Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Czarski [SAMORZĄD]

[email protected]
[WTOREK 12:00] Czy dobrze wykorzystaliśmy szanse jakie stworzyło przyjęcie Polski do Unii Europejskiej? Kto powinien dostać pieniądze z europejskich funduszy? Jakie będzie miejsce Śląska w Europie regionów? Co trzeba ...

[WTOREK 12:00]
Czy dobrze wykorzystaliśmy szanse jakie stworzyło przyjęcie Polski do Unii Europejskiej? Kto powinien dostać pieniądze z europejskich funduszy? Jakie będzie miejsce Śląska w Europie regionów? Co trzeba zrobić, by więcej pieniędzy trafiało na projekty przygotowane przez firmy i instytucje z naszego regionu.

Na te i inne pytania nasi Czytelnicy rozmawiali podczas internetowego czatu. Naszym gościem był Michał Czarski, marszałek województwa śląskiego.


Czat organizowany w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

Organizatorzy: NBP, Dziennik Zachodni, NaszeMiasto.pl


Moderator: Witamy na czacie pana Michała Czarskiego, marszałka województwa ?Śląskiego.


M_Czarski: Witam serdecznie i zapraszam do dyskusji



~trexx: Jakie przedsięwzięcia przy wsparciu funduszy unijnych będą realizowane w tym roku?


M_Czarski: Będą realizowane te zadanie gdzie pozostały środki po pierwszych konkursach przeprowadzonych w województwie, bądź w tych dziedzinach, gdzie konkursy nie zostaly jeszcze ogłoszone, jak np. budowa dróg, ochrona środowiska czy odnawialne żródła



~Stara_dama: Jak widzi Pan rolę Urzędu Marszałkowskiego i na przykład GARR w dzieleniu funduszy unijnych. Czy mają to być tylko działania doradcze, czyli pomoc w wypełnianiu wniosków?


M_Czarski: Ta rola jest również utrzymana, tak jak to było wcześniej, choć w tej chwili Urząd Marszałkowski jest jednostką wdrażającą, tak że rozdysponowuje pieniądze dla beneficjentów, ubiegających się o pieniądze unijne



~zolita: Jakie przedsięwzięcia finansowane z funduszy unijnych bedą preferowane przez władze województwa?


M_Czarski: Przedsięwzięcia, które określone są w Regionalnym Programie Operacyjnym obejmującym nastepujące priorytety: rozwój regionalny (5 działań), rozwój zasobów ludzkich (6 działań) oraz rozwój lokalny. Wnioski obejmujące problematykę np. rozwój społeczeństwa informacyjnego, czy wnioski z zakresu innowacyjności mają w tym przypadku największe szanse



~trexx: Co z naszą infrastrukturą? Sieć dróg w województwie ?ląskim jest tragiczna, a końca budowy DT? nie widać.


M_Czarski: Drogi dzielimy na krajowe, wojewódzkie, lokalne i osiedlowe. Drogi wojewódzkie uzyskały w ostatnich 2 latach priorytet w zakresie budowy i modernizacji tych układów drogowych. w tym roku zostanie przekroczona kwota 100 mln zl na ten cel, co stanowi podwojenie tej wielkości, choć zdawać trzeba sobie sprawę z opóźnień, jakie w tym wzgledzie notuje zarówno kraj jak i województwo.



~kirrina: Jak to się stało ze z funduszy unijnych dofinansowany został remont pałacu prezydenckiego w Wiśle?


M_Czarski: To był jeden z lepszych wniosków obejmujący mozliwość dofinasownia obiektu zabytkowego, jakim niewątpliwie był zameczek prezydencki, natomiast beneficjent (kanceleria Prezydenta RP) wycofał się z dofinansowani prawdopodobnie, z powoudu zabezpieczenia wlasnych środków na to przedsięwzięcie. Otwarie tego ośrodka i dostep dla zwiedzających planowany jest na przłomi I i II kwartału tego roku.



~LejdiDi: Czy planowana jest rozbudowa pyrzowickiego lotniska? czy Katowice mają szansę stać sięmiastem z lotniskiem o ?wiatowym poziomie?


M_Czarski: NA pewno tak. Świadczą o tym dotychczasowe inwestycje, które są kontynuowane. Biorąc pod uwage liczbę pasażerów (4 port lotniczy pod tym względem w kraju) jak również cargo (2 pozycja w kraju), jak również zainteresowanie zagr. przewoźników należy sądzić, że już niebawem przekroczona zostanie liczba 1 mln pasażerów rocznie...


M_Czarski: Obserwujemy także zainteresowniae inwestorów terenami przylegającymi do lotniska. Obecnie lotnisko zatrudnia 1000 osób, co w porównaniu do 100, które jeszcze do niedawna tam pracowało świadczy o dużym postępie.



~Hezz: Czy eurodeputowani z naszego województwa, np. pan Buzek, robią co? dla naszego regionu?


M_Czarski: Uważam, że tak. Wynika toz ich aktywności na rzecz promowania województwa.



~Kosmo: Czy i jakie kwoty z funduszy UE otrzymanych przez ?ląsk zostało bądś zostanie przeznaczone na rewitalizację terenów zniszczonych przez górnictwo?


M_Czarski: Tak. Dwa dziełania w regionalnym programie przewiduja możliwość dowfinasowania na tego typu działalność na łączną kwotę 35 mln E z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przykładem może być budowa muzemu Śląskiego na terenach byłej kopalni Katowice, gdzie część budynków pokopalnianych zostanie zaadoptowana na potrzeby tej jednostki.



~Stan: Ile w sumie pieniędzy otrzymało nasze województwo od momentu wejścia do unii?


M_Czarski: Generalnie pieniądze z Unii stanowią refundację poniesionych środków. Precyzyjnie zatem można określić, jakie po zrealizowaniu inwestycji otrzymają podmioty w województwie. Tylko z programu regionalnegi jest to kwota 280 mln E, a uwzgledniając środki z sektorowych programów operacyjnych (podział na szczeblu centralnym) absorbcyjność regionu w latach 2004-6 określana jest napoziomie 1,5 mld E...


M_Czarski: Jeśli uwzględni się dodatkowo udził własny w tych inwestycjach, to środki mające wpływ na zmiany w regionie mogą przekroczyć wartość 2 mld E.



~kirrina: Czy zarząd województwa przygotowany jest na sytuację, że zaakceptowane już projekty, zostana przez Brukselę zakwestionowane. Czy wtedy będzie trzeba zwracać pieniadze?


M_Czarski: W chwili obecnej zarząd niejest bezpośrednim pratnerem Komisji Europwjskiej, bowiem uczestnikiem umowy między Unią a nami jest rząd. Wnikliwa analiza przedkładanych wniosków weryfikowana także przez admin. rządową powinna zapobiec tekiej sytuacji.



~LejdiDi: Bruksela pomaga naszym bankom i przedsiębiorstwom kredytowym. Dlaczego? Przecież to są instytucje komercyjne.


M_Czarski: Dzialalność naszych banków ma charakter komercyjny, z wyjątkiem BGK.



~Talia: Jaka część pieniedzy z funduszy europejskich tak naprawdę zostanie w regionie?


M_Czarski: Zakłada się, że zbasorbcyjność regionu w latach 2004-6 wyniesie 1,5 mld E. W latach 2007-13 pomoc dla kraju szacowana na poziomie ok. 10 mld E rocznie moze zapewnić środki dla naszego regionu nawet w wysokości 1/10 tej kwowty.



~Kossanostra: Jaką odczuwalną korzyść ma mieszkaniec naszego województwa z funduszy przyznanych nam przez UE?


M_Czarski: Nsjlepiej zobrazują to planowane przedsięwzięcia - budowa dróg, działania na rzecz poprawy stanu śrdokowiska,nowe wyposażenie dla placówek służby zdrowia, budowa obiektów na potrzeby edukacji, poprawa bazy turystyczno - sportowej a nawet stypenadia dla uczniów i studentów (w tym roku szkolnym na ten cel zapewnino kwotę 24 mln zł dla uczniów i12 mln dla studentów)



~Diabolo: Czy po nowych wyborach samorządowych Urząd Marszałkowski będzie kontynuował projekty podjęte przez deputowanych poprzedniej kadencji?


M_Czarski: To pytanie mozna precyzyjne odnieść w stosunku do tego, co zastałem i co jest kontynuowane w obecnej kadencji. Liczę zatem, że również w nastepnej kadencji będzie zapewniona kontynuacja wcześniej rozpoczętych zadań. Nasza gosodarka rozwija się nie według kalendarza kadencji poszczególnych rządów, czy samorządów a na podstawie przyjętych długofalowych programów strategicznych.



~Tazbir: Czy nie uważa Pan, że droga przedsiębiorców do otrzymania funduszy z UE jest za bardzo zbiurokratyzowana?


M_Czarski: Zbiurokratyzowana jest cała UE. Natomiast warto w sytuacji osiągnięcia konkretnej pomocy spełnić te warunki jakie narzuca darczyńca (Unia).



~Stara_dama: Ile województwo Śląskie wpłaca do unijnej kasy?


M_Czarski: Województwo nie rozlicza się indywidualnie z Unią, natomiast Polska wpłaciła do budżetu UE 1,305 mld E natomist otrzymała z budżetu Unii 2,56 mld E, głównie na inwestycje strukturalna, szkolenia i tworzenie nowych iejsc pracy, dopłaty w rolnictwuiie oraz wsparcie finasów publicznych.



~Hezz: Czy Unia dofinansuje Śląską turystykę?


M_Czarski: Jeszcze nie. Z uwagi nabrak notyfikacji przisów w tym zakresie w ubiegłym roku. W roku bieżącym będą przprowadzone konkursy na rozwój i wsparcie turystyki w naszym regionie, począwszy od duzych projektów, a na agroturystyce skonczywszy.



~lentik: Nie sadzi pan, że Urząd marszałkowski i wojewódzki wzajemnie się dublują i który? z nich jest niepotrzebny?


M_Czarski: Jedna ze słabości reformy w wyniku której powstał samorząd regionalny było słabo identyfikowalne rozgraniczenie zadań pomiędzy administracją rządową a samorządową. Ten swoisty dualizm władzy należałoby zmienić, gdyż wojewoda jest reprezentantem rządu w terenie, sprawuje funkcję kontrolną nad samorządami pod względem legislacji...


M_Czarski: ...marszałek kieruje natomiast administarcją, wypełniając funkcję gospodarza regionu.



~Kossanostra: Ile wniosków o dotacje z funduszy strukturalnych złożyli przedsiębiorcyz naszego regionu?


M_Czarski: Tylko w ramach ZPORR-u złożono podczas 19 konkursów około 1.000 wniosków, z czego wybrano do realizacji 210 projektów na łączną kwotę dofinasowania wynoszącą ponad 510 mln zł. natomiast do sektorowych programów operacyjnych złożono wnioski, które są aktualnie rozpztrywane w Warszawie. Nalezy również pamiętać o pomocy unijnej w ramach funduszu spujności, z którego będą finasoawane drogi ekspresowe i autostrady oraz duże przesięwzięcia ekologiczne (pow. 10 mln E).



Moderator: Dziękujemy naszemu gościowi za udział w czacie i zapraszamy ponownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto