Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie szkoły najlepsze w kraju!

Joanna Dolna, Katarzyna Gajdosz
Zespół Szkół Łączności w Krakowie
Zespół Szkół Łączności w Krakowie Andrzej Banaś
Technikum Łączności w Krakowie i sądeckie Technikum nr 7 najlepiej w Polsce przygotowują młodzież do studiów inżynierskich

Miesięcznik „Perspektywy” opublikował listę techników, które najlepiej uczą przedmiotów ścisłych. - To obszar kształcenia, przez który wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice - wyjaśniają autorzy rankingu. Przy tworzeniu listy 100 szkół wzięli pod uwagę wyniki rozszerzonej matury z matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki i sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych. Ranking ma pomóc uczniom, którzy wybierają szkoły średnie, a potem zamierzają studiować kierunki techniczne.

Łączność uczy dobrze

Ranking otwiera Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie. Antoni Borgosz, dyrektor ZSŁ, nie kryje satysfakcji. - Wynik oznacza, że uczymy dobrze. To dlatego że mamy znakomitą kadrę, która potrafi wytworzyć w szkole odpowiedni klimat. Liczy się też nowoczesna baza dydaktyczna, którą dysponujemy dzięki środkom unijnym - mówi.

Od lat szkoła współpracuje z AGH i firmami, które organizują praktyki, doposażają pracownie i współtworzą programy nauczania. - Firmy są nam życzliwe, bo bardzo często ich szefowie to nasi absolwenci - dodaje dyrektor Borgosz. Absolwentów „Łączności” można znaleźć na całym świecie. Kontaktują się ze szkołą, piszą maile, dzwonią. Opowiadają o swoim życiu zawodowym i prywatnym.

Recepta na sukces

Technikum nr 7 w Nowym Sączu zajęło w rankingu drugie miejsce. - To nie przypadek, że plasujemy się tak wysoko w rankingach - mówi Walenty Szarek, dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. W przedmiotach ścisłych może pochwalić się 12 laureatami i 9 finalistami olimpiad na szczeblu centralnym z informatyki, innowacji technicznych i wiedzy elektrycznej.

- Mamy wypracowany przez lata system - mówi dyrektor Szarek, zdradzając, że receptą na sukces jest wychodzenie naprzeciw zainteresowaniom uczniów.

- Nie czuje się tu presji, ale chęć działania. Budują ją zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, którzy wzajemnie się wspierają, - mówi Adrian Jeleń, tegoroczny maturzysta i olimpijczyk. Najwięcej dały mu dodatkowe zajęcia z teorii obwodów elektrycznych, gdzie uczniowie realizują program I roku studiów AGH.

- Takie zestawienia są ważne i cenne. Podpowiadają nam, z których szkół możemy się spodziewać dobrych kandydatów - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH, która patronuje rankingowi. Podkreśla, że uczniowie dobrze przygotowani przez szkoły na I roku czują się pewniej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto