Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Małopolski tłumnie ruszyli do zakupu kolekcjonerskiego banknotu upamiętniającego rocznicę Bitwy Warszawskiej

Redakcja
Kolekcjonerskie emisje monet i banknotów Narodowego banku Polskiego, upamiętniające wybitne postaci i wielkie wydarzenia z dziejów Polski, cieszą się od lat ogromną popularnością, ale takich kolejki przed siedzibą NBP przy ul. Basztowej nie widziano już dawno.

Trudno się dziwić, gdyż kolekcjonerski 20-zlotowy banknot czci pamięć o jednej z najważniejszych w dziejach Europy i świata bitew, w której polskie wojsko pokonało 15 sierpnia 1920 roku bolszewicką armię. - Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania tym banknotem, jednak to, co zobaczyliśmy dziś rano, przerosło nasze oczekiwania - mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału Okręgowego NBP w Krakowie. - Emisja ma ograniczony zasięg. Banknot został emitowany w 60 tysiącach egzemplarzy.

Banknot o nominale 20 złotych ma niestandardowy, pionowy układ. Na jego przedniej przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Widoczny jest awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – będący odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą. Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r. Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto