Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska wypowiada wojnę barszczowi Sosnowskiego [mapa]

Redakcja
mat. prasowe
Wojewoda Małopolski chce nowelizacji przepisów, która umożliwi wyplenienie niebezpiecznej rośliny.

Na terenie województwa barszcz występuje w dużych skupiskach w 38 gminach - głównie na nieużytkach i w pobliżu cieków wodnych. Ze względu na zagrożenie dla ludzi i zwierząt, jakie niesie kontakt z rośliną wojewoda wystąpił do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z inicjatywą nowelizacji przepisów, która ułatwiłaby zwalczanie barszczu Sosnowskiego.

Przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, powołano specjalny zespół, który ma opracować najskuteczniejsze i najtańsze sposoby zwalczania barszczu Sosnowskiego.

Od zakazu do nakazu

Aktualnie w Polsce obowiązuje zakaz uprawiania i obrotu rośliną, proponowany zmiany miałby wprowadzić ustawowy nakaz jej zwalczania przez odpowiednie organy lub na koszt właściciela terenu, na którym występuje zagrożenie. Co więcej, w Małopolsce zrealizowany będzie dwuletni program "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na zwalczanie byliny w wysokości od 50 do 800 tysięcy euro. Nabór wniosków rozpocznie się według planu 8 kwietnia. Szacunkowo projekt pochłonie 1,6 miliona euro.

Toksyczny gość

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna bylina, która została sprowadzona do Polski z Kaukazu. W latach 70-tych była propagowana jako tania pasza dla zwierząt hodowlanych, jednak szybko okazało się, że ma ona właściwości toksyczne. Prowadzi do poparzeń przewodu pokarmowego i wewnętrznych krwotoków. Olejki eteryczne przez nią wydzielane w kontakcie ze światłem mogą powodować poważne uszkodzenia skóry i poparzenie II i III stopnia. Uprawy zostały zarzucone w latach 80-tych, jednak roślina ta w naszych warunkach nie ma żadnych naturalnych wrogów i jest bardzo inwazyjna. W szybkim czasie zajęła duże obszary, wyniszczając przy tym inne rośliny.
**
Bylina jest bardzo odporna i trudna do wyplenienia - wymaga konsekwentnego wykaszania przez dłuższy czas i niszczenia chemicznego.


Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Lodowiska w Krakowie Coke Live MusicKoncerty 2013 w Krakowie
Zoo w Krakowie zimą
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto