Michał Rakoczy z Cracovii z golem w kadrze U-21. Polska rozbiła Estonię, na stadionie był selekcjoner Michał Probierz WIDEO

Krzysztof Kawa
Michał Rakoczy cieszy się ze zdobytej bramki podczas meczu eliminacji ME do lat 21 z Estonią w Stalowej Woli PAP/Darek Delmanowicz
Na trybunach w Stalowej Woli pojawił się Michał Probierz, nowy selekcjoner kadry seniorów, którego w drużynie narodowej U-21 zastąpił Adam Majewski. W meczu grupy D kwalifikacji mistrzostw Europy polscy młodzieżowcy już do przerwy prowadzili z Estonią 3:0 i ostatecznie wygrali 5:0... marnując dwa rzuty karne. W gronie najlepszych na boisku był Michał Rakoczy z Cracovii.

W pierwszym meczu rozegranym pod wodzą nowego selekcjonera Adama Majewskiego, Polska zremisowała towarzysko ze Słowacją 2:2. Teraz drużyna narodowa złożona z zawodników do lat 21 w meczu o punkty bez problemów ograła Estonię 5:0 i po trzech spotkaniach eliminacyjnych jest na czele tabeli grupy D bez straty nawet jednej bramki.

Gola na otwarcie meczu zdobył Michał Rakoczy, który pod koniec pierwszej połowy dodatkowo wywalczył rzut karny, którego jednak Kajetan Szmyt zmarnował, dając szansę bramkarzowi na obronę. Pomocnik Cracovii wziął też udział w akcji przy trzecim golu, idealnie podając do Szmyta, którego ostry strzał dobił Filip Szymczak, a następnie przy czwartej bramce, gdy zagrał kapitalną prostopadłą piłkę już bezpośrednio do napastnika Lecha Poznań. Wcześniej błysnął Nicola Zalewski z Romy, uzyskując drugą bramkę.

Swojego gola po podaniu Zalewskiego Rakoczy zdobył przymierzając w dalszy róg lewą nogą. Obejrzyjcie akcję z 7. minuty na poniższym fragmencie meczu w TVP Sport.

Po rozegranym 12 października spotkaniu ze Słowacją pojawiły się informacje o urazie Rakoczego (zszedł z boiska w 41. minucie), ale najwyraźniej piłkarz "Pasów" kłopoty zdrowotne ma już za sobą. Do gry we wtorek 17 października wyszedł w pierwszym składzie i wykazywał wielką ochotę do atakowania estońskiej bramki. W 71. min zastąpił go Tomasz Pieńko (chwilę później podwyższył na 5:0), a schodząc z murawy krakowianin usłyszał za linią boczną kilka ciepłych słów od Majewskiego.

Piłkarza Cracovii Probierz zna świetnie, to on najpierw pilotował jego rozwój w ekstraklasie, a następnie jako trener kadry U-21. Teraz Rakoczy staje przed szansą przekonania selekcjonera, by powołał go na zaplanowany na 21 listopada towarzyski mecz pierwszej reprezentacji z Łotwą.

W drugiej połowie na boisko wszedł inny krakowianin, Aleksander Buksa, zastępując w 62. minucie Szmyta. Szymczaka zastąpił natomiast Szymon Włodarczyk, marnując drugiego karnego dla Biało-Czerwonych w tym meczu.

Polska - Estonia 5:0 (3:0)
Bramki: Rakoczy 7, Zalewski 22, Szymczak 44, 57, Pieńko 72.
Polska:Tobiasz - Pyrka (46 Marczuk), Bejger, Mosór, Lipkowski, Zalewski - Szmyt (62 Buksa), Łęgowski, Marchwiński (46 Biegański), Rakoczy (71 Pieńko) - Szymczak (62 Włodarczyk).