Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Me too - i co dalej?” Zamiast dyskusji na festiwalu cykl comiesięcznych debat

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
A jednak nie będzie dyskusji o przemocy w teatrze
A jednak nie będzie dyskusji o przemocy w teatrze Adam Wojnar
A jednak nie będzie dyskusji o przemocy w teatrze podczas Boskiej Komedii. Po tym, jak wycofali się uczestnicy planowanego na piątek panelu „Me too - co dalej?” dyrektor artystyczny wydarzenia podjął decyzję o usunięciu tego punktu programu. Bartosz Szydłowski zapowiada za to comiesięczny cykl debat na ten temat.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

- Planujemy od stycznia comiesięczne debaty, transmitowane na platformie Play Kraków. Formuła tych debat jest w trakcie opracowywania, a intencją jest różnostronne przedstawienie tak trudnego jak przemoc w teatrze problemu, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy ofiar – poinformował Bartosz Szydłowski, odwołując zaplanowaną na piątek dyskusję.

Spotkanie „Me too – co dalej” miało być ogólnodostępnym wydarzeniem, w którym w pierwotnie mieli wziąć udział Iga Gańczarczyk, Mariusz Grzegorzek, Jolanta Janiczak i Jacek Poniedziałek, a oprowadzić je miała Katarzyna Janowska. Po dyskusji, jaka rozgorzała w mediach z panelu wycofał się najpierw Jacek Poniedziałek, a dwie kolejne uczestniczki Iga Gańcarczyk i Jolanta Janiczak. W sobotę Bartosz Szydłowski zapowiadał, że spotkanie się odbędzie, trwają prace nad jego kształtem i listą gości.

Dziś już wiadomo, że spotkanie jednak nie dojdzie do skutku.

„Debata festiwalowa dotycząca Me too nie odbędzie się w czasie festiwalu. Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy nie może w tak szybkim trybie podjąć się spotkania i pracy nad nim. Przygotowanie do tak delikatnej i złożonej problematyki wymaga więcej czasu na doprecyzowanie celów, tematów, perspektyw” – czytamy w oświadczeniu festiwalu.

Do planowanych comiesięcznych debat zaproszenie dostały reżyserki, które wydały oświadczenie, które zapoczątkowało dyskusję wokół tegorocznej edycji festiwalu oraz listy twórców biorących udział, wśród których znaleźli się reżyserzy, oskarżani o przemoc psychiczną i fizyczną wobec studentów i aktorów. Jej zakres również będzie doprecyzowany.

Przypomnijmy, w piątek 3 grudnia rozpoczęła się w Krakowie 14. edycja festiwalu teatralnego Boska Komedia. Zanim jednak odbył się pierwszy spektakl, o festiwalu już stało się głośno za sprawą kontrowersji związanych z udziałem twórców oskarżanych o przemoc wobec aktorów i studentów.

Obok tych twórców podczas Boskiej Komedii ma być również pokazany spektakl „Klub” Weroniki Szczawińskiej, opowiadający o seksualnym skandalu w Komitecie Noblowskim w Szwecji. Twórczynie, których przedstawienia będą prezentowane podczas festiwalu - Anna Smolar, Weronika Szczawińska, Jagoda Szelc i Małgorzata Wdowik – w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu napisały: "Bardzo niepokojący wydaje nam się fakt, że jedna z najważniejszych imprez polskiego teatru, jaką jest „Boska Komedia”, wysyła ambiwalentne sygnały. Za takie sygnały uważamy obecność na festiwalu osób, którym w ostatnich miesiącach postawiono bardzo poważne zarzuty, ukrywanie obecności jednej z tych osób pod pseudonimem, a także enigmatyczny opis debaty „Me too — co dalej?”, który zdaje się stawiać znak równości pomiędzy potrzebami osób doświadczających przemocy, a potrzebami osób oskarżonych o jej stosowanie".

W opublikowanym w sobotę 4 grudnia oświadczeniu Szydłowski wyrażał wiarę, że „wydarzenia festiwalowe, o których dyskutujemy, wokół których prowadzimy spory budują wspólną przestrzeń do porozumienia. A kontrowersje wokół spektaklu „Najpiękniejszy wschód” staną się impulsem do oczyszczającej debaty w ważnej dla środowiska teatralnego i społeczeństwa sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Me too - i co dalej?” Zamiast dyskusji na festiwalu cykl comiesięcznych debat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto