Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 w Bytomiu. W czwartek język polski ZDJĘCIA

PSZ, MG
W czwartek w całej Polsce uczniowie ostatnich klas szkół średnich rozpoczynają maraton matur. Punktualnie o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do pisania egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy). Jakie nastroje panowały przed pierwszą częścią egzaminu dojrzałości? Czego najbardziej boją się maturzyści? Sprawdziliśmy to w Elektroniku – Technikum nr 4 w Bytomiu.

„Dziady”, „Wesele” i „Dżuma” – uczniowie myślą, że to ich czeka na maturze.

- Na maturze będzie „Pan Tadeusz”, „Tango” lub „Dżuma”. Najbardziej chciałbym, żeby pojawiła się „Dżuma”, ponieważ ta lektura była przeze mnie przeczytana – śmieje się Mateusz Walda.

- Do matury przygotowywałem się już od jakiegoś miesiąca z moim repetytorium z języka polskiego – mówi ze spokojem Piotr Sroka. Przyznaje jednak, że najbardziej boi się „Wesela” Na egzaminie.

- Obawiam się właśnie „Dziadów” i ogólnie romantyzmu, bo go nie lubię. „Granica” , „Dżuma”, albo „Ludzie Bezdomni”- myślę, że to będzie na maturze, więc raczej nastawiam się bardziej na interpretację – przyznaje Patryk Paszko, który zrezygnuje z pisania rozprawki.

Są jednak i tacy, którzy nie mają żadnych obaw przed maturą.

- Uczyłem się sumienne przez cały rok do matury, więc nie mam się czego bać! – twierdzi Andrzej Bednarczyk z uśmiechem na twarzy, chociaż przyznaje, że streszczenie logicznie nie jest jego mocną stroną.

- Polskiego się nie boję - mówi z pewnym głosem Jakub Kaduła. Myśli, że na maturze będzie „Lalka”, „Wesele” lub „Dziady”.

Przewidywania uczniów nie były bezpodstawne, było i "Wesele" Wyspiańskiego, jak i można było się swobodnie rozpisać na temat "Lalki" Bolesława Prusa. - Kiedy zobaczyłem temat "Praca - pasja czy obowiązek" od razu pomyślałem o Wokulskim i Rzeckim. "Lalkę" przed maturą bardzo mocno przybliżyła nam polonistka, więc od razu wiedziałem co pisać - mówi Arnold Wolszleger z IV LO im. Bolesława Chrobrego.

Jego kolega, Paweł Sottor, do tematu podszedł inaczej. - Rozprawka pozwoliła nam bardzo dowolnie dobierać temat, o którym będziemy pisać, z zakresu tak kultury, jak i nawet filmu, jeśli był na podstawie książki. Stąd ja napisałem o "Wiedźminie" - przyznaje maturzysta.

Co mogło sprawić problemy? Dla Arnolda Wolszlegera zaskoczeniem były pytania z funkcji językowych. Dla Pawła Sottora takim pytaniem było... "Wesele". - Tu zapomniałem autora - przyznaje ze śmiechem i dodaje: - Ogółem były dosyć specyficzne pytania, ale jestem przekonany, że większość maturzystów spokojnie zaliczy ten egzamin.

Zobacz również:

Matura 2017 polski - jakie będą tematy? [arkusze PDF, KLUCZ ODPOWIEDZI, 4 maja]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto