Marsz Ateistów i Agnostyków przejdzie przez Kraków 15 października

Redakcja
Trzeci raz krakowscy ateiści, agnostycy i przeciwnicy instytucji ...
Trzeci raz krakowscy ateiści, agnostycy i przeciwnicy instytucji ... Łukasz Żołądź
Udostępnij:
Po raz trzeci przez Kraków przejdzie Marsz Ateistów i Agnostyków. Krakowscy ateiści i agnostycy chcą być traktowani tak, jak ludzie wierzący.

Zobacz też: Wywiad z Wojciechem Skorupskim z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Racjonalistów


- Celem Marszów Ateistów i Agnostyków jest zaistnienie niewierzących w przestrzeni publicznej, przypomnienie, że w Polsce istnieją ludzie niewierzący. Jest to o tyle ważne, że w sytuacji kiedy jakiejś mniejszości nie widać, łatwo ją dyskryminować, pomijać jej interesy i prawa, zwłaszcza w tworzeniu obowiązującego wszystkich obywateli prawodawstwa - zaznacza Mateusz Burzawa ze Stowarzyszenie Młodzi Wolnomyśliciele. - Wychodzimy z założenia, że jeżeli jakaś mniejszość chce, by respektowano jej prawa, musi głośno i systematycznie o tym mówić w przestrzeni publicznej, a tego formą jest właśnie MAiA - dodaje.

Kraków: Marsz Ateistów i Agnostyków w 2010 roku [wideo]

Pierwszy MAiA odbył się w październiku 2009 roku i zgromadził ok. 500 osób, w ubiegłym roku ateistów, agnostyków i przeciwników łączenia religii z państwem było nie więcej jak 300. Transparentami z napisami "No God, no problem", "Hulaj rozum, Boga nie ma" czy "Humanista-ateista" wyrażali swój sprzeciw wobec dyskryminacji osób niewierzących.

Marsz Ateistów w Krakowie 2011: NIE dla krzyża w klasie...

Głownymi celami marszu jest budowanie wizerunku, łączenie niewierzących i działanie na rzecz utrzymania neutralności światopoglądowej państwa, czyli oddzielenie spraw religijnych od świeckich, państwa od Kościoła. - Żądamy wyłączenia religii z programu nauczania szkół publicznych i nieuwzględniania oceny z tejże na świadectwie. Domagamy się wolnej od symboliki religijnej przestrzeni publicznej oraz zaprzestania praktyk oficjalnego uczestniczenia najważniejszych osób w państwie w mszach z okazji świąt narodowych, świąt państwowych i innych ważnych rocznic - czytamy w postulatach ogranizatorów marszu.

...TAK dla podatku wyznaniowego...

Protestujący domagają się też całkowitego zaprzestania dotowania kościołów z budżetu państwa, a także proponują wprowadzić podatek wyznaniowy, bo ten nie tylko umożliwi wiernym danego wyznania wspieranie własnych kościołów, ale pozwoli również na wiarygodne określenie liczby praktykujących.

- Polska jest krajem, w którym już nawet część katolików ma dość ingerencji Kościoła w życie publiczne, swoje życie osobiste, życie ludzi innych wiar i niewierzących. Chcą, by pozwolono im samym kierować swoim życiem. Niech państwo będzie świeckie, a ludzie szczęśliwi, każdy na swój sposób - czytamy w apelu, jaki pojawił sie na Facebooku.

...NIE dla zamknietych sklepów w święta...

Wśród maszerujących krakowian są tacy, którzy wierzą w Boga, ale nie chcą, by wiara wkraczała w sferę życia publicznego. - Wierzę, że jest jakiś byt absolutny, ale nie widzę powodu, by w ustalone przez Kościół katolicki dni świąteczne zamykać sklepy spożywcze, ograniczając mi tym samym wolność wyboru. Jeśli ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę i święta, to niech nie robi, ale nie wszyscy Polacy są takimi katolikami - wyjaśniała maszerująca w 2010 roku Martyna, studentka polonistyki UJ. - Rozumiem, że każdy chce mieć dzień wolny, ale jeśli zamykamy sklepy, to dajmy też dzień wolny motorniczym, restauratorom, taksówkarzom - dodała dziewczyna.

...NIE dla obrazy uczuć religijnych

Wspierają też działania dążące do usunięcia art. 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych. - Skutecznie zatyka on usta wszystkim, zwłaszcza artystom i artystkom, odważającym się na krytykę Kościoła. Nie chcemy cenzury pod żadną postacią, wierzymy w wolność twórczości i badań - zaznaczają organizatorzy marszu.

Nie tylko marsz...

Marsz Ateistów i Agnistyków przejdzie przez Kraków w sobotę, 15 października, rozpocznie się o godz. 15.00 na placu Wolnica. Dzień wcześniej będzie miała miejsce inauguracja Krakowskich Dni Ateistów i Agnostyków, kiedy to oprócz dyskusji, obdbędzie się wernisaż wystawy prac popularnego rysownika - Marka Raczkowskiego w No Local (ul. Sławkowska 14 - II piętro). W niedzielę, 16 października obchody Dni Ateistów i Agnostyków zakończy spacer po śladach Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie