Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska To Go. Zaduszne widziadła

red.
materiały promocyjne
Od niepamiętnych czasów ludzie podskórnie czują obecność tych, którzy odeszli. Późnymi wieczorami w Dzień Zaduszny wędrują na grobowce przodków, zapalając światła i rozświetlając mrok, w którym – zdaje się – ktoś się poruszy, ktoś przemknie, niewidzialni zmarli zamigocą majakami i domysłami.

O tym, że śmierć jest zawsze blisko miały także przypominać barokowe malowidła na ścianach kościołów i kaplic. W kościele OO. Bernardynów na krakowskim Stradomiu, w kaplicy św. Anny, znajdziemy jedno z najstarszych w Małopolsce przedstawień śmierci. Na pochodzącym z ostatniej ćwierci XVII wieku olejnym obrazie, kobiety wszelkich stanów – od chłopki po szlachciankę – tańczą w kręgu ze szkieletami. Przygrywają im mężczyźni, którym nuty trzymają inne kościotrupy. Nieznany malarz umieścił wokół czternaście medalionów z postaciami papieża, cesarza, szlachcica, chłopa, błazna czy nawet dziecka – z każdym tańcuje szkielet…

W tym tygodniu na www.malopolskatogo.pl zatrzymujemy się przy Zaduszkach i związanych z nimi tradycjami. Spoglądamy z bliska na małopolskie wizerunki śmierci. Przypominamy sobie mickiewiczowskie „Dziady” i ich krakowskie inscenizacje teatralne. I zapraszamy do udziału w zaduszkowym muzykowaniu: podczas Krakowskich Zaduszek Jazzowych, które odbędą się w Krakowie, Wieliczce, Niepołomicach, Trzebini i Wadowicach oraz podczas Muzycznych Zaduszek w Zakopanem.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto