Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz czas do 20 stycznia

ds
Niedotrzymanie przez podatnika terminu złożenia oświadczenia lub pisma w urzędzie skarbowym powoduje, że naraża się na kary i traci prawo do zastosowania korzystnych dla siebie rozwiązań.	<p>
fot. Adam Wojnar
Niedotrzymanie przez podatnika terminu złożenia oświadczenia lub pisma w urzędzie skarbowym powoduje, że naraża się na kary i traci prawo do zastosowania korzystnych dla siebie rozwiązań. <p> fot. Adam Wojnar
Styczeń jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą gorączkowym okresem kontaktów z urzędem skarbowym. Nie tylko trzeba rozliczyć się za miniony rok, ale także wybrać formę opodatkowania.

Styczeń jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą gorączkowym okresem kontaktów z urzędem skarbowym. Nie tylko trzeba rozliczyć się za miniony rok, ale także wybrać formę opodatkowania.

Wiąże się to ze składaniem w urzędzie skarbowym różnych pism. Istotne jest, by zrobić to przed upływem wyznaczonego terminu.

Do 20 stycznia

To ostateczny termin na wybranie sposobu opodatkowania działalności gospodarczej. A jest w czym wybierać, gdyż różne może być rozliczanie: według skali podatkowej, ryczałt ewidencjonowany, 19-proc. podatek liniowy, karta podatkowa.

Jeżeli ktoś nie chce zmieniać dotychczasowego sposobu rozliczania się z fiskusem, nie musi o niczym powiadamiać organu skarbowego. W innym przypadku, musi to zrobić do 20 stycznia br.

Przykładowo: jeżeli przedsiębiorca rozliczał się wg skali podatkowej, karty, ryczałtu i stwierdził, że bardziej opłacalne jest przejście na 19-proc. podatek liniowy, musi powiadomić o tym pisemnie naczelnika urzędu skarbowego.

Pamiętajmy, że o każdej zmianie sposobu rozliczania się z fiskusem musi być powiadomiony urząd skarbowy.

Dla tych, którzy zaczynają

Osoby, które w br. zamierzają założyć firmę, muszą także powiadomić urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania. Stosowne oświadczenie powinny złożyć w dzień poprzedzający rozpoczęcie działalności, ale nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Założenie księgi

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w br. zamierzają rozliczać się na tzw. zasadach ogólnych i założyły księgę przychodów i rozchodów, muszą o tym fakcie powiadomić urząd skarbowy. Mają na to 20 dni od chwili zaprowadzenia księgi. Jako że wspomnianą księgę powinni mieć od 1 stycznia, więc termin upływa 20 stycznia br.

Oczywiście dotyczy to osób, które w ubiegłym roku nie prowadziły wspomnianej księgi.

Gdy rozlicza biuro

Stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym muszą złożyć także podatnicy, którym księgi przychodów i rozchodów prowadzi biuro rachunkowe. W ciągu 7 dni od zawarcia umowy z biurem muszą przekazać urzędowi jego nazwę i adres.

Do 20 lutego

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (podatek liniowy lub wg skali) mogą wystąpić o tzw. uproszczony sposób wpłacania zaliczek. Wiąże się to z nieskładaniem deklaracji PIT-5 i płaceniem zaliczki w wysokości 1/12 podatku za ubiegły rok.

O takim wyborze podatnik musi powiadomić naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego. Dotyczy to osób, które chcą po raz pierwszy skorzystać z tej formy rozliczania się lub z niej zrezygnować.

Ryczałtowcy - 20 stycznia

W br. nie zmieniły się zasady rozliczania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy mogą płacić ryczałt co miesiąc lub raz na kwartał.

Chcąc płacić raz na kwartał, należy o tym powiadomić urzęd skarbowy do 20 stycznia. Dotyczy to osób, które zamierzają po raz pierwszy skorzystać z tej możliwości lub z niej zrezygnować. Ci, którzy tak rozliczali się z fiskusem w ubiegłym roku, nie muszą powiadamiać urzędu, chyba że chcą ryczałt płacić co miesiąc.

Uwaga! Z ryczałtu kwartalnego nie mogą korzystać podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto