Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura angielski 2012: podstawowy i rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PODSUMOWANIE]

Marcin Karkosza
Tomasz Hołod/Polskapresse
Dziś maturzyści zdawali pisemny egzamin z języka angielskiego. Jest to najpopularniejszy język obcy wybierany przez uczniów. W Małopolsce pisało go ponad 34 tys. osób.

[Matura 2012: język angielski - poziom podstawowy [ARKUSZE, ODPOWIEDZI wkrótce]](https://krakow.naszemiasto.pl/matura-2012-jezyk-angielski-poziom-podstawowy-arkusze/ar/c5-1396939#fb51c1bb037fda86,1,3,5<br>

)

Matura 2012: język angielski - poziom podstawowy. Jak wam poszło? [ARKUSZE, ODPOWIEDZI wkrótce]

Matura 2012: język angielski - poziom podstawowy [PYTANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI wkrótce]

Poranny egzamin na poziomie podstawowym trwał 2 godziny. Po kilkugodzinnej przerwie, o godzinie 14 rozpoczęła się natomiast część rozszerzona, którą w naszym regionie zdecydowało się napisać ponad 9 tys. uczniów. Egzamin ten trwał 190 minut.

Podczas tego czasu uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych oraz znajomością środków i funkcji językowych. Maturzyści muszą napisać też wypowiedzi pisemne w języku obcym.

W części podstawowej należało uporać się z rozwiązaniem 8 zadań. Pierwsze 6 zadań miało formę zamkniętą (tj. uczeń wybiera właściwą spośród zaproponowanych odpowiedzi). Dwa ostatnie to krótsza oraz dłuższa (długość powinna wynosić od 120 do 150 słów) forma pisemna. W ostatnim zadaniu zdający musieli napisać list do anglika, który uczył ich angielskiego w szkole i zaprosić go na pomaturalne spotkanie uczniów klasy z nauczycielami.

Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy po wyjściu z egzaminu nie kryli, że część podstawowa nie była dla nich wyzwaniem. – Jeżeli ktoś chodzi na angielski, to trudno nie zdać – mówi Kamil Bilski z VIII LO. w Krakowie. – Było po prostu łatwo, ale my english jest very dobry – śmieje się jego kolega Grzegorz Pabiańczyk.

Kiedy zapytaliśmy uczniów co sprawiło im największy problem na angielskim, pierwszą odpowiedzią było stwierdzenie, że... podpisanie się. Wielu z nich narzekało jednak na część, w której należało wysłuchać odtworzonego fragmentu nagrania po angielsku. Maturzyści skarżą się, że nagranie było słabo słychać, a głosy były niewyraźne, co utrudniało zrozumienie poszczególnych słów.

– Egzamin nie powinien sprawić trudności uczniom – mówi Anna Węglarz, anglistka z XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. – Wiadomość, jaką należało napisać w przedostatnim zadaniu jest jedną z najłatwiejszych form i ćwiczy się ją od pierwszej klasy – komentuje Węglarz.

Matura 2011 z języka. Angielski - pytania, odpowiedzi. Arkusz i transkrypcja [POZIOM PODSTAWOWY]

Matura 2011: test z języka angielskiego w piątek. Pytania i odpowiedzi też. Nie licz na przecieki

Matura 2011: jak język angielski? Pytania były trudne? Oto Wasze odpowiedzi [VIDEO]

Podobnie jest z listem, jednak tutaj sprawę skomplikować może klucz, według którego oceniane będą prace. W treści zadania pojawia się jedynie informacja o "odpowiedniej formie listu", nie wiadomo jednak czy wymagana jest forma oficjalna, czy może być to list nieformalny. – Jeśli uczeń napisze list nieformalny, bo założy np., że klasa miała "przyjacielski" kontakt z byłym nauczycielem, a klucz tego nie przewiduje, egzaminatorzy mogą odjąć dwa punkty, przewidziane za zachowanie odpowiedniej formy – dodaje anglistka.

Dzisiejszy test, to pierwszy w tym roku egzamin z języka obcego nowożytnego, do którego przystąpić musi (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym) każdy maturzysta. Dla części z uczniów język angielski będzie ostatnim pisemnym sprawdzianem wiedzy. Obowiązkowo oprócz języka obcego, należało zdać pisemnie język polski oraz matematykę. Oba te egzaminy maturzyści mają już jednak za sobą.

Tych, którzy nie pisali dzisiejszego testu, czeka egzamin z jednego z pozostałych 5 języków obcych. Są to: niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański oraz włoski. Testy z tych przedmiotów odbędą się kolejno 16, 18, 21, 22, 24 maja.

Aby zdać egzamin dojrzałości należy w części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzymać co najmniej 30% możliwych do uzyskania punktów. Maturzysta, który nie zda jednego egzaminu, będzie mógł przystąpić do poprawki pod koniec sierpnia.

Oprócz tego, uczniowie mogą zdawać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie oraz wiedza o tańcu. Chętni mogą zdawać je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

W tym roku egzaminy pisemne potrwają do 25 maja.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto