Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus budzi obawy. Co ze szkołami oraz parkami?

Bartosz Dybała
Coraz więcej wątpliwości wzbudza planowana budowa rządowych mieszkań na Klinach. Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy wraz z nimi powstaną też nowe przystanki kolejowe, placówki oświatowe i ogólnodostępne tereny zielone. Spółka BGK Nieruchomości uspokaja, ale nie podaje zbyt wielu konkretów.

Wielkie osiedle, w ramach którego na 18 hektarach ma powstać 1100 mieszkań, zostanie ulokowane na osiedlu Kliny na południu Krakowa, pomiędzy ulicami Spacerową, Komuny Paryskiej i bpa Albina Małysiaka. To ogromne przedsięwzięcie, realizowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, od początku wzbudza wiele kontrowersji. Mieszkańcy obawiają się m.in. tego, że wraz z napływem nowych lokatorów, w szkołach, przedszkolach i żłobkach zabraknie miejsc dla ich dzieci. A problem jest już teraz.

„W bieżącej rekrutacji do przedszkola samorządowego nr 41 zostały odrzucone podania ponad 120 dzieci. Obecna sytuacja w szkołach samorządowych (Szkoła Podstawowa nr 97, Społeczne Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 53) jest dramatyczna. Szkoły są przepełnione, przez co borykają się z problemami organizacyjnymi, co odbija się na dzieciach” - piszą mieszkańcy w piśmie do BGK Nieruchomości, na którego barkach spoczywa realizacja programu.

Krakowianie z osiedla Kliny zauważają też, że od 10 lat obiecywana jest im budowa nowej szkoły przy ulicy Bartla. Tutaj z wyjaśnieniami pospieszyła gmina, która zapewniła, że placówka powstanie do 2020 roku. Pomieści ok. 700 uczniów.

- W czerwcu planujemy ogłosić przetarg na budowę szkoły w trybie „zaprojektuj i zbuduj” - mówi Beata Tracka-Samborska, dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie. - Jeszcze w tym roku gotowy będzie komplet dokumentów. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku - dodaje.

Jednakże urzędnicy miejscy stanowczo podkreślają, że nowa szkoła zostanie zbudowana z myślą o obecnych mieszkańcach. W sytuacji, gdy powstanie rządowe osiedle, potrzebna będzie kolejna. BGK Nieruchomości uspokaja mieszkańców, ale jego przedstawiciele nie podają zbyt wielu konkretów. - Zostało podpisane porozumienie z krakowskim urzędem miasta, którego przedstawiciele zasiadają w sądzie konkursowym (chodzi o konkurs architektoniczny na projekt modelowego osiedla „Spacerowa”, bo tak ma się ono nazywać - red.), dotyczące współpracy przy realizacji tej inwestycji. Zgodnie z założeniem - także zawartym w regulaminie konkursu - na terenie osiedla ma powstać niezbędna infrastruktura społeczna - zaznacza Ewa Syta, rzecznik prasowy BGK.

Mieszkańcy poprosili też o wyjaśnienia w kwestii rozbudowy sieci przystanków kolejowych, które zapowiada BGK. „Z oficjalnych informacji PKP wynika, że najbliższy przystanek kolei aglomeracyjnych ma znajdować się po przeciwnej stronie autostrady bez absolutnie żadnych możliwych bezpośrednich dróg dojazdowych z osiedla lub chodników” - zaznaczają w piśmie. Przedstawiciele BGK zapewniają jednak, że PKP planuje budowę stacji Kliny, która będzie sąsiadowała z osiedlem.

Mieszkańcy obawiają się też zapisów specustawy mieszkaniowej, która ma przyspieszyć realizację rządowego programu, bo pozwoli na budowanie na terenach, które dziś nie są do tego przeznaczone. Jednak co ciekawe, BGK Nieruchomości zapewnia, że będą respektowane zapisy miejscowego planu zagospodarowania dla Klinów.

Przedstawiciele spółki informują, że planowane są konsultacje społeczne. Odbędą się po rozstrzygnięciu konkursu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto