Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony dla chcących ocieplić swoje domy w Małopolsce

Małgorzata Mrowiec
18.12.2017 bydgoszcz smog dym komin sezon grzewczy.  fot: tomasz czachorowski/polska press
18.12.2017 bydgoszcz smog dym komin sezon grzewczy. fot: tomasz czachorowski/polska press brak
15 mln zł – tyle jest w tym roku do dyspozycji mieszkańców Małopolski, którzy chcieliby z dofinansowaniem przeprowadzić termomodernizację domów jednorodzinnych. Z pieniędzy można skorzystać w ramach programu pożyczkowego Jawor, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- Na pewno starczy dla wszystkich, którzy by się do nas w tym roku zgłosili – deklaruje Małgorzata Mrugała, prezes WFOŚiGW w Krakowie.

Program Jawor jest elementem działań na rzecz czystego powietrza, stanowi uzupełnienie oferty dla wymieniających piece. Dom po termomodernizacji to mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a więc też mniejsze wydatki na ogrzewanie.

Skorzystać mogą właściciele domków jednorodzinnych o powierzchni do mniej więcej 150 mkw. Dofinansowanie w formie preferencyjnej pożyczki można uzyskać do ocieplenia ścian, stropów, dachów, wymiany okien, drzwi zewnętrznych. Minimalna kwota pożyczki to 20, a maksymalna 100 tys. zł.

Trzeba zapewnić minimum 10 proc. wkładu własnego, ale ponieważ jest wymagany audyt energetyczny, to jego wartość może stanowić właśnie te wymagane 10 procent. Oprocentowanie pożyczki wynosi 2 proc. w skali roku. Istnieje możliwość umorzenia do 20 proc., przy okresie spłaty powyżej 36 miesięcy.

Pośród programów WFOŚiGW w Krakowie tegoroczną nowością jest konkurs dla gmin „Rozwój sieci geotermalnej na terenie Podhala”. Jego celem jest dofinansowanie opracowania projektów sieci geotermalnej wraz z przyłączami, w szczególności na terenach powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

Pozostałe programy to: program ograniczenia niskiej emisji - wymiana palenisk nieekologicznych na dobre źródła ciepła, Bezpieczny Strażak – oferujący dofinansowanie dla strażaków ochotników na zakup drobnego sprzętu oraz odzieży ochronnej do działań bojowych, Likwidacja barszczu Sosnowskiego oraz program Edukacja ekologiczna, w ramach którego milion złotych popłynie do szkół, przedszkoli czy organizacji pozarządowych jako dofinansowanie urządzanych m.in. warsztatów, wycieczek, happeningów, rozmaitych akcji – najlepiej w terenie.

Małgorzata Mrugała, która w czwartek informowała o tegorocznych programach WFOŚiGW, przekazała też, że Henryk Kowalczyk, nowy minister środowiska, zapowiedział w tym tygodniu stworzenie dużego rządowego programu antysmogowego. Szczegóły jeszcze nie są znane.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 33

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Oto najtańsze mieszkania do kupienia w Krakowie. Nie spodziewasz się, że może być aż tak tanio! [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto