Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek planuje oczyszczenie powietrza nad Małopolską do 2023 r

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Województwo Małopolskie rozpoczęło prace nad nowym Programem ochrony powietrza (POP), którego celem jest osiągnięcie w roku 2023 poziomu zanieczyszczeń atmosferycznych dopuszczalnych wg polskich i unijnych norm.

WIDEO: Krótki wywiad

- Aby liczyć się ze zdaniem mieszkańców regionu i możliwościami samorządów, zdecydowaliśmy na dwa etapy konsultacji – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Pierwsze odbył się w dniach 10-20 stycznia br. w różnych miastach Małopolski i miał formę spotkań terenowych (m.in. Nowy Targ, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów). Łącznie w spotkaniach udział wzięło ok. 450 osób – przedstawicieli samorządów lokalnych, przedsiębiorców, naukowców, rolników, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Każdy mógł zgłosić uwagi do założeń Programu także drogą elektroniczną.

- Wstępne konsultacje pozwoliły na wypracowanie kompromisowych założeń POP. Propozycje zmian zadań gmin w ramach Programu zostały zaprezentowane podczas Forum Wójtów i Burmistrzów i Prezydentów Małopolski oraz na spotkaniach z samorządami w Gorlicach i Bochni - zaznacza wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Wśród propozycji znalazło się m.in. to, aby od 1 stycznia 2021 r. było możliwe finansowanie ze środków publicznych kotłów na biomasę, natomiast od 1 stycznia 2022 r. tylko kotłów o emisji do 20 mg/m³.
Wśród propozycji znalazło się również wprowadzenie nowych uchwał antysmogowych tylko dla gmin, które wyrażą taką chęć w ramach konsultacji.

Obowiązkiem samorządu miałoby być też przeznaczenie co najmniej 1 proc. dochodów własnych gminy na dopłaty do: wymiany kotłów, instalacje odnawialnych źródeł energii, termomodernizację, prowadzenie kontroli, itp.
Planowane jest również zapewnienie przez każdą gminę kontroli w ciągu jednego dnia roboczego od zgłoszenia. Kontrole byłyby prowadzone przez straże gminne, pracowników urzędu lub przy współpracy z policją.
Dodatkowo w każdej gminie mieliby być zatrudnienie ekodoradcy, dla których utworzono by punkty obsługi programu Czyste Powietrze.

Z kolei starostowie byliby zobowiązani m.in. do zatrudnienie ekodoradców ds. klimatu, prowadzenia kontroli każdej stacji diagnostycznej pojazdów co najmniej raz w roku oraz kontrolowania przedsiębiorstw na terenie powiatów pod kątem emisji zanieczyszczeń.

Podczas pierwszych konsultacji zaplanowano również nałożenie nowych obowiązków na przedsiębiorców, którzy powinni m.in. informować o awariach, które maja miejsce na terenie firm i mogą mieć wpływ na środowisko.
Powyższe pomysły dotyczą działań długoterminowych. Z kolei działania krótkoterminowe podzielono na trzy stopnie.
Pierwszy stopień odnosiłby się do sytuacji gdy średnie stężenie PM10 z ostatnich 12 godzin przekroczy 80 µg/m³. Wtedy wdrażano by kontrole prewencyjne spalania odpadów i zakazanych paliw.

Przy drugim stopniu, gdzie ryzyko przekroczenia średniej z 24 godz. PM10 powietrza przekracza 100 µg/m³ planuje się wprowadzenie zakazu wychodzenia dzieci i młodzieży na zewnątrz szkół i przedszkoli. Do Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza nie mogłyby wjeżdżać samochodów ciężarowych do centrum (dla Krakowa - do obszaru wewnątrz III obwodnicy miasta, dla Tarnowa i Nowego Sącza – do strefy płatnego parkowania).

Z kolei przy trzecim stopniu, kiedy ryzyka przekroczenia średniej 24 godz. PM10 powietrza wynosi 150 µg/m³ wprowadzono by m.in. bezpłatną komunikację publiczną w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Zakazano by też eksploatacji kominków i ogrzewaczy na paliwa stałe.

Drugi etap konsultacji społecznych planowany jest na połowę marca 2020 r. Gminy oraz mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie, program będzie także opiniowany przez Ministerstwo Środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Marszałek planuje oczyszczenie powietrza nad Małopolską do 2023 r - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto