Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska spowita smogiem. W regionie dymi ponad 400 tys. kopciuchów. Na ich wymianę zostało bardzo mało czasu

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Smog w Krakowie
Smog w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Małopolska jest niestety jednym z najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. W regionie dymi jeszcze ponad 400 tysięcy kopciuchów. Polski Alarm Smogowy przypomina, że na ich wymianę zostało już bardzo mało czasu i organizuje akcję: Zobacz, czym oddychasz.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

Małopolskie miejscowości zajmują wysokie miejsca w smogowych rankingach. Zła jakość powietrza w naszym regionie spowodowana jest głównie korzystaniem z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. "kopciuchów". Obecnie w Polsce do wymiany jest jeszcze ok. 3 mln kopciuchów, z czego w Małopolsce ponad 400 tys.! Na ich wymianę pozostało mieszkańcom niewiele czasu, bo zgodnie z uchwałą antysmogową wszystkie pozaklasowe kotły, emitujące największą ilość zanieczyszczeń, muszą zostać wymienione do końca 2022 r.

Korzystanie z nich od roku 2023 będzie nielegalne, a osoby które nie dostosują się do nowego prawa będą narażone na kary finansowe. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń - w roku 2019 w Małopolsce wymieniono zaledwie 15 tysięcy kopciuchów. Program Ochrony Powietrza, przyjęty 28 września przez Sejmik Województwa Małopolskiego, to sygnał zarówno dla władz lokalnych, jak również mieszkańców naszego regionu, że walka ze smogiem musi wkroczyć w nowy etap, a gminy powinny bardzo mocno zaangażować się w działania antysmogowe i skutecznie przekonywać swoich mieszkańców do sięgania po dotacje oraz wymianę starych kotłów.

- W trakcie kolejnej edycji akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i Województwa Małopolskiego "Małopolska bez smogu" sprawdzimy, jak na ostatniej prostej przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, małopolskie gminy radzą sobie z problemem zbyt wolnego tempa wymiany pieców i będziemy przekonywać wszystkich Małopolan, że każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy - zaznacza Ewa Lutomska z PAS.

I zapowiada: - Od 12 listopada do 20 grudnia odwiedzimy sześć małopolskich gmin. Pomiary każdorazowo prowadzone będą równolegle w dwóch miejscowościach. Akcja zainaugurowana zostanie w piątek 12 listopada pomiarami w dwóch gminach krakowskiego obwarzanka: Mogilanach i Czernichowie - pomiary w tych miejscowościach prowadzone będą do 23 listopada. Następnie wyruszymy na Podhale: do Nowego Targu i Czarnego Dunajca - tu pomiary prowadzone będą od 24 listopada do 6 grudnia. Na finiszu akcji (od 7 do 20 grudnia) odwiedzimy dwa małopolskie uzdrowiska: Krynicę-Zdrój i Piwniczną-Zdrój.

Dodatkowo w Czernichowie, Nowym Targu i Piwnicznej-Zdroju mieszkańcy na własne oczy będą mogli przekonać się, czym oddychają na co dzień. W tych miejscowościach staną bowiem mobilne instalacje płuc, które w bardzo obrazowy sposób pokażą, jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Harmonogram akcji "Małopolska bez smogu":

  • 12.11 do 23.11: pomiary jakości powietrza w Mogilanach (pyłomierz) i Czernichowie (pyłomierz + mobilny model płuc),
  • 24.11 do 6.12: pomiary jakości powietrza w Czarnym Dunajcu (pyłomierz) i Nowym Targu (pyłomierz + mobilny model płuc)
  • 7.12 do 20.12: pomiary jakości powietrza w Krynicy-Zdroju (pyłomierz) i Piwnicznej-Zdroju (pyłomierz + mobilny model płuc).
  • 20 grudnia - debata podsumowująca akcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska spowita smogiem. W regionie dymi ponad 400 tys. kopciuchów. Na ich wymianę zostało bardzo mało czasu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto