Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Święto Niepodległości upłynęło pod znakiem poczucia narodowej dumy i szacunku dla tradycji

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Uroczystości w Katedrze Wawelskiej
Uroczystości w Katedrze Wawelskiej aneta żurek
Święto Niepodległości w Krakowie i Małopolsce przebiegło spokojnie. Pogoda była wyśmienita, więc mieszkańcy regionu chętnie spacerowali z biało-czerwonymi flagami przypiętymi do ubrań i kotylionami. Tak było w Tarnowie, Zakopanem, Oświęcimiu i Nowym Sączu.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

W Krakowie 103. rocznicę odzyskania niepodległości ogłosił dźwięk Dzwonu Zygmunta, a w katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta.

Arcybiskup o zagrożeniu

Mszy za Ojczyznę przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Prosił o modlitwę za „zagrożoną wolność Ojczyzny”.

- O tę wolność nadal musimy walczyć w obliczu zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. To zadanie dzisiejszego dnia, najbliższych tygodni i miesięcy - mówił. W czasie kazania przypominał drogę Polski do odzyskania niepodległości i podkreślał, że wolność została przywrócona dzięki dążeniom wielu pokoleń Polaków. Mówił też o wewnętrznej dumie i poczuciu polskości, które dziś powinny być w sercu każdego Polaka.

Cytował m.in. Adama Mickiewicza oraz „Katechizm polskiego dziecka”. Przypominając o tym, jak wyglądała walka o niepodległość, mówił o konieczności wzniesienia się ponad podziałami w obronie Ojczyzny.

- Tylu ojców i założycieli niepodległości: Piłsudski, Dmowski, Korfanty, Paderewski. Oni wszyscy wiedzieli, o jaką stawkę rzecz się toczy. A jeśli jest to Rzeczpospolita, jej wolność i polskość, to trzeba było wznieść się ponad podziałami, jakie wtedy panowały - przypominał. Homilii przysłuchiwał się m.in ojciec prezydenta RP Jan Tadeusz Duda. Po homilii rozległy się brawa.

W katedrze na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego, na grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej złożono wiązanki kwiatów.

Z okazji święta prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apelował do mieszkańców o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach. Faktycznie były wszędzie, a pod Wawelem można było flagę otrzymać w prezencie.

11 listopada po południu do Krakowa przyjechali przedstawiciele rządu, m.in. premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Piotr Gliński, Jacek Sasin i Adam Niedzielski. Politycy wzięli udział w mszy w katedrze na Wawelu, którą odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Podczas wieczornej mszy abp Jędraszewski przywołał postać św. Marcina, patrona dnia, nazywając go pierwszym Europejczykiem, także osobę papieża Jana Pawła II, wspominając jego zasługi dla niepodległości Polski.

Flagi, iluminacje i mundury

Udekorowane biało-czerwonymi flagami były maszty od strony bazyliki Mariackiej i za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice był stojak z flagami.

Na ulice Krakowa wyjechał tabor komunikacji zbiorowej udekorowany narodowymi barwami. Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz TAURON Arena Kraków także zaświeciły się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawiła się na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

W Klubie Garnizonowym przy ul. Zyblikiewicza w Krakowie otwarto z kolei wystawę Ojcowie Niepodległości i w ramach akcji „Dzień szacunku dla munduru” zaprezentowano ubiory m.in. wojsk specjalnych, powietrzno-desantowych i lotnictwa.

- To ubrania ćwiczebne, polowe i wyjściowe - tłumaczy Bogdan Nowotny, właściciel pokazanej kolekcji, były żołnierz. Pokazuje oryginalne mundury, które zbiera od 30 lat. Zdobywał je od innych kolekcjonerów z całego świata, niektóre są od członków rodzin zmarłych żołnierzy.

- To kosztowne hobby. Oryginalny czerwony beret z 1958 r. to koszt rzędu 500 zł, a za mundur trzeba zapłacić około 2000 zł - nie kryje. Ma też kolekcję broni, ale jej nie zaprezentowano na wystawie z uwagi na ograniczenia lokalowe. Są za to emblematy i spadochron. - Wiele z tych eksponatów to unikaty w skali kraju, pozostały tylko w jednym egzemplarzu - mówi Bogdan Nowotny.
W ramach upamiętnienia Ojców Niepodległości wystawa prezentuje postacie Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i gen. Stanisława Sosabowskiego.

Akcenty muzyczne

W ramach świętowania na płycie Rynku Głównego śpiewano patriotyczne pieśni. W Krakowie - po raz piąty z inicjatywy stacji RMF FM - odbyło się „Ogólnopolskie Śpiewanie Biało-Czerwonych Przebojów”. Najpierw, w samo południe, krakowianie zgromadzeni na Rynku Głównym odśpiewali wspólnie hymn, a później, podczas koncertu w formie karaoke, zabrzmiały hity wszech czasów w wykonaniu Viki Gabor, Piotra Kupichy, Three Of Us i Marty Gałuszewskiej. Każdy mógł się włączyć w to muzyczne świętowanie - obok sceny stanął wielki telebim, na którym wyświetlano teksty utworów.

Wojsko i szczepienia

Na Placu Matejki przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli województwa: złożenie wieńców, wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego.

- Wspólny cel: Polska, tego także i nam dziś potrzeba. Jestem przekonany, że tylko na trwałym fundamencie, jakim jest nasza historia i nasze doświadczenie niepodległościowe powinniśmy budować każdego dnia wspólnymi wysiłkami i różnymi talentami wspólną Polskę - mówił wojewoda Łukasz Kmita. Uroczystości zakończyła defilada wzdłuż ul. Basztowej. Krakowianie mieli okazję spróbowania wojskowej grochówki, a także z bliska zobaczyli pojazdy służb mundurowych.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Małopolsce połączone były z akcją „Szczepimy się dla Niepodległej”. Od rana w 13 lokalizacjach regionu wykonywane były szczepienia przeciw Covid-19 oraz grypie.

Podczas wieczornej mszy abp Jędraszewski przywołał postać św. Marcina, patrona dnia, nazywając go pierwszym Europejczykiem, także osobę papieża Jana Pawła II, wspominając jego zasługi dla niepodległości Polski.

Abp. Jędraszewski w swojej homilii nawiązał także do aktualnej sytuacji na granicy.

- Mamy bolesną świadomość tego, co dzieje się na granicy białorusko-polskiej - powiedział metropolita krakowski. - Dziękujemy Bogu za wolność ojczyzny, dar, okupiony krwią naszych ojców i matek - podkreślił abp Jędraszewski, dodając, że o tradycji, tożsamości, a także o miejscu jakie Polsce przynależy w Europie "myśli się dzisiaj w Brukseli, Berlinie i w Paryżu, a także w Mińsku i w Moskwie".

Wieczorem zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, ale te plany udaremniła demonstracja przeciwników partii rządzącej.

Zakopane na sportowo

Niemal 600 zawodników wzięło udział w VIII Biegu Niepodległości, który odbył się 11 listopada pod Giewontem.

Wśród zawodników byli biegacze z całej Polski, a także ze Słowacji. Bieg Niepodległości co roku przyciąga wielu amatorów biegania, ale i tych, którzy chcą w ten sposób uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. W zawodach startują dorośli i dzieci. Od kilku lat pojawiają się także podopieczni Fundacji Handicap Zakopane, która dba o rozwój sportowy dzieci niepełnosprawnych.

Najpierw wystartowali uczestnicy biegu integracyjnego. Mieli do pokonania 400 metrów.Następnie - po odśpiewaniu hymnu Polski - przyszedł czas na start głównego biegu. Zawodnicy mogli pokonać trasę o dystansie 5 lub 10 kilometrów. Na koniec był start uczestników biorących udział w zawodach nordic walking.

Większość zawodników miała na sobie biało-czerwone koszulki. Niektórzy pobiegli z wymalowanymi barwami narodowymi na policzkach. Byli też i tacy, którzy biegli trzymając flagę Polski.

W Oświęcimiu parada

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oświęcimiu obfitowały w szereg wydarzeń. Jednak kulminacyjnym punktem uroczystości była parada patriotyczna z udziałem mieszkańców, orkiestry, pocztów sztandarowych oraz harcerzy, przedszkolaków i oświęcimian, niosących 20-metrową flagę Polski.

Parada przeszła ulicami Starego Miasta w kierunku pl. Kościuszki, gdzie odbyła się uroczystość główna.

W Nowym Sączu marsz

Sądeczanie spotkali się na Plantach pod Dębem Wolności, a także wyruszyli spod dworca PKP w Marszu Wolności.
Oba wydarzenia miały patriotyczny i doniosły charakter, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Było wspólne śpiewanie i kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

- O tę wolność nadal musimy walczyć w obliczu zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. To zadanie dzisiejszego dnia, najbliższych tygodni i miesięcy - mówił na Wawelu arcybiskup Marek Jędraszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Święto Niepodległości upłynęło pod znakiem poczucia narodowej dumy i szacunku dla tradycji - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto