Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: język polski poziom rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PODSUMOWANIE]

Marcin Karkosza
Maturzyści napisali dziś egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W Małopolsce przystąpiło do niego ponad 4 tys. uczniów. Należało porównać wiersze Kochanowskiego i Osieckiej lub opisać kreację bohaterek w opowiadaniu Idy Fink.

Matura 2012: język polski - poziom rozszerzony [PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE wkrótce]

Matura 2012: język polski - poziom rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI wkrótce]

Egzamin rozpoczął się o 9 i trwał 3 godziny. Pisali go uczniowie, którzy wcześniej zdeklarowali w swoich szkołach chęć przystąpienia do części rozszerzonej. Należało napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów:

– Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej wierszy Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" i Agnieszki Osieckiej "Kolęda z pretensjami". Zwróć uwagę na przedstawione w nich obrazy ludzkiego życia oraz postawę podmiotu mówiącego wobec świata.

– Codzienność w czasach Zagłady. Analizując i interpretując opowiadanie Idy Fink "Przed lustrem", zwróć uwagę na kreację bohaterek, ich sytuację oraz znaczenie tytułowego lustra.

Po zakończeniu egzaminu udaliśmy się do VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Maturzyści nie dali zaskoczyć się egzaminatorom. – Wybrałem pierwszy temat, fajnie, że dali Osiecką – cieszy się Michał Kózka z VIII LO – Ogólnie było w porządku, jednak trochę boje się klucza – dodaje po chwili Michał. – Ja też nie miałam problemów z egzaminem – przyznaje koleżanka Michała, Zuzanna Rucińska – było wystarczająco dużo czasu, a Kochanowski jest prosty do interpretowania – przyznaje Zuza. Z kolei drugi temat, wybrała Alicja Kantor, która także była zadowolona z tego co udało jej się napisać.

Matura 2012 polski: ODPOWIEDZI DO TESTU! Poziom podstawowy

Matura 2012 język polski: poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PODSUMOWANIE]

Matura 2012 język polski: egzamin zakończony [ARKUSZE I ODPOWIEDZI WKRÓTCE!]. Jak Wam poszło?

– Egzamin niczym nie zaskoczył, pojawiły się teksty, tych samych autorów, co w latach wcześniejszych – mówi Anna Szmyd, nauczycielka języka polskiego w XXIII LO w Krakowie – Sprawdzana była nie tyle wiedza, co umiejętności interpretacji tekstów i posługiwania się terminami literackimi. Jeśli ktoś posiada łatwość pisania, to powinien dać sobie radę – dodaje Szmyd.

O 14 rozpoczął się drugi dzisiejszy egzamin z historii muzyki. W wersji podstawowej potrwa on 120 minut, natomiast w wersji rozszerzonej godzinę dłużej. W Małopolsce historię muzyki jako przedmiot dodatkowy, wybrało 85 uczniów.

Matura 2012 język polski: poziom podstawowy [SPRAWDŹCIE ARKUSZE EGZAMINACYJNE]. Odpowiedzi wkrótce!

Matura 2012 polski. Dziś egzamin z języka polskiego i wiedzy o tańcu [PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE]

W tym tygodniu maturzystów czekają jeszcze m.in. obowiązkowy egzamin z matematyki (wtorek 8 maja poziom podstawowy, środa 9 maja poziom rozszerzony) oraz test z języka angielskiego (czwartek 10 maja). W ostatni piątek maturzyści napisali obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W części testowej maturzyści odpowiadali na pytania dotyczące wikipedii oraz tradycyjnych encyklopedii. Z kolei wypracowanie napisać należało na jeden z dwóch tematów. Pierwszym z nich było porównanie stronnictw, które pojawiły się na balu w III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Chodziło o porównanie postaw grupy Nowosilcowa i towarzystwa stolikowego. Drugim była charakterystyka bohaterek z "Lalki" Bolesława Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. Należało opisać postacie Izabeli Łeckiej i Joanny Podborskiej.

Maturzyści obowiązkowo muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych. Są to egzaminy z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są również dwa egzaminy ustne, z języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego. Wybierać można spośród sześciu języków. Są to: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

Aby zdać egzamin dojrzałości należy w części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzymać co najmniej 30% możliwych do uzyskania punktów. Maturzysta, który nie zda jednego egzaminu, będzie mógł przystąpić do poprawki pod koniec sierpnia.

Oprócz tego, uczniowie mogą zdawać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie oraz wiedza o tańcu. Chętni mogą zdawać je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tym roku egzaminy pisemne potrwają do 25 maja.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto