało się tego dokonać organom samorządowym na czas zmian systemowych w oświacie, parafie i zakony są w stanie wyjść naprzeciw zaistniałym potrzebom i w najlepszym możliwe wymiarze zapewnić właściwe warunki edukacji. Zdajemy sobie sprawę, że jest to rozwiązanie przejściowe, jednak sprawdzone na poziomie szkół podstawowych. Odległości pomiędzy budynkami szkolnymi i parafialnymi czy zakonnymi w wielu miejscach Krakowa pozwalały i pozwalają na przyjęcie takiego rozwiązania.

Jednocześnie pozostajemy w kontakcie z dyrektorami wszystkich placówek edukacyjnych na terenie nie tylko Krakowa, lecz całej Małopolski, leżącej w granicach archidiecezji, podejmując decyzje, które mają na celu dobro ucznia i prawo do edukacji zgodnej z przekonaniami ucznia i jego rodziców oraz z polskim porządkiem oświatowym.

Ta współpraca z rodzicami i dyrektorami szkół już od wielu lat skutkuje wprowadzaniem skutecznych rozwiązań systemowych z uwzględnieniem specyfiki danej placówki. Sprawdzone i praktyczne rozwiązania funkcjonują w wybranych szkołach różnych poziomów, m. in. branżowych, gdzie proces nauczania uwzględnia praktyczną naukę zawodu w połączeniu z zajęciami innego rodzaju, w tym lekcjami religii. Po konsultacjach z dyrektorami, wychowawcami i nauczycielami religii uzgadniany jest taki kształt nauczania oraz wymiar godzin religii, by zarówno założenia programowe jak i pragmatyczne były możliwe do pogodzenia. Odbywa się to jednak na innych zasadach, niż odgórnie nałożona decyzja, traktująca wszystkich w sposób jednolity, nieuwzględniający realiów wybranych placówek.

Realizujemy zatem zasadę zawartą w §8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 1992 r. nr 36 poz. 55 z późn. zm.) mówiącą, iż indywidualnie, na pisemną prośbę dyrektora szkoły, zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo, może wyrazić biskup diecezjalny. Takie sytuacje nie będą jednak przekształcane w powszechnie obowiązującą praktykę.

ks. dr Andrzej Kielian

Dyrektor Wydziału Katechetycznego

Kurii Metropolitalnej w Krakowie".

WIDEO: "Powszechny obowiązek zgłaszania takich przypadków". Watykan ogłasza nowe wytyczne do walki z pedofilią w kościele

Źródło: Associated Press/x-news

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Mniej lekcji religii? Kuria krakowska zabrała głos! - Dziennik Polski

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maria

,,2 godziny religii w szkołach to totalna porażka i strata czasu- zwłaszcza, gdy prowadzone są przez osoby świeckie. Mam 2 córki, obie mają lekcje z osobami świeckimi, jedna pani na każdej lekcji każe dzieciom czytać z podręcznika poszczególne tematy, ewentualnie daje dzieciom kolorowanki do pokolorowania (5 klasa szkoły podstawowej !!!), a sama w tym czasie przegląda przepisy kulinarne w internecie lub sposoby ozdabiania paznokci żelowych, i tak wygląda już kolejny rok nauki religii w szkole...

to ja bym wolała, aby w to miejsce była np matematyka, albo jakiś język obcy- przynajmniej by to było z korzyścią.

Przygotowanie do I Komunii Św- dzieci dostają do domu blisko 100 pytań z odpowiedziami, które mają wkuć i zaliczyć (oczywiście nie wszystkie na raz), ok- ALE wszystkie te pytania przerabiają rodzice z dziećmi, wyjaśnienia, tłumaczenia dlaczego tak-to też jest na głowie rodziców najczęściej- to może po prostu niech dostaną te pytania, a potem niech przychodzą w wyznaczonym terminie aby pozaliczać i wyjdzie na to samo, skoro i tak rodzice muszą wyjaśniać np. co to znaczy nie pożądaj żony bliźniego, albo jeszcze lepsze- nie cudzołóż, bo nauczyciel lub ksiądz tego nie zrobi...ale KASĘ BIERZE za to...

Nie jestem przeciwna nauce religii w szkole, ale w takiej formie to zupełny bezsens!!!

i dziwić się potem,że dzieci czy młodzież mają w nosie te lekcje i traktują je jako luźne...a nie można np. urządzić dyskusji na jakieś tematy z Pisma Św? Choćby ( w młodszych klasach) po kolei czytać Biblię dla dzieci, która napisana jest w sposób przystępny i próbować zainteresować dzieci tematem, prowokując dyskusję: a co wy o tym sądzicie? Co myślicie? Czy np ta osoba dobrze zrobiła? Dlaczego P. Bóg ją ukarał, albo wywyższył? Wszystko na poziomie danego rocznika oczywiście, nie dyskusje filozoficzne ...Naprawdę można wiele zdziałać, tylko żeby się komuś chciało...bo w obecnym kształcie te lekcje są zupełnie zbędne, dzieci na nich po prostu "odsiadują swoje" i tyle. Nic z tego nie wynoszą i gdyby nie praca rodziców, to niewiele by wiedziały, no to po co to komu? Sztuka dla sztuki? Byle były etaty...

Teraz młodzież z liceów/technikum będzie jeszcze biegała po kościołach na lekcje religii? Albo do kurii może na "pałace biskupie"? To nie dość, że często muszą dojechać do szkoły średniej na drugi koniec miasta, że lekcje nieraz są do g.14-15 lub później, to jeszcze będą musieli jechać do kościoła lub jakiegoś innego miejsca, aby odbyć lekcje religii??? A jeszcze jeśli te lekcje będą w ciągu dnia ( bo wcale religia nie jest tylko na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych, ale pomiędzy innymi lekcjami) to bardzo jestem ciekawa, jak to ma wyglądać? Np. religia będzie między matematyką a polskim i co? W połowie matematyki będą wychodzić ze szkoły, aby dojechać do kościoła na religię, z której będą wracać w połowie polskiego...? Jak ks. biskup zamierza to rozwiązać?”

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3