Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Moto: Zima już za nami. O czym powinni pamiętać kierowcy?

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Na co zwracać uwagę po zimie, jak oszczędniej jeździć, o czym ...
Na co zwracać uwagę po zimie, jak oszczędniej jeździć, o czym ... Aleksander Glowania
Na co zwracać uwagę po zimie, jak oszczędniej jeździć i o czym pamiętać parkując "pod chmurką" - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Parkingi podziemne nie dla aut z LPG


Jak przygotować samochód po zimie, na co zwracać uwagę?
Pierwszą czynnością jest dokładne umycie pojazdu (najlepiej dużą ilością ciepłej wody z dodatkiem środka myjącego). Dotyczy to nadwozia oraz dostępnych elementów podwozia (wnęki kół, tarcze kół po zdjęciu kołpaków, progi). W miarę możliwości usunąć pozostałości soli i piasku z zacisków hamulcowych i elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Jeśli jest to możliwe, to zalecana jest kontrola stanu gumowych osłon przegubów osi napędowych i układu kierowniczego.
Dobrze jest przy tych czynnościach skorzystać z pomocy fachowca.

Po dokładnym umyciu nadwozia zalecane jest nawoskowanie lakieru, co powoduje zabezpieczenie uszkodzeń i porów w powłoce lakierniczej przed rozwojem ognisk korozji. Zalecane jest także oczyszczenie komory silnikowej z kurzu oraz brudnych zacieków pokrywających elementy osprzętu silnika i układu napędowego.

Należy uzupełnić zbiornik spryskiwacza płynem przeznaczonym na okres letni. Ma on zwykle lepsze właściwości myjące i nie powoduje pienienia się. Jednocześnie należy wymyć wodą i przetrzeć pióra wycieraczek, co powoduje ich odtłuszczenie.  Przy okazji należy skontrolować poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia, ponieważ właśnie w okresie zimowym następuje często przegrzanie silnika. Należy również skontrolować stan akumulatora oraz stan zacisków akumulatora, które w razie potrzeby należy oczyścić z nalotów i osadów (w starszych typach akumulatora sprawdzić poziom elektrolitu - ewentualnie uzupełnić poziom wodą demineralizowaną). 

W Krakowie większość kierowców parkuje "pod chmurką". Czy muszą zwrócić uwagę także na inne elementy?
Największym problemem w samochodach parkujących w zimie na ulicy jest wilgoć zalegająca wewnątrz samochodu, która często powoduje intensywne parowanie szyb od wewnątrz. Sprawdzić należy także, czy wilgoć lub nawet woda nie zalega w bagażniku. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymycie i wysuszenie dywaników wnętrza pojazdu. Przyczyną parowania szyb może okazać się także zabrudzony lub zawilgocony filtr przeciwpyłkowy układu wentylacji. Objawia się to intensywnym parowaniem szyb podczas nagrzewania się silnika. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana filtra przeciwpyłkowego oraz kontrola drożności otworów odprowadzających wodę z podszybia.

W okresie jesiennym i zimowym otwory te często ulegają zatkaniu. Samochody parkujące na ulicy narażone są często na zabrudzenie odchodami ptaków. Odchody te są bardzo agresywne chemicznie i mogą doprowadzić do trwałego odbarwienia i uszkodzenia powłoki lakierniczej, dlatego należy je natychmiast usuwać z powierzchni lakieru.

Kiedy najlepiej zmienić opony na letnie jeżdżąc głównie po Krakowie?
Z wymianą ogumienia na letnie nie należy się spieszyć. Obowiązuje tu zasada kilku kolejnych dni z temperaturą przekraczającą 7 stopni Celsjusza. Ponadto grubszy bieżnik ogumienia zimowego lepiej się zachowuje na uszkodzeniach i dziurach w nawierzchni naszych dróg, które po okresie zimowym zwykle są naprawiane dopiero w drugiej połowie kwietnia. Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia należy częściej kontrolować ciśnienie w ogumieniu. Przy prędkości obowiązującej w mieście zużycie opon zimowych nie wzrasta znacząco, nawet przy chwilowym ociepleniu. Większe zużycie opon zimowych następuje przy eksploatacji z dużą prędkością w dużej temperaturze otoczenia. Ze względów bezpieczeństwa należy wówczas ograniczyć prędkość, ponieważ przyczepność zimowej opony do nawierzchni może być mniejsza. Należy też pamiętać, że opony zimowe stwarzają większe opory toczenia, co ma wpływ na zużycie paliwa.  

Jak najlepiej jeździć samochodem po mieście, żeby silnik najmniej cierpiał, a zużycie paliwa nie było na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza przy takich cenach paliw?
Zgodnie z teorią, najmniejsza sprawność silnika i układu napędowego występuje podczas rozruchu zimnego silnika i w fazie jego nagrzewania. Oznacza to największe zuzycie paliwa. Ponadto w tym okresie jest największa emisja toksycznych składników spalin i następuje największe zużycie elementów silnika i układu przeniesienia napędu. Należy unikać częstych rozruchów zimnego silnika oraz eksploatacji pojazdu na krótkich trasach - podczas takiej eksploatacji zużycie paliwa może być nawet dwukrotnie większe, niż podczas ciągłej jazdy z nagrzanym silnikiem. Po rozruchu zimnego silnika nie należy go nagrzewać na biegu jałowym, tylko należy spokojnie ruszyć pojazdem i w okresie nagrzewania eksploatować go z małym obciążeniem, co w praktyce oznacza poruszanie się z małą prędkością na niskich biegach. Zdecydowanie przyspieszać można dopiero po osiągnięciu właściwej temperatury silnika.

Współczesne silniki pozwalają na eksploatację ze stosunkowo małą prędkością obrotową, dlatego w ruchu miejskim należy stosunkowo szybko przełączać biegi na wyższe. Podczas dłuższego postoju w korkach lub przed przejazdem kolejowym zaleca się wyłączanie silnika (w nowszych pojazdach służy do tego system Stop/Start, który samoczynnie wyłącza silnik w takich sytuacjach). W ruchu miejskim zalecana jest również spokojna i płynna jazda bez zbędnego przyspieszania i hamowania, ponieważ te elementy są główną przyczyną dużego zużycia paliwa.

Odpowiedzi na pytania kierowców udzielił Dział Techniczny Skoda Emida

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto