Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM patronuje: Muzeobranie 2009

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Poznawanie dawnych rzemiosł i możliwość wypróbowania swoich sił w tzw. ginących zawodach będzie wiodącym motywem tegorocznego Muzeobrania.

Uczestnicy wydarzenia, jak co roku, będą mieli okazję nie tylko zwiedzić muzea i obejrzeć zgromadzone w nich eksponaty, ale i doświadczyć bezpośrednio, na czym polegały zajęcia dawnych Małopolan.

- Muzea w Andrychowie, Świątnikach Górnych i Wygiełzowie wspólnie z Małopolskim Instytutem Kultury przygotowały wiele atrakcji, które w ciekawy, a czasem zabawny sposób wprowadzą w świat lokalnych tradycji - mówi Greta Gorgoń, koordynator ds. marketingu i PR Małopolskiego Instytutu Kultury.

W Andrychowie program zwiedzania jest oparty na autentycznej historii pańszczyźnianych chłopów-przedsiębiorców, którzy w XVIII w. organizowali wyprawy handlowe do dalekich zakątków Europy. Zwiedzający będą mogli sprawdzić się w roli dawnych kupców, biorąc udział w edukacyjnej grze ekonomicznej pod nazwą "Chłopska Szkoła Biznesu".

Z kolei tematem wiodącym w Świątnikach Górnych, nawiązującym do tradycji miejscowości, będzie płatnerstwo i husaria. W programie m.in.: warsztaty, pokazy, spotkanie z dzisiejszymi dzwonnikami wawelskimi i zabawa w otwieranie skomplikowanych świątnickich kłódek.

- Natomiast wizyta w Wygiełzowie pozwoli przyjrzeć się szlacheckim rozrywkom i sposobom spędzania wolnego czasu, przekonać się, jak wyglądało życie wsi na przełomie XIX i XX wieku i odkryć sekrety dawnej twierdzy biskupów krakowskich. W tym ostatnim z pewnością pomoże wieczorne zwiedzanie zamku z pochodniami - dodaje Gorgoń.

Jak dojechać?
-
samochodem:

Andrychów

Muzeum mieści się w dawnym pałacu Bobrowskich, w pobliżu rynku (tam znajduje się parking), przy ulicy Krakowskiej, która jest równocześnie drogą krajową nr 52 Kęty – Wadowice.

Świątniki Górne

Z Krakowa Zakopianką. W miejscowości Mogilany skręt w lewo, kierunek Świątniki Górne. W Świątnikach zjazd z ronda w ulicę Bruchnalskiego, przy której mieści się muzeum.

Wygiełzów

Muzeum znajduje się przy skrzyżowaniu dwu tras: Kraków - Oświęcim (droga wojewódzka nr 780) oraz Chrzanów - Zator (droga wojewódzka nr 781). Za miejscowością Babice należy na rondzie skręcić w prawo. Przy zjeździe z ronda znajduje się drogowskaz prowadzący na parking przed skansenem.

- bez samochodu?

Zapraszamy do skorzystania z Muzeobusu (przejazd 1 zł, konieczność rezerwacji pod numerem infolinii - 012 423 35 55, czynna w dn. 21–25 września w godz. 9.00-17.00), zorganizowanego na trasie: Kraków - Świątniki Górne - Andrychów - Wygiełzów - Kraków).

Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej.

MM Moje Miasto Kraków jest patronem medialnym Muzeobrania 2009.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto