Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Centrum Empatii w Krakowie. Utopia? Taka przestrzeń powstaje w Nowej Hucie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Projekt Domu Utopii powstającego na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne, a także strefę ruchu i odpoczynku.
Projekt Domu Utopii powstającego na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne, a także strefę ruchu i odpoczynku. materiały Teatru Łaźnia Nowa
Nowa przestrzeń Teatru Łaźnia Nowa będzie miejscem współdziałania środowisk artystycznych i mieszkańców Nowej Huty. - Kluczowymi słowami w myśleniu o tym miejscu są dla mnie: dom, dialog i zaufanie - mówi Małgorzata Szydłowska, autorka koncepcji przebudowy opuszczonego budynku szkoły, w którym znajdzie się Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii.

Na najniższej kondygnacji powstały pracownie plastyczne i rzemieślnicze. Parter jest miejscem spotkania. Piętro wyżej znajduje się przestrzeń szeroko pojętej aktywności, zarówno intelektualnej, jak również fizycznej. Można tam będzie skorzystać m.in. z ogólnodostępnej sali fitness. Ostatnie piętro stanowi miejsce zamieszkania dla artystów-rezydentów, którzy przyjadą do Nowej Huty z różnych stron Polski i świata. Będą to reżyserzy teatralni, choreografowie, muzycy, artyści wizualni i performerzy. To cztery kondygnacje Domu Utopii, które - na poziomie idei - można określić jako działanie, myślenie, współodczuwanie i zamieszkanie.

Projekt obejmujący nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie, rezydencje artystyczne oraz strefę ruchu i odpoczynku powstaje przy osiedlu Szkolnym 26 w Krakowie-Nowej Hucie. Dom Utopii zajął ponad 2 tys. metrów kwadratowych dawnego skrzydła szkoły sąsiadującej z teatrem Łaźnia Nowa, które od lat stało puste.

Zaproponowaliśmy, że zdobędziemy unijne środki na rewitalizację tego miejsca, aby mogło służyć mieszkańcom. W ten sposób narodził się pomysł na Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii - mówi Małgorzata Szydłowska, wicedyrektor Teatru Łaźnia Nowa i dyrektor ds. Domu Utopii.

W budynku znalazło się również miejsce na działania nowohuckich organizacji pozarządowych i instytucji międzynarodowych, które rozpowszechniają i rozwijają idee empatii i sztuki. Nowoczesne centrum ma być miejscem współdziałania, wymiany, wspólnoty środowisk artystycznych i mieszkańców. Stanie się przestrzenią otwartą i przyjazną wszystkim odbiorcom, ale - podobnie jak sama Łaźnia Nowa - ma szczególnie promować współpracę pomiędzy artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki a mieszkańcami Nowej Huty. Będzie w nim realizowana odrębna, pozateatralna linia programowa Łaźni.

- Idea empatii i sztuki towarzyszy nam z Bartoszem od początku działalności artystycznej, czyli od ponad 25 lat. Teatry, które stworzyliśmy najpierw na krakowskim Kazimierzu, a później w Nowej Hucie, nie były teatrami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Od początku myśleliśmy o nich jako o miejscach szeroko pojętej kultury, w które angażowaliśmy okolicznych mieszkańców. Odbywały się tam nie tylko spektakle, ale też koncerty, performance, pokazy filmowe, spotkania literackie, dyskusje. Ta idea znalazła swoją kontynuację w projekcie Bulwar[t] Sztuki - zaznacza Małgorzata Szydłowska.

Bulwar[t] od kilku lat w trakcie wakacji gromadzi mieszkańców na wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjnych. W jego trakcie odbywają się m.in. warsztaty, przedstawienia, spotkania z twórcami i pokazy filmowe.

Można powiedzieć, że w jakimś sensie Dom Utopii będzie kontynuował ideę Bulwar[t]u przez cały rok, ale równocześnie będzie czymś więcej - dodaje autorka koncepcji.

Głównym celem projektu jest rozwój dziedzictwa kulturowego i sztuki współczesnej w Krakowie oraz wykorzystanie potencjału miasta na rzecz edukacji kulturowej społeczeństwa, a zarazem zwiększenie jego uczestnictwa w kulturze. Jego inicjatorzy oczekują, że Centrum będzie miało wpływ na poprawę uczestnictwa w kulturze i zachęci do pogłębiania kompetencji kulturowych oraz kreatywnych postaw.

W zaplanowanych działaniach Centrum chce też w twórczy sposób nawiązywać do historii Nowej Huty. Nawiązania te widać już teraz w aranżacji wnętrz i elewacji budynku, która składa się z dużych okien wychodzących na Zalew Nowohucki czy nawiązującej do historii Kombinatu stali. Dom Utopii ma się wyróżniać użytkowym dachem z minimalistycznym ogrodem, w którym znajdzie się też „Fontanna przyszłości” z 2014 roku nawiązująca do historycznego pomnika autorstwa Mariana Koniecznego.

Remont dawnego skrzydła Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 trwa od 2019 roku. Prace budowlane zostały już zakończone, ale Dom wymaga jeszcze wyposażenia niezbędnego do uruchomienia działalności kulturalnej i edukacyjnej w nowo powstałej siedzibie. Łączny koszt inwestycji wynosi blisko 23 mln zł. Dofinansowanie z UE to ponad 13 mln 150 tys. zł. Reszta kwoty stanowi wkład własny miasta. W tej chwili trwają prace związane z aranżacją przestrzeni. Uroczyste otwarcie Domu Utopii zaplanowano na czerwiec.

FLESZ - Znamy nową listę obostrzeń

Okazje

Sprawdź najnowsze gry na konsole

Materiały promocyjne partnera

Promocyjne ceny na akcesoria turystyczne

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Międzynarodowe Centrum Empatii w Krakowie. Utopia? Taka przestrzeń powstaje w Nowej Hucie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto