Memoriał Wagnera: Polska - Rosja. Zwycięstwo Polaków! [ZDJĘCIA]

Artur Bogacki
Siatkarze Rosji triumfowali w rozegranym w Kraków Arenie Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Na zakończenie imprezy przegrali z Polakami, którzy zajęli 2. miejsce, wyprzedzając Bułgarię i Chiny.

Polska – Rosja 3:2 (22:25, 26:24, 20:25, 26:24, 15:9)
Polska: Zagumny, Mika, Winiarski, Kłos, Nowakowski, Konarski, Ignaczak (libero) oraz Kubiak, Drzyzga, Możdżonek, Zatorski (libero).
Rosja: Grankin, Spiridonow, Sawin, Apalikow, Muserskij, Pawłow, Gołubiew (libero) oraz Moroz, Biriukow, Makarow, Wolwicz, Żemczeniuk.

Mecz dostarczył 15 tysiącom widzów spodziewanych emocji. Goście w I secie dominowali, pokazując swą moc zwłaszcza na środku siatki. Na pierwszej przerwie technicznej było 7:8, na drugiej – 10:16. Gdy wydawało się, że partia jest stracona (13:21), Polacy odżyli.

Po dwóch kolejnych złych interwencjach libero Walentina Gołubiewa było 20:23. Rosjanie wzięli czas, ale po powrocie na boisko powitał ich kolejny as serwisowy Piotra Nowakowskiego. Wygrać się jednak nie udało, bo dwa ostatnie punkty na prawym skrzydle zdobył dla rywali Nikołaj Pawłow.

W drugim secie Rosjanie odskoczyli jeszcze wcześniej (4:8), po czym szybko zastopowali rozkręcających się Polaków (z 7:9 do 7:11). Naszą ekipę znów poderwał do boju świetnie zagrywający Nowakowski (as na 13:15), ale wkrótce jego serwis trafił w siatkę i zamiast remisu było 14:16. „Biało-czerwoni” walczyli. Wielkie brawa zebrał Fabian Drzyzga, który w walce na siatce przepchał Nikołaja Apalikowa (16:17), a po chwili był remis 19:19.

Wówczas goście wzięli czas. Nie pomogło, w następnej akcji pomylili się w ataku i było 20:19 dla Polski. Prowadzenie szybko straciliśmy (as Apalikowa na 20:21), po czym o przerwę poprosił trener Stephane Antiga. Nasi siatkarze odzyskali inicjatywę: atak Mateusza Miki, błąd Dmitrija Muserskija i było 22:21.

Wymianę ciosów lepiej wytrzymali Polacy. Po ataku z krótkiej Karola Kłosa mieliśmy piłkę setową, zmarnowaną po autowej zagrywce Dawida Konarskiego. Skuteczne zbicie Michała Winiarskiego dało następną szansę. Po chwili nasz kapitan tak zaserwował, że goście z trudem wyprowadzili atak, a na Siergieja Sawina czekał już szczelny potrójny blok.

Początek trzeciej partii był wyrównany (6:5), ale przyspieszenie gości dało im prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (6:8). Przy stanie 9:13 Antiga wziął czas. Spiker pocieszał kibiców: - Zła wiadomość jest taka, że przegrywamy. A dobra, że w drugim secie było tak samo...

Tym razem jednak powtórki nie było, choć postraszyliśmy Rosjan. Po aucie Aleksieja Spiridonowa goście wzięli czas (z 14:20 do 17:20) i wydawało się, że po wygraniu trzech kolejnych akcji opanowali sytuację. Polacy wprawdzie wywalczyli trzy kolejny punkty, ale następnie przegrali długą wymianę, a po chwili Muserskij efektownie obił blok.

W czwartej partii zaczęło się po naszej myśli: 6:2 po bloku Andrzej Wrony, 9:4 po zbiciu Konarskiego. Polscy siatkarze pilnowali 4-5-punktowej przewagi, a w atakach na środku błyszczał Nowakowski. Na drugiej przerwie technicznej, po zbiciu Miki, było 16:11, a następnie: 19:13, 20:17, 22:17, 24:20. Po dwóch nieudanych atakach (aut i blok) Konarskiego oraz niecelnej „kiwce” Miki zrobiło się nerwowo. Po bloku na Konarskim był remis... Na nasze szczęście wkrótce w walce na siatce pomylili się Rosjanie, a następnie Mika powstrzymał Apalikowa.

Tie-break „biało-czerwoni” zaczęli od mocnego uderzenia – 3:0 – po czym pilnowali przewagi. Ważne akcje zaliczył Fabian Drzyzga, rozgrywający m.in. obronił atak rywala, później przepchał na siatce Artema Wołwicza, a po jego asie było 11:6. W sobotę przeciw Bułgarii Polacy roztrwonili w tie-breaku podobną przewagę, teraz ją obronili. Po aucie Denisa Biriukowa mieliśmy meczbola (14:9), a pieczęć na zwycięstwie postawił skuteczny blok Winiarskiego i Wrony.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!