Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska wreszcie będzie mieć konserwatora. Piotr Turkiewicz objął to stanowisko

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita (z prawej) powołał na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Piotra Turkiewicza i za pracę podziękował Joannie Florkiewicz-Kamieniarczyk, która tymczasowo pełniła obowiązki na tym stanowisku.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita (z prawej) powołał na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Piotra Turkiewicza i za pracę podziękował Joannie Florkiewicz-Kamieniarczyk, która tymczasowo pełniła obowiązki na tym stanowisku. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Na wniosek generalnego konserwatora zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał w piątek (4 lutego) na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr. inż. arch. Piotra Turkiewicza.

FLESZ - Budowa zapory na granicy

od 16 lat

Piotr Turkiewicz ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki oraz podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej im. T. Kościuszki. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, gdzie dotychczas prowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego. Jest autorem licznych projektów z zakresu architektury, wystawiennictwa oraz wnętrz realizowanych m.in. dla takich instytucji jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Instytut Cervantesa.

- Dziękuję za powierzoną mi misję, bo właśnie tak pojmuję funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczególnie tu, w Małopolsce, mamy przekonanie, że zabytki są naszym dobrem narodowym i jakie takie podlegają szczególnej i bezwarunkowej ochronie – mówi Piotr Turkiewicz. - Moje zainteresowania naukowe i dotychczasowe doświadczenie zawodowe koncentrowały się właśnie wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Dołożę wszelkich starań, aby miało ono należytą ochronę – dodaje.

Wojewoda życzył Turkiewiczowi konserwatorowi powodzenia na stanowisku małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.- Niezmiennie przypominam, że zarówno od wszystkich wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jak i od każdej jednostki administracji zespolonej oczekuję sprawnego i skutecznego prowadzenia spraw. Ma to szczególne znaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest ochrona zabytków - podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

W piątek w rozmowie z nami Jarosław Sellin, generalny konserwator zabytków potwierdził, że zwrócił się do wojewody małopolskiego z wnioskiem o powołanie Turkiewicza na stanowisko małopolskiego konserwatora. Wniosek wysłał w ostatnich dniach.

Ta kandydatura nie była efektem konkursu. - Nie ma potrzeby organizowania konkursu - może być konkurs, a może być decyzja - powiedział nam Jarosław Sellin. - To była moja propozycja, znam osobiście pana Turkiewicza, bardzo cenię jego duży, 20-letni dorobek w dziedzinie zabytków i uważam, że może być dobrym wojewódzkim konserwatorem.

Wiceminister Sellin odbył z kandydatem długą rozmowę; kwituje, że obiecująco przedstawia się to, jak będzie działał urząd ochrony zabytków pod kierownictwem Turkiewicza i na co będzie kładziony nacisk. Jak wymienia, chce, żeby urząd sprawnie działał, podejmował w terminie decyzje, a także uwzględniał różne czynniki przy ich podejmowaniu. - Przede wszystkim powinien chronić zabytki, ale czasem trzeba też uwzględniać konieczności rozwojowe czy inwestycyjne. To są często bardzo trudne decyzje. Ważne, żeby to robił profesjonalnie i umiał takie decyzje podejmować - podsumowuje min. Sellin.

Jarosław Sellin podkreśla, że obowiązkiem generalnego konserwatora i struktur wojewódzkich służb konserwatorskich jest ochrona zabytków. - I musimy przede wszystkim być patriotami zabytków. Natomiast czasami są takie sytuacje, że interes publiczny wysokiej rangi wymaga pewnej elastyczności. Ale generalnie naszym zadaniem jest to, żeby ten niezwykle cenny zasób w naszym dziedzictwie kulturowym, jakim są zabytki - które są fascynujące i przyciągają turystów z całego świata do Polski - nie były niszczone i żeby też były rewitalizowane - tłumaczy.

Nasz region od miesięcy pozostawał z wakatem na stanowisku docelowego wojewódzkiego konserwatora. - Konserwator był, pełniący obowiązki po odwołaniu pani Bogdanowskiej, ale rzeczywiście Kraków i Małopolska to jest tak ważne miejsce, jeśli chodzi o zasób zabytkowy w Polsce, że uznałem, iż musi być konserwator władny podejmować wiążące decyzje i chciałem, żeby jak najszybciej ten problem rozwiązać - przyznaje wiceminister Sellin, który jest generalnym konserwatorem zabytków od początku tego roku.

Powołanie Piotra Turkiewicza ma zakończyć zamieszanie, jakie od zeszłego roku panuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie. Przypomnijmy, że we wrześniu ówczesna generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin przychyliła się do wniosku wojewody małopolskiego i odwołana została małopolska konserwator Monika Bogdanowska. Oficjalnie nie podano powodu tej decyzji. Gdy dopytywaliśmy Urząd Wojewódzki, rzeczniczka wojewody poinformowała, że przyczyną odwołania są kwestie związane z szeroko rozumianym funkcjonowaniem urzędu. - Chodzi m.in. o nieprawidłowości w dotrzymywaniu przez urząd terminów, a także organizowania pracy w jednostce - mówiła wtedy Joanna Paździo. Powszechnie natomiast dymisja Moniki Bogdanowskiej kojarzona jest z tym, że broniła wiadukt nad ul. Grzegórzecką przed wyburzeniem. Po jej odwołaniu obiekt stracił status zabytku i na początku tego roku został wyburzony z powodu inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe (zaznaczają tam, że wiadukt zostanie odtworzony).

Po odwołaniu Bogdanowskiej przez kolejne miesiące nie była podejmowana decyzja, kto zajmie jej stanowisko w WUOZ. Przez ten czas kierowała nim Dominika Długosz, zastępczyni Bogdanowskiej. Z dniem 20 stycznia, na wniosek Jarosława Sellina, wojewoda powołał Długosz na stanowisko małopolskiej konserwator. Jednak już... następnego dnia Długosz przestała piastować tę funkcję. Oficjalnie podano, że z powodów osobistych złożyła rezygnację. Nieoficjalnie można było się jednak dowiedzieć, że powodem odwołania była jej aktywność w mediach społecznościowych i wpisy dotyczące polityki. Dominikę Długosz zastąpiła Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, dyrektor Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk była pełniącą obowiązki małopolskiego konserwatora. Od początku podkreślała, że w WUOZ jest tymczasowo (w tym okresie, jako dyrektor Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego była na dwutygodniowym bezpłatnym urlopie). Ustaliliśmy, że WUOZ pełniła jedynie role administracyjne w sensie dyrektora urzędu, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania, nie podejmowała jednak decyzji merytorycznych.

Brak docelowego konserwatora stwarzał trudności. Inwestorzy skarżyli się, że na decyzje konserwatorskie WUOZ w Krakowie trzeba czekać miesiącami. Takie sytuacje dotyczą także inwestycji miejskich. Ostatnio pisaliśmy, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie może się doczekać na pozwolenie władz konserwatorskich dotyczące prac archeologicznych związanych z I etapem budowy parku przy ul. Karmelickiej. Wniosek w tej sprawie został złożony do WUOZ w październiku 2021 r. i urząd powinien go rozpatrzyć w ciągu 30 dni zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, ale do dziś nie ma decyzji. W ZZM biorą już pod uwagę złożenie skargi na bezczynność WUOZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska wreszcie będzie mieć konserwatora. Piotr Turkiewicz objął to stanowisko - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto