Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Memoriał Władysława Bajorka. W sobotę w Tauron Arenie Kraków 30. edycja międzynarodowego turnieju zapaśniczego [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Oficjalny plakat Memoriału Władysława Bajorka
Oficjalny plakat Memoriału Władysława Bajorka
W sobotę, 6 listopada 2021 roku w małej hali Tauron Areny Kraków odbędzie się 30. edycja Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka, legendarnego krakowskiego zapaśnika.

Władysław Bajorek - legenda zapasów

Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 w Gorlicach, zm. 6 września 1973 w Krakowie) był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym w latach 1926-1955, z przerwą na czas wojny. Walczył również w barwach RKS Legii Kraków i Związkowca. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, a na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. Startował w trzech mistrzostwach Europy: w 1927 roku w Pradze (czwarte miejsce), w 1934 w Rzymie i 1937 roku w Tallinie. Był osiem razy mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej. Po zakończeniu kariery był trenerem Korony Kraków, a potem kadry narodowej. Prowadził także zawodników Garbarni i Wisły.

Memoriał Bajorka - w Krakowie i Wieliczce

Pierwszy turniej w zapasach w stylu klasycznym poświęcony pamięci Bajorka odbył się w 1973 roku w hali Wandy. Potem organizowany był w halach Korony i AWF Kraków oraz w Komorze „Warszawa” Kopalni Soli w Wieliczce. W latach 80. i 90. był najbardziej prestiżową imprezą w kraju. Startowali w nim tak znakomici potem zapaśnicy jak: dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński, mistrzowie olimpijscy Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki oraz inni medaliści olimpijscy Józef Tracz i Piotr Stępień.

- Miałem okazję uczestniczyć w turnieju Bajorka. Nie wygrałem go, byłem w finale. To był zawsze mocny turniej, w którym można się było sprawdzić w rywalizacji z zawodnikami z kraju i z zagranicy. Bardzo dobrze, że ten turniej się reaktywował. Bardzo się cieszę, że młodzi adepci sportu zapaśniczego tak licznie tu przyjechali i będą startować w turnieju. Każdy taki start daje możliwość poprawiania swoich błędów, obycia. Fajnie, że ci młodzi zapaśnicy mają swoją pasję, swoje cele, marzenia. Ja jako młody zawodnik marzyłem o igrzyskach. Byłem na nich pięciokrotnie jako zawodnik i dwa razy jako trener - powiedział Ryszard Wolny podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie ZIS w Krakowie.

To był zawsze mocny turniej, w którym można się było sprawdzić w rywalizacji z zawodnikami z kraju i z zagranicy - Ryszard Wolny, mistrz olimpijski w zapasach

Memoriał zaprzestano organizować na przełomie ubiegłego i obecnego wieku. W 2013 roku, po 15-letniej przerwie, turniej reaktywowała sekcja zapaśnicza Wisły Kraków. Po kolejnej przerwie, w 2016 roku organizacji memoriału podjęła się Bieżanowianka Kraków. Zapasy w tym klubie zaczęto uprawiać w latach 50. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie z pokazami pojawił się tam z pokazami Bajorek. Nic więc dziwnego, że to ten klub postanowił zadbać o przywrócenie imprezie imienia znakomitego zawodnika i trenera należnej rangi.

Od tej pory odbywa się ona - we współpracy klubu z Polskim Związkiem Zapaśniczym i Małopolskim Związkiem Zapaśniczym - co roku. W 2019 roku - po raz drugi w Tauron Arenie Kraków. W ubiegłym roku turniej odwołano z powodu pandemii koronawirusa.

Cztery kraje, dziesięć kategorii wagowych

W sobotniej imprezie wystąpią dzieci, kadeci i młodzicy z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy w dziesięciu kategoriach wagowych. Uroczyste otwarcie memoriału zaplanowane jest na godz. 10.30. Około godz. 11 rozpoczną się walki – najpierw eliminacyjne, a następnie (koło godz. 16) finałowe. Dekoracja najlepszych zawodników zaplanowana jest na godz. 18. Wstęp jest wolny.

Bieżanowiankę, jak podkreślił jej wiceprezes Jacek Małek, w turnieju reprezentować będzie rekordowa liczba 32 zawodników. Klub w 2020 roku pozyskał nowoczesne Centrum Zapaśnicze. Za realizację tej inwestycji Gmina Miejska Kraków i ZIS w Krakowie zostały wyróżnione nagrodą drugiego stopnia w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych Budowa Roku 2020 (Edycja XXXI).

Uczestników konferencji z ekranu pozdrowił kolejny z medalistów olimpijskich – Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Kraków jest Miastem-Gospodarzem imprezy, a Partnerem Głównym Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Patronat honorowy nad zawodami objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Memoriał Władysława Bajorka - program

  • 10.30 uroczyste otwarcie imprezy
  • 11.00 walki eliminacyjne
  • 16.00 walki finałowe
  • 18.00 dekoracja zawodników, wręczenie nagród i oficjalne zakończenie turnieju
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto