Dodaj zdjęcie profilowe

avatarnj

Kraków

Samotny rodzic wraca do pracy

2014-06-30 14:17:21

Ponad 192 tysiące bezrobotnych w Polsce to samotni rodzice. Deficyty placówek opiekuńczo-wychowawczych i ich dostępność, godziny pracy i plany zajęć, a także konieczność częstszego korzystania z „L4” ze względu na choroby dzieci – to tylko niektóre z barier, które obniżają atrakcyjność samotnego rodzica na rynku pracy. Nie dziwi więc fakt, że ich dużą część stanowią długotrwale bezrobotni. Aktywizacja zawodowa grupy kumulującej w sobie zarówno samotne rodzicielstwo jak i oddalenie od rynku pracy jest podwójnie trudna, lecz nie niemożliwa, co udowodnił nowatorski projekt zrealizowany wspólnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu oraz firmę Ingeus. W efekcie, pracę znalazło 52 proc. uczestników projektu, a ponad 72 proc. utrzymało ją ponad 3 miesiące.
Projekt „PI-PWP Model aktywizacji zawodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci pozostających bez zatrudnienia" okazał się pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku, w efekcie którego wypracowano profesjonalny model aktywizacji zawodowej grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Projekt zrealizowano w oparciu o partnerstwo publiczno – prywatne z firmą Ingeus.
Dotychczas grupa ta uczestniczyła w standardowych działaniach aktywizacyjnych takich jak szkolenia i staże. Spotkania z pośrednikami pracy czy doradcami zawodowymi odbywały się raz na miesiąc lub rzadziej. Innowacją przetestowanego modelu stanowił zarówno sposób pracy indywidualnych doradców z beneficjentami, szeroki wachlarz oferowanego wsparcia dopasowanego do indywidualnych potrzeb, ale także intensywność współpracy.
- Wymiernym wynikiem projektu jest oczywiście podjęcie i utrzymanie pracy przez bezrobotnych samotnych rodziców. Dla pokazania pełnego kontekstu osiągniętych rezultatów należy zaznaczyć, że wyniki zostały osiągnięte przy zwiększonej liczbie klientów w stosunku do pierwotnych założeń projektu. Już po 5 miesiącach połowa uczestników podjęła zatrudnienie. Skuteczność testowanego rozwiązania i przekroczenie założeń dotycząca podjęcia zatrudnienia skłoniła zespół do złożenia wniosku o zwiększenie liczby uczestników. Dzięki temu PUP skierował do projektu 95 kolejnych beneficjentów – mówi Ewa Przybylska, menedżer poznańskiego projektu, Ingeus Polska.
Jedynym z kluczowych elementów projektu była ścisła współpraca pracowników centrum aktywizacyjnego Ingeus ze środowiskiem pracodawców. Współpraca ta doprowadziła do pozyskania wielu ofert pracy oraz nawiązania długotrwałych relacji z pracodawcami. Z drugiej strony współpraca ta przekładała się na spotkania grupowe z pracodawcami, na których beneficjenci w bezpiecznym środowisku zdobywali cenne informacje o rynku pracy i faktycznych oczekiwaniach pracodawców.
- Aktywna współpraca z poznańskim PUP, lokalnymi przedsiębiorcami oraz autorski model usługi aktywizacji sprawiły, że projekt okazał się sukcesem i godnym naśladowania przykładem podejścia do pracy z bezrobotnym, samotnym rodzicem. Każdy uczestnik aktywnie współpracował z dedykowanym doradcą, uczestniczył w warsztatach grupowych, spotkaniach z pracodawcami, korzystał z wsparcia innych specjalistów, np. psychologa, jeśli była taka potrzeba. To dzięki silnej indywidualizacji działań doradców, kompleksowości diagnozy sytuacji klienta i jego świadomości, że wsparcie jest dostępne codziennie i w szerokim zakresie sprawiło, że osiągnęliśmy tak dobre rezultaty. Obecnie realizując projekt w Małopolsce również korzystamy z tego modelu, wykorzystując doświadczenie brytyjskiego Ingeusa. Wierzymy, że podobnie jak w Poznaniu osiągniemy dobre rezultaty. Razem, dzięki wspólnym działaniom – powiatowych urzędów pracy, agencji pracy oraz pracodawców jesteśmy w stanie realnie pomóc osobom długotrwale bezrobotnym, nie tylko samotnym rodzicom – dodaje Ewa Przybylska.

Jesteś na profilu nj - stronie mieszkańca miasta Kraków. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj