Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matejko od wielkiego dzwonu. Pokaz specjalny obrazu Jana Matejki na Wawelu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ekspozycja obrazu „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” i szkiców Jana Matejki to część obchodów 500-lecia dzwonu Zygmunt
Ekspozycja obrazu „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” i szkiców Jana Matejki to część obchodów 500-lecia dzwonu Zygmunt Konrad Kozlowski/Polska press
Do końca sierpnia w Sali Wielkorządcy na Wawelu odbywać się będzie specjalny pokaz dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Ekspozycja stanowi część wydarzeń z okazji obchodów 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt w Katedrze Wawelskiej.

FLESZ - Dozór sanitarny zamiast kwarantanny po kontakcie z zakażonymi "Deltą"

od 16 lat

Ekspozycja obrazu „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” i szkiców Jana Matejki to część obchodów 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt na Wawelu.

9 lipca 1521 roku dzwon został zawieszony w nadbudowanej specjalnie w tym celu wieży obronnej Wawelu, nazywanej Zygmuntowską. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary. Po raz pierwszy dźwięk Zygmunta krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521 roku, od tej chwili towarzyszy mieszkańcom w szczególnie ważnych momentach życia miasta i kraju.

- Pokazujemy dzieło wybitne. Z myślą o zwiedzających postanowiliśmy otworzyć i udostępnić bezpłatnie kameralną wystawę, która choć niewielka, w wielkim stylu - za sprawą pociągnięcia pędzla mistrza - przywołuje pamięć o tak ważnych dla dziedzictwa kulturowego wydarzeniach - mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. - Spotkajmy się w tym szczególnym czasie przed wybitnym dziełem, które mówi o nas więcej niż niejeden podręcznik do historii - dodaje.

- Już w 1861 roku Jan Matejko myślał o stworzeniu kompozycji poświęconej sławnemu dzwonowi, ufundowanemu przez Zygmunta I Starego. Około 1862 roku powstały pierwsze szkice - wyjaśnia Agnieszka Janczyk, kuratorka wystawy. - Tytuł obrazu nie jest do końca zgodny z jego treścią. Obraz funkcjonuje jako „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”, jednak Matejko przedstawił co innego - wydobycie dzwonu z formy oraz poświecenie go przez późniejszego biskupa krakowskiego Jana Chojeńskiego.

Matejko był zafascynowany dźwiękiem Zygmunta, z przekazu Mariana Gorzkowskiego wiemy, że dzwon towarzyszył malarzowi w ważnych dla niego chwilach, zadzwonił, gdy Matejko zaczynał pracę nad „Bitwą pod Grunwaldem” i – niespodziewanie – zabrzmiał, gdy kończył pracę nad obrazem. Artysta przywiązywał do tego ogromne znaczenie.

Obraz został wykonany na drewnianym podobraziu, powstał przy ul. Floriańskiej. Wiemy także, kto pozował malarzowi przy powstawaniu poszczególnych postaci, zostali uwiecznieni m.in. członkowie rodziny i ówcześni krakowianie, powstaniec styczniowy Jan Mierzb Matliński jako Hans Beham, romantyczna para - Bonerówna i rycerz to Zofia Łuszczkiewiczówna i malarz Witold Piwnicki.

Na czas obchodów 500-lecia Zygmunta obraz i szkice Matejki zostały wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie. "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” zwiedzający będą mogli podziwiać bezpłatnie w Sali Wielkorządcy na Zamku Królewskim na Wawelu do końca sierpnia, od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-19.00.

Z okazji jubileuszu odbędą się liczne wydarzenia z udziałem mieszkańców, m.in. bezpłatne zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej (wejście możliwe jest 9.07, w godz. 9.00-16.45).

Dzieło Matejki stało się inspiracją dla instalacji audiowizualnej przygotowanej przez prof. Marka Chołoniewskiego i studentów krakowskich ASP i AM polegającej na dźwiękowej rekonstrukcji renesansowego Krakowa oraz akustycznej atmosfery towarzyszącej zawieszaniu dzwonu. Kompozycja zabrzmi 9 lipca o godz. 21.00 pod wieżą Zygmuntowską.

- Atmosfera jubileuszu pojawi się także na ulicach Krakowa – już w najbliższy weekend na Rynku Głównym będzie można zobaczyć wiernie odtworzoną replikę dzwonu Zygmunt – zapowiedziała Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Jacka Majchrowskiego. - 13 lipca, w rocznicę dnia, gdy dzwon zabrzmiał po raz pierwszy, o godz. 17.00 spod Bramy Floriańskiej wyruszy barwna parada, która w pewnym stopniu odtworzy atmosferę ówczesnego Krakowa. Dzwonowi będą towarzyszyć tancerze, artyści, będziemy także mówić o historii dzwonu.

Korowód Zygmuntowski wyruszy spod Barbakanu, przez Floriańską, Rynek Główny pod Wawel.

Także 13 lipca odbędzie się spektakl laserowy "Zygmunt latarnią przestrzeni miasta", w którym snop światła laserowego wyzwolony zostanie dźwiękiem dzwonu, tworząc w przestrzeni miasta świetlistą latarnię morską.

Od 9 do 13 lipca Dom Norymberski w Krakowie zaprasza mieszkańców na instalację interaktywną Erwina Jeneralczyka "Wokół obrazu Jana Matejki" prezentowaną w Krakowie i Norymberdze (17 lipca).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matejko od wielkiego dzwonu. Pokaz specjalny obrazu Jana Matejki na Wawelu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto