Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 20. rocznica śmierci Tadeusza Kantora

(mej)
Cricoteka
Na dwudziestolecie śmierci legendarnego twórcy Ośrodek Cricoteka przewidział cykl spotkań, wystaw i projekcji, które pomogą odpowiedzieć na wciąż aktualne pytanie "Kim jest dziś Tadeusz Kantor?". Obchody rocznicy rozpoczną się pięciodniowym sympozjum poświęconym twórczości Tadeusza Kantora.

Cricoteka przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie, Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponuje uczestnikom sympozjum wielowarstwową podróż przez dorobek twórczy Tadeusza Kantora i pamięć o nim.

W dniu śmierci artysty 8 grudnia na ulicy Kanoniczej zostaną tradycyjnie zainscenizowane "Żywe pomniki". Cricoteka zaprezentuje dwie wystawy: "Przedmioty sztuki" Tadeusza Kantora (Archiwum Cricoteki, Kanonicza 5) oraz serię rysunków do ostatniego spektaklu "Dziś są moje urodziny" (Galeria - Pracownia Tadeusza Kantora Sienna 7/5). Różne modele reaktywacji relacji z artystą mogą sprzyjać prawdziwym spotkaniom. Złożą się na nie wspomnienia aktorów teatru Tadeusza Kantora (8 grudnia w Galerii Krzysztofory), zderzone z wystąpieniami młodych badaczy, dla których Kantor to zjawisko historyczne. Sesja doktorancko-studencka będzie miała miejsce 7 grudnia, również w Galerii Krzysztofory.

9 grudnia rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa w Sali Klasycznej PWST przy ulicy Warszawskiej 5. Badacze sztuki i teatru podejmą próby usytuowania Kantorowskiej tradycji we wszelkich perspektywach myślowych i artystycznych, polskich i zagranicznych. Wywody naukowe będą przeplatane refleksją artystyczną związaną z projekcjami mało znanych filmów o sztuce plastycznej i teatralnej Tadeusza Kantora. Zobaczyć będzie można: "Worki, szafę i parasol" w reż. Dietricha Mahlowa, "Nadobnisie i koczkodany" w reż. Kena McMullena (polska prapremiera), oraz "Teatr Tadeusz Kantora" w reż. Denisa Bableta.

Podsumowaniem sympozjum w dniu 11 grudnia stanie się rozmowa z artystami teatru i kuratorami wystaw (ta ostatnia poprzedzona projekcją filmu "Uwaga!... malarstwo"). Dwa panele, w których udział wezmą przedstawiciele świata sztuki i kultury, to zaproszenie do wspomnień i projektów, do refleksji nad totalnością sztuki Tadeusza Kantora i nad możliwością włączenia jej, jako wciąż żywego fenomenu, w przestrzeń kultury nowoczesnej.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto