Medale krakowskich lekkoatletów w mistrzostwach Polski. Płotkarka Weronika Nagięć z AZS AWF tuż za Pią Skrzyszowską

Krzysztof Kawa
Od lewej: Pia Skrzyszowska, Weronika Nagięć i Marika Majewska w biegu na 60 metrów ppł podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu PAP/Mikołaj Kuras
Cztery medale zdobyli lekkoatleci z Krakowa podczas rozegranych w weekend halowych mistrzostw Polski. Kibice w Arenie Toruń czekali na pojedynek Pii Skrzyszowskiej z Weroniką Nagięć w biegu na 60 metrów przez płotki. Szybsza w znakomitym czasie poniżej 8 sekund okazała się wiceliderka europejskich tabel, a zawodniczka KS AZS AWF Kraków znalazła się tuż za nią.

Poopieczna Macieja Gizy zaczęła sezon halowy od zajęcia drugiego miejsca w styczniowym mityngu World Athletics Indoor Tour Bronze. W Tampere pochodząca z Niepołomic płotkarka wygrała serię eliminacyjną wynikiem 8,20 s, poprawiając się w finale na 8,18. Lepsza od Polki była jedynie Finka Nooralotta Neziri (8.11).

Weronika Nagięć zasygnalizowała wzrost formy 6 lutego, bijąc podczas mityngu Orlen Copernicus Cup w Toruniu swój życiowy rekord czasem 8,02 s. Dwa tygodnie później w mistrzostwach Polski seniorów w tej samej hali uzyskała w finale czas 8,05, co wystarczyło do pokonania Mariki Majewskiej z AZS AWF Gorzów (8,13) i zdobycia złota w kategorii wiekowej U23.

Te płotkarki zajęły dwa pierwsze miejsca podczas ubiegłorocznych mistrzostw kraju, ale tym razem na starcie stanęła Pia Skrzyszowska i nie dała im szans, dobiegając do mety z wynikiem 7,91 (w eliminacjach 7.99). Co ciekawe, to dopiero pierwszy w jej karierze tytuł halowej mistrzyni Polski. W 2021 roku zdobyła w tej konkurencji srebro, a rok później również została wicemistrzynią kraju, tyle że na 60 metrów bez płotków.

W biegu na 60 m ppł wystartowały także dwie inne krakowianki z KS AZS AWF: Klaudia Siciarz była piąta, a Alicja Sielska ósma.

Kolejna z podopiecznych Macieja Gizy – Margarita Koczanowa, wywalczyła brązowy medal w biegu na 800 metrów czasem 2.03,56, Wygrała Anna Wielgosz (CWKS Resovia Rzeszów) – 2.02,81 przed Angeliką Sarną (KS AZS AWF Warszawa) – 2.03,35. Ósme miejsce zajęła krakowianka Oliwia Sowa.

Na trzecim stopniu podium Koczanowa stanęła po raz drugi, startując w barwach KS AZS AWF Kraków w sztafecie 4x400 mix. Wraz z nią pobiegła Katarzyna Martyna oraz Piotr Kidoń i Jakub Stolarski. Krakowianie uzyskali czas 3.27,95, docierając na metę za ekipami KS AZS UWM Olsztyn (3.27,30) i KS AZS AWF Wrocław (3.27,60),

Halowe mistrzostwa Polski ze srebrnym medalem zakończył w trójskoku Wojciech Galik (WKS Wawel Kraków) – 15,59 m, wygrał Dawid Krzemiński (RLTL Optima Radom) - 15,61 m, a trzeci był Jakub Bracki (MKS Aleksandrów Łódzki) – 15,33. Brąz na dystansie 1500 metrów wywalczył Andrzej Kowalczyk (Kraków Athletics Team) – 3.51,03, pierwsze dwa miejsca zajęli Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) – 3.49,54 i Maciej Wyderka (KS AZS AWF Katowice) - 3.50,27.

Dodajmy, że zawodnicy trenujący pod okiem Macieja Gizy startowali w pierwszej połowie lutego w krajowym czempionacie juniorów. We Wrocławiu Krzysztof Korzeniowski zdobył brązowy medal w biegu na 60m ppł w kategorii U20, a Bartosz Płaszewski był siódmy w klasyfikacji U18.