MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Między Wschodem a Zachodem<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

WJur
Prof. Jerzy Nowosielski, krakowianin, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, ukończył wczoraj 80 rok życia. Największe wydarzenie artystyczne zorganizowane przy okazji jubileuszu odbędzie się jednak ...

Prof. Jerzy Nowosielski, krakowianin, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, ukończył wczoraj 80 rok życia. Największe wydarzenie artystyczne zorganizowane przy okazji jubileuszu odbędzie się jednak nie w Krakowie, a w Warszawie. 21 marca w warszawskiej ,Zachęcie" zostanie otwarta wielka wystawa Jego prac, przygotowana przy współpracy krakowskiej Galerii Starmach.

- To będzie naprawdę gigantyczna wystawa, sala ,Zachęty" zostanie z tej okazji przebudowana - mówi kurator ekspozycji Andrzej Starmach.

Prof. Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 roku w Krakowie, swą edukację artystyczną rozpoczął podczas wojny w krakowskiej Kunstgewerbeschule. W latach 1945-1947 studiował na krakowskiej ASP, gdzie później także nauczał, w latach 1976-1992 na stanowisku profesora. Jest członkiem-założycielem Grupy Krakowskiej, lauratem wielu nagród, kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w roku 1998.

Nowosielski maluje kompozycje geometryczne, martwe natury, portrety nie będące jednak wizerunkami konkretnych osób, a raczej portretami uogólnionymi. Jego malarstwo bywa niekiedy określane mianem nadrealizmu metafizycznego. ,Ma w sobie coś z ciężkości ziemi i coś z gwałtowności trawiącego ją ognia" - pisał o sztuce Nowosielskiego prof. Mieczysław Porębski. Dla twórczości Nowosielskiego ważne jest także łączenie wpływów Wschodu i Zachodu, poszukiwanie inspiracji w sztuce wschodniego chrześcijaństwa.

- Jestem malarzem zainteresowanym sacrum w sztuce, uważam bowiem, że sztuka malarska, sztuka przedstawiająca należy właśnie do domeny sacrum. Ponieważ najwyrazistszym tego przykładem jest ikona, dlatego zainteresowała mnie najbardziej i moje malarstwo. Znajduje się pod jej wpływem - mówił w jednym z wywiadów.

Prof. Nowosielski jest autorem polichromii w wielu obiektach sakralnych, m. in. w krakowskiej cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej, kościele oo. Reformatów w Krakowie, kościele parafialnym w Wesołej.

Prof. Jerzy Nowosielski chętnie wspiera młodszych artystów. Powołana w roku 1996 Fundacja Zofii i Jerzego Nowosielskich co roku przyznaje stypendia twórcze i nagrody. - Nie ma w Polsce chyba żadnej aukcji charytatywnej, na którą Profesor nie ofiarowałby swego dzieła - przypomina Andrzej Starmach.

Przypomnijmy również, że przedwczoraj prof. Jerzy Nowosielski został wraz z prof. Antonim Dziatkowiakiem wyróżniony tytułem Małopolanina Roku 2002.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Między Wschodem a Zachodem<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b> - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto