Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolski sejmik zaapelował o ratowanie huty ArcelorMittal w Krakowie. Radni mają też inne pomysły

Redakcja
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Małopolski sejmik zaapelował do władz państwowych o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu udzielenie pomocy hucie ArcelorMittal w Krakowie. Radny PiS Bogdan Pęk postulował repolonizację huty, a Kazimierz Barczyk z PO – negocjacje w sprawie zwrotu 1000 hektarów niepotrzebnych koncernowi metalurgicznemu.

„W związku z decyzją koncernu o wstrzymaniu pracy i wyłączenia z procesu produkcyjnego części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca oraz stalowni, zachodzi obawa o dalszy los ponad 1200 pracowników, którzy mogą zostać pozbawieni pracy, a drastycznemu pogorszeniu mogą ulec warunki bytowe setek rodzin w Krakowie i Małopolsce” - czytamy w apelu, który małopolski sejmik przyjął w poniedziałek 17 czerwca 2019 roku.

„Apelujemy o szybkie i stanowcze decyzje na najwyższym szczeblu. Deklarujemy, że jako samorząd wojewódzki gotowi jesteśmy włączyć się do rozmów i negocjacji z właścicielami huty, tak aby możliwe było odłożenie lub cofnięcie decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca” - stwierdzili radni sejmiku.

Choć apel został przyjęty w politycznym konsensusie, to jednak podczas dyskusji pojawiały się nowe pomysły na ratowanie miejsc pracy w Nowej Hucie. Radny PiS Bogdan Pęk stwierdził, że huta powinna być zrepolonizowana. Z kolei Kazimierz Barczyk z PO postulował, by rząd podjął negocjacje z ArcelorMittal w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa1000 hektarów zbędnych koncernowi.

Marszałek województwa Witold Kozłowski zapowiedział, że będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim na temat przyszłości krakowskiej huty. Władze województwa chcą, by nie doszło do wygaszenia wielkiego pieca i ograniczenia produkcji w Krakowie. - Wierzę, że uda się wypracować rozwiązanie w tej sprawie – stwierdził Witold Kozłowski.

Władze ArcelorMittal zapowiedziały tymczasowe wygaszenie wielkiego pieca i wstrzymanie pracy stalowni. Jako powody tej decyzji podano m.in. coraz większą nadwyżkę produkcji stali na rynku polskim i europejskim, napływ tanich wyrobów hutniczych, głównie zza naszej wschodniej granicy, ciągle rosnące koszty związane m.in. z cenami energii elektrycznej, a także wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla. Do tego dochodzi jeszcze spadająca liczba zamówień, m.in. z branży motoryzacyjnej. Decyzje mają być wprowadzone życie jesienią.

Minister Przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz jeszcze w maju zapewniała, że rząd robi wszystko, by nie doszło do ograniczenia produkcji w krakowskiej hucie. W sobotę 15 czerwca Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów stwierdził w RMF 24 stwierdził, że wierzy, iż do wygaszenia wielkiego pieca nie dojdzie. Przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy, dzięki której przedsiębiorstwa energochłonne będą otrzymywać z budżetu państwa wsparcie z tytułu wyższych cen energii elektrycznej. W najbliższym czasie ustawę ma przyjąć Sejm.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolski sejmik zaapelował o ratowanie huty ArcelorMittal w Krakowie. Radni mają też inne pomysły - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto