18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: język niemiecki. Podsumowanie egzaminu

Marcin Karkosza
Archiwum
Dziś maturzyści napisali egzamin z języka niemieckiego. W Małopolsce pisało go ponad 3,5 tys. osób.

Matura 2012: język niemiecki - poziom podstawowy [ARKUSZE]

O godzinie 9 maturzyści zdawali egzamin z niemieckiego na poziomie podstawowym. Poranny egzamin 2 godziny i przystąpiło do niego 3398 uczniów. Po kilkugodzinnej przerwie, o godzinie 14 rozpoczęła się natomiast część rozszerzona, którą w naszym regionie zdecydowało się napisać ponad 550 maturzystów. Egzamin ten trwał 190 minut.

Podczas tego czasu uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych oraz znajomością środków i funkcji językowych. Maturzyści muszą napisać też wypowiedzi pisemne w języku obcym.

W części podstawowej należało uporać się z rozwiązaniem 8 zadań, za które łącznie można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Pierwsze 6 zadań miało formę zamkniętą (tj. uczeń wybiera właściwą spośród zaproponowanych odpowiedzi). Dwa ostatnie to krótsza oraz dłuższa (długość powinna wynosić od 120 do 150 słów) forma pisemna. W ostatnim zadaniu zdający musieli napisać list do kolegi z Niemiec i poinformować go o planowanym wyjeździe za granice w okresie między ukończeniem matury a rozpoczęciem studiów. Za list można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Oceniana była tu umiejętność przekazania wszystkich informacji (4 punkty), odpowiednia forma (2 punkty), bogactwo językowe (2 punkty) oraz poprawność językowa (2 punkty).

Matura 2012: język niemiecki [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI wkrótce]

Uczniowie mogą zdawać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie oraz wiedza o tańcu. Chętni mogą zdawać je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Wielu uczniów ma już za sobą wszystkie obowiązkowe egzaminy pisemne. Tych, którzy nie zdawali języka niemieckiego ani angielskiego wciąż czeka jednak test z wybranego języka obcego nowożytnego. Licealiści będą zdawać jeszcze: rosyjski, francuski, hiszpański oraz włoski. Egzaminy z tych przedmiotów odbędą się kolejno 18, 21, 22, 24 maja.

Obowiązkowo oprócz języka obcego, należało zdać pisemnie język polski oraz matematykę. Egzaminy z tych przedmiotów odbywały się jednak przez pierwsze 4 dni matury. Aby zdać egzamin dojrzałości należy w części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzymać co najmniej 30% możliwych do uzyskania punktów. Maturzysta, który nie zda jednego egzaminu, będzie mógł przystąpić do poprawki pod koniec sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto