MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miesiąc fotografii w Bunkrze Sztuki

(MSZ)
W ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, w Bunkrze Sztuki otwarto wczoraj wystawę zatytułowaną "Pojawianie się / znikanie - niemiecki album // Fotografia z Nadrenii Północnej-Westfalii".

W ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, w Bunkrze Sztuki otwarto wczoraj wystawę zatytułowaną "Pojawianie się / znikanie - niemiecki album // Fotografia z Nadrenii Północnej-Westfalii". Są to prace fotograficzne siedmiu artystów z Nadrenii-Westfalii, dokumentujące zjawiska pozornie nieistotne i przebrzmiałe, czyli zmiany, jakie zauważają twórcy w tym jednym regionie Niemiec. - Z Nadrenii pochodzi wielu znanych fotografów.

Utrwalają oni na swoich zdjęciach stechnicyzowane, postindustrialne przestrzenie, których tam nie brakuje. Dokumentują swoją epokę, zmiany jakie zachodzą czasem w krajobrazie, czasem w architekturze, a czasem w stylu życia mieszkańców regionu. Te zdjęcia mogą wydać się zwyczajne, zwykle nie epatują marketingowymi chwytami. Subtelnie pokazują przemijanie różnych rzeczy, które nie zawsze zauważamy - mówi Małgorzata Mleczko z Bunkra Sztuki. Wiele motywów ma ewidentnie niemieckie odniesienia, jednakże korzeni niejednej pracy należałoby upatrywać w przemianach, jakie zachodzą w Europie i w całym świecie. Wyraźnie wyczuwa się aluzje do skutków globalizacji, do przyspieszenia rytmu życia i do utraty tożsamości kulturowej. Laurenz Berges zajął się dokumentacją fotograficzną opuszczonej wioski, zanim jej ostatni dom został pochłonięty przez kopalnię odkrywkową. Anja Bohnhof poddaje obserwacji zarówno spuściznę po Niemieckiej Republice Demokratycznej, jak też i relikty budownictwa narodowosocjalistycznego. Natalie Czech przez długi czas rejestrowała zmiany w krajobrazie i uwidoczniła je w serii fotografii lotniczych. Simone Nieweg uwieczniła ostatnie prymitywne ogródki warzywne i ocaliła w ten sposób wspomnienia o życiu samodzielnym, niepodlegającym dyktatowi przemysłu. Thomas Neumann zajmuje się projektami idealnego miasta przyszłości i przy tej okazji ukazuje granice przekuwania ludzkich marzeń w konkretne plany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto