Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

Materiał informacyjny
Jeszcze 10 lat temu mało kto w Polsce słyszał o Malcie, a jak już słyszał, to raczej marne szanse, aby był w stanie pokazać wyspę na globusie. Ten mierzący jedynie 316 km2 archipelag Wysp Maltańskich, na globusie przypomina bardziej drobinkę kurzu wśród swoich sąsiadów na Morzu Śródziemnym niż rosnącą potegę turystyczną (i nie tylko) Europy.

Co więc sprawia, że nasi rodacy coraz częściej decydują się na wakacje na Malcie lub Gozo? Co w 2018 roku przyciągnęło ponad 2.6 miliona gości z całego świata na wyspę liczącą niecałe 0.5 miliona mieszkańców?

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

O Malcie mówi się, że to kraj wiecznego słońca. Jedna z najbezpieczniejszych lokalizacji w Europie (po Islandii i Lichtenstein). Malta oferuje ponad 300 słonecznych dni w roku, brak zimy, ciepłe, czyste morze i możliwość płacenia w walucie EURO.

Co ciekawe, ten anglojęzyczny kraj, w którym 98% mieszkańców to katolicy, w 2018 roku w trakcie 53 edycji największych targów turystycznych Europy ITB w Berlinie (Internationale Tourismus-Börse), otrzymał nagrodę, nie tylko za najlepszą destynację na wyjazdy typu “City Break” w Europie, ale także za promowanie maltańskich wakacji wśród społeczności LGTB.

Postanowiłem sam się o tym przekonać i zobaczyć ją na własne oczy. Połączenia lotnicze z Polski na Wyspę okazały się łatwo dostępne. Całoroczne, bezpośrednie loty na Maltę aż z 6 miast Polski oferuje Wizzair z Warszawy i Katowic oraz Ryanair z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Gdańska. Od maja do września przeloty oferują również lokalne linie lotnicze - Air Malta. Przelot z Polski. Przelot z Polski zajmuje ok. 2.5 do 3 godzin.

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

Moim lokalnym przewodnikiem została Marta Dreyfus-Starzyk, polska biznes-woman, założycielka m.in. Ready4Malta, rodowa Olsztynianka mieszkająca na Wyspach Maltańskich od 2004 r., i doskonale znająca realia kraju. Od lat obserwuje metamorfozę Malty, niejednokrotnie wypowiadając się w prasie i telewizji na temat różnych aspektów życia na Wyspach Maltańskich.

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

Na co dzień, Marta Dreyfus-Starzyk z Ready4Malta, organizuje m.in. wyjazdy incentive dla grup i firm z Polski, kursy języka angielskiego dla dorosłych i rodzin oraz wczasy fitness i joga. Wiedziałem więc, że z takim doświadczeniem, Marta będzie dla mnie skarbnicą wiedzy o wyspie.

Ma Malcie spędziłem kilka dni w marcu 2019. Chociaż kraj dla większości z nas kojarzy się wyłącznie z zabytkową Vallettą oraz Zakonem Kawalerów Maltańskich, wiedziałem, że wyspa ma o wiele więcej do zaoferowania. Moim celem było zobaczyć nie tylko zabytki historyczne, lecz różne inne ciekawe atrakcje Malty, Gozo czy Comino (o których piszę w dalszej części) oraz poznać powody, dla których turyści tak licznie wybierają Wyspy Maltańskie na całoroczne wakacje.

Wspomnienia z Malty

Malta Aktywnie

Wspinaczka Skałkowa

Mało kto wie, że Wyspy Maltańskie oferują ponad 1300 ścianek wspinaczkowych i należą przy tym do czołówki wśród destynacji wspinaczkowych w Europie dla początkujących. Najlepsze skałki i klify znajdują się w południowej części wyspy, w okolicach Lapsi oraz na wyspie Gozo.

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

Sporty Wodne - kajaki, SUP, nurkowanie na Malcie

Wyspy Maltańskie chlubią się jednymi z najlepszych plaż Morza Śródziemnego i oferują jedne z najczystszych wód w Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że morskie wyprawy kajakami po zatokach Malty, Gozo czy Comino (gdzie znajduje się słynna Błękitna Laguna z krystalicznie czystą wodą),

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

dostarczają turystom niesamowitych przeżyć.

Bardzo popularne jest również nurkowanie. Ciepła woda morska pozwala na uprawianie tego sportu praktycznie przez cały rok. Chociaż lazurowe głębiny Malty nie są wypełnione tak licznie rafami koralowymi, jak np. w Egipcie, zapalonych nurków na Wyspy Maltańskie przyciągają przede wszystkim zatopione wraki

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

statków wojennych, których zwiedzanie oferowane jest w trakcie licznych "podwodnych wycieczek".

Do morskich rozrywek, zaliczyć można również ostatnio bardzo popularny SUP (standing up paddle), gdzie w odróżnieniu od kajaków, tafle morza pokonujemy na stojąco. Z powodu krótkich, płytkich plaż i licznych

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

kamieni, Malta niestety nie jest miejsce na wakacje treningowe dla fanów windsurfingu.

Wycieczka Rowerowa i plaże Gozo

Wycieczka rowerowa po bezdrożach siostrzanej wyspy Malty, znanej jako "zielone płuca Malty", czyli Gozo. Jest to jeden z najpopularniejszych, obok jazdy jeepami, sposobów zwiedzania. Widoki na przepiękne plaże, panwie solne, klify skalne i kwitnące kwiaty opuncji na przydrożnych kaktusach, czy jazda po naturalnych wyżłobieniach skały wapiennej, a to wszystko w ciągu jednego dnia, na długo pozostaje w pamięci niejednego turysty.

Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego

Wakacje sportowe-adventure na Malcie

Malta, jako kraj wyspiarski, otoczona jest ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, do którego jest łatwy dostęp prawie na każdym kroku. Wielokilometrowe, nadmorskie promenady, stały się od niedawna mekką dla wszystkich aktywnych turystów, którzy na wakacjach najlepiej wypoczywają podczas biegania, pływania i poprawiania kondycji. Fani wczasów sportowo-treningowych na Malcie znajdą nawet polskojęzyczne Wczasy Fitness i Joga.

Mal
</div><section class=

Wideo

Materiał oryginalny: Malta i Gozo - nowa perła Morza Śródziemnego - Warszawa Nasze Miasto