Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mech pożre smog. Kraków zielenią powalczy o czyste powietrze

Redakcja
archiwum
Na wiosnę w okolicy Centrum Kongresowego ma pojawić się wysoka na 4 metry instalacja z mchu, która pomoże w oczyszczaniu powietrza w mieście.

The CityTree - taką nazwę nosi panel z mchu o grubości 2,2 metra jest wysoki na 4 i szeroki na 3 metry. Koszt jego zakupu szacuje się na 25 tys. euro a roczne utrzymanie wyniesie ok. 2,5 tys. euro.

- Taka instalacja powinna stanąć w miejscu, w którym niemożliwe jest sadzenie zieleni. Pierwszy panel pojawi się w mieście na wiosnę tego roku. Najbardziej prawdopodobne miejsce postawienia instalacji to okolice Centrum Kongresowego ICE Kraków, kina Kijów lub ronda Mogilskiego –zapowiada Łukasz Pawlik – zastępca dyrektora ZZM.

Zarząd Zieleni Miejskiej będzie też kontynuował nasadzenia pyłochwytnych krzewów w pasach drogowych. Będą to: Aleje Trzech Wieszczów na odcinku od ul. Piłsudskiego do wysokości Placu Inwalidów, Aleja Focha, ul. Reymonta, ul. Bobrzyńskiego/Grota Roweckiego, Rondo przy dworcu autobusowym RDA, ul. Lubomirskiego; ul. Monte Cassino.

Pasy drogowe zazielenią też nowe łąki kwietne. Pojawią się przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego, Wielickiej. Będzie ich też przybywać w parkach Krakowa.

Ponadto ZZM przedstawił plany na 2017 roku, dotyczące zwiększenia powierzchni terenów zielonych w Krakowie. W tym roku zaplanowano sadzenie 2,5 tys. drzew, ok. 300 tys. krzewów, 2 tys. pnączy i 6 ha łąk kwietnych.

Z kolei Łukasz Wantuch – radny miejski, przedstawił propozycję, jak można zwalczać smog z udziałem mieszkańców. Taką metodą jest crowdfunding. Według radnego, mieszkańcy mogliby zbierać pieniądze na pyłochwytne rośliny do krakowskich szkół. – Kraków byłby pierwszym miastem Polsce, które przy udziale Urzędu Miasta włączyłoby się w ideę crowdundingu. Za 5 tys. złotych, zebranych przez krakowian Urząd dodałby 3 razy tyle. Taka inicjatywa miałaby dwie istotne zalety – mieszkańcy mogliby czynnie włączyć się w walkę o czyste powietrze, a wspólne działanie wzmocniłoby funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego – mówi Łukasz Wantuch.

Za zebrane pieniądze miasto zakupi rośliny pyłochwytne, które zostaną posadzone w szkołach, przedszkolach czy żłobkach.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto