Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 geografia rozszerzona. Ponad 5,7 tys. absolwentów w Małopolsce zdaje egzamin z geografii 16.05.2023

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Rozszerzona matura z geografii. Zobacz arkusz CKE
Rozszerzona matura z geografii. Zobacz arkusz CKE CKE
We wtorek, 16 maja, maturzyści zmierzyli się z zadaniami z geografii na poziomie rozszerzonym. Egzamin z tego przedmiotu zdawało w tym roku prawie 65,4 tys. absolwentów. W skali całej Polski jest to trzeci najczęściej wybierany przez maturzystów przedmiot dodatkowy. Natomiast jeśli chodzi o tegorocznych absolwentów przystępujących do matury w województwie małopolskim, geografia zajmuje 4. miejsce wśród najpopularniejszych przedmiotów dodatkowych. W Małopolsce będzie ją zdawać ponad 5,7 tys. młodych ludzi.

Matura 2023 geografia rozszerzona. Co było na egzaminie?

Dominik Sarga, absolwent XVIII Liceum Ogólnokształcącego w krakowskich Bronowicach zakończył pisanie egzaminu z geografii już po godzinie i 40 minutach. Pominął dwa pytania (każde z nich było pytaniem za 2 punkty), bo – jak przyznaje – nie znał odpowiedzi. Ale resztę zadań rozwiązał i generalnie jest dobrej myśli. Ocenia, że egzamin nie był trudny.

- Uważam, że zadania były porównywalne z tym, co mieliśmy na próbnych maturach. Egzamin w zasadzie nie różnił się też bardzo od tych z wcześniejszych lat, w starej formule, zadania były bardzo podobne - oceniał krakowski maturzysta. - Dobrze mi poszło, jestem zadowolony - podsumowywał też Dominik, który jest absolwentem klasy matematyczno-geograficznej z rozszerzonym także językiem angielskim.

Zdający geografię na poziomie rozszerzonym mierzą się we wtorek, 16 maja, z arkuszami egzaminacyjnymi, w których jest ponad 20 pytań.

Jedno z zadań - jak relacjonował nam Dominik - wymagało pracy z mapą. - Z mapy szczegółowej trzeba było odczytać trasę, jaką pokona turysta, z Łeby do określonego punktu (turysta szedł najpierw ścieżką, potem ścieżką rowerową i dotarł na wydmy). Mieliśmy podane w przybliżeniu, że to na mapie wynosi 20 cm. Trzeba było obliczyć długość podróży turysty oraz w jakim czasie pokona on tę trasę, idąc ze średnią prędkością 4 km na godzinę - opowiadał maturzysta.

Inne z zadań dotyczyło wydobycia ropy naftowej na skalę światową. Należało podać, jakie są skutki wydobycia, na co ono wpływa. - Napisałem, że państwa, które mają zasoby ropy naftowej, mogą w dużej mierze decydować o cenie sprzedaży. Mają tu dużą przewagę dzięki temu, że większość państw nie ma dostępu do ropy naftowej, a jest ona kluczowym surowcem w przemyśle czy transporcie - mówił nam Dominik Sarga.

Na tegorocznej maturze trzeba się było także wykazać znajomością skał - m.in. należało rozpoznać skałę na zdjęciu i wybrać jedną z podanych odpowiedzi. Pojawiły się też na tym egzaminie strefy klimatyczne całego świata czy np. zadanie dotyczące przyrostu naturalny ludności.

- W tym zadaniu była mapa Polski i pytanie o ludność Polski. Trzeba było podać, dlaczego w niektórych województwach jest mniejszy przyrost naturalny - opowiadał krakowski maturzysta.

Dominik z XVIII LO jeszcze nie zdecydował, na jakie studia będzie startował - będzie to zależało m.in. od tego, jakie uzyska wyniki matury. Do tej pory rozważał np. studiowanie na AWF w Krakowie. Geografię jako przedmiot dodatkowy na maturze wybrał nie pod kątem rekrutacji na określony kierunek, tylko dlatego, że wiedział, iż może dobrze napisać ten egzamin. Przyszłym maturzystom, ze swojego już doświadczenia, radzi przed egzaminami powtórzyć najważniejsze działy. - najpierw systematyczna nauka, a przed maturą - solidna powtórka - podpowiada krakowski maturzysta.

Matura 2023

Egzamin z geografii na poziomie rozszerzonym rozpoczął się we wtorek o godz. 9 rano. Maturzyści, niezależnie, czy zdają maturę w formule 2015 czy 2023, mieli na jego napisanie poziom rozszerzony 180 minut (czyli trzy godziny). Obok tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych do tego egzaminu przystąpią także absolwenci z lat ubiegłych, którzy np. chcą poprawić swój wynik.

Jak przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, wtorek (16 maja) to również dzień egzaminów obowiązkowych z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. Zadania z języków: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego rozwiąże w sumie 160 osób w całym kraju.

Harmonogram egzaminu maturalnego w 2023 r.

W tym roku egzamin maturalny (sesja główna) jest przeprowadzany od 4 do 23 maja, w tym:

  • część pisemna - od 4 do 23 maja
  • część ustna - od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).

Ogółem w 2023 r. - według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - przeprowadzonych zostanie w całej Polsce ok. 583 600 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 mln 437 tys. egzaminów w części pisemnej.

Każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do sześciu egzaminów:

  • w formie pisemnej - do egzaminu z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego na poziomie podstawowym, a także z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym
  • oraz do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i z języka obcego.

Natomiast zdać trzeba pięć z tych egzaminów, uzyskując z każdego z nich minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Wyjątek stanowi egzamin z przedmiotu dodatkowego. Tutaj nie ma progu zaliczenia, wystarczy do tego egzaminu po prostu przystąpić (i jeżeli ktoś uzyska np. zaledwie 15 proc. punktów, to i tak otrzyma świadectwo dojrzałości).

Najpopularniejsze przedmioty dodatkowe na maturze w 2023 roku

Według danych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie tegoroczni absolwenci przystępujący do egzaminów w województwie małopolskim najchętniej wybierali jako dodatkowe, zdawane na poziomie rozszerzonym następujące przedmioty:

  • język angielski - 19 353 zdających tegorocznych absolwentów
  • matematyka - 8 571
  • język polski - 5 763
  • geografia - 5 725
  • biologia - 4 230
  • chemia - 2 147
  • historia - 1 564
  • wiedza o społeczeństwie - 1 243
  • fizyka - 1 169
  • informatyka - 1 075.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura 2023 geografia rozszerzona. Ponad 5,7 tys. absolwentów w Małopolsce zdaje egzamin z geografii 16.05.2023 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto