Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto podpisało umowę na budowę Pierścienia Księżnej Salomei. Szlak będzie prowadził z Łęczycy do Tumu

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W poniedziałek w UM w Łęczycy podpisano umowę z wykonawcami
W poniedziałek w UM w Łęczycy podpisano umowę z wykonawcami UM w Łęczycy
Kolejny krok ku realizacji wielomilionowej inwestycji. Miasto podpisało umowę na budowę Pierścienia Księżnej Salomei. Szlak będzie prowadził z Łęczycy do grodziska w Tumie.

Podpisano umowę z wykonawcami

W ubiegłym tygodniu burmistrz Paweł Kulesza podpisał umowę z konsorcjum firm „EVECO” Ewa Pieraj, P.P.H.U. „EKOINŻBUD” Piotr Pieraj na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem robót budowalnych związanych z zadaniem budowy Pierścienia Księżnej Salomei. Prace polegać będą na opracowaniu dokumentacji, wraz z uzyskaniem niezbędnych opinii oraz uzgodnień. W ramach zadania, w obrębie terenu miasta, zaprojektowane i zbudowane zostaną drogi wychodzące z okolic Parku Miejskiego w kierunku Tumu oraz Grodziska o dwóch odcinkach o łącznej długości ok. 932 metrów.

Burmistrz podkreśla istotę tej inwestycji, wyróżniając jej znaczenie w aspekcie turystycznym miasta.

- Nasze miasto jest naprawdę interesującym miejscem na turystycznej mapie, a znajdujące się w sąsiedztwie Grodzisko, Zagroda Chłopska czy Archikolegiata umacniają jego znaczenie. Umożliwienie turystom pieszego, a przede wszystkim bezpiecznego, przemieszczenia się było przez lata jednym z pomysłów, które nie mogły doczekać się realizacji, dlatego jestem zadowolony, że jesteśmy na dobrej drodze – mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy. To inwestycja kierowana także dla mieszkańców, ponieważ brakuje w naszym mieście miejsc do spokojnych, długich spacerów. W ostatnich latach położyliśmy duży nacisk na ożywienie wschodniej części naszego miasta, a budowa Pierścienia Księżnej Salomei jest kolejnym krokiem w tym kierunku.

Na budowę szlaku pieszo-rowerowego miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 4 mln 750 tys. złotych. Wartość inwestycji wyniesie 4 mln 360 tys. zł brutto, a wykonawca na jego ukończenie ma 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Zwycięska koncepcja szlaku

Przypomnijmy, spośród 10 zgłoszonych prac zgłoszonych w konkursie na projekt szlaku, największe uznanie w oczach komisji zyskała praca Łukasza Modrzejewskiego, architekta i absolwenta wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Praca ta zawierała w sobie połączenie elementów historycznych i architektonicznych. Sama trasa podzielona została na trzy odcinki: kamienny, drewniany i ceglany. Materiały wykorzystane do budowy ścieżek są nieprzypadkowe, bowiem to właśnie z nich zbudowane są najpopularniejsze atrakcje i zabytki w pow. łęczyckim (zamek w Łęczycy – cegła, grodzisko w Tumie – drewno, archikolegiata tumska – kamień).

W projekcie szlaku uwzględniono m.in. ławki, altany, stanowiska naprawy rowerów, tablice informacyjne czy oświetlenie. Twórca zwycięskiego projektu otrzymał od samorządów nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto