Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska Noc Naukowców ruszy już dziś!

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
W czwartek miała miejsce konferencja prasowa, która w pełni wyjaśniła formę i cel 3. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców.

Spotkanie z dziennikarzami otworzył Marek Sowa, członek zarządu Województwa Małopolskiego, który przyznał, że mamy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ po raz kolejny mieszkańcy Małopolski będą mieć okazję do odwiedzenia 40 laboratoriów i zapoznania się z pracą ponad 100 naukowców.

- Mieszkańcy Małopolski będą w tę szczególną noc głównymi bohaterami wydarzenia - przyznał. - Gdyby nie ich tak liczne zaangażowanie, to projekt ten nie uzyskałby aż tak szerokiej skali. Dwa lata temu nie przypuszczaliśmy, że nasza inicjatywa może natrafić na takie zainteresowanie. Cieszymy się, że ukazanie nieoficjalnej strony pracy naukowej przyciąga tak liczne rzesze zainteresowanych krakowian - dodał.

- Nie ukrywam też, że pełne podziwu jest zaangażowanie samych naukowców, którzy w tym szczególnym dniu potrafią wejść na scenę teatralną i tam oddać charakter swojej pracy. Nie dziwię się, że takie formy edukacji naukowej cieszą się największym zainteresowaniem - przekonywał Sowa.

Na konferencji pojawili się także przedstawiciele uczelni, które stwarzają warunki do tego, by inicjatywa mogła zaistnieć.

- Fizyka jest chyba najważniejszą dziedziną. Nie wszyscy wiedzą, że to ona wyjaśnia fundamenty świata - przekonywał profesor z Instytutu Fizyki.

- Naszemu wydziałowi zależy na ukazaniu kolorowych marchewek i zaznaczeniu, że nauka może być łatwa i przyjemna. Będziemy także drążyć wokół in vitro, biotechnologii i genetyki - licytowała się Monika Biernaj z Uniwersytetu Rolniczego.

Tomasz Schwarz przekonywał natomiast, że naukowiec wcale nie musi robić krzywdy zwierzętom i że głównym zadaniem podczas Nocy Nakowców będzie walka z tym stereotypem.

Wszystko wskazuje na to, że każda osoba zaangażowana w projekt przekonana jest o swojej racji i zgodnie ze specjalnościowym schematem zamierza udowodnić, że dana dziedzina nauki jest najważniejsza. To dobrze! Mamy pewność, że poziom tegorocznej Nocy Naukowców będzie bardzo wysoki.

Za pointę może posłużyć końcowe zdanie Marka Sowy, który stwierdził, że każdy trafiony pomysł ma szansę na szerszą rozbudowę. Miejmy nadzieję, że kolejne edycje wydarzenia będą jeszcze bardziej wyrafinowane i zaskakujące.

Warto dodać, że wstęp na poszczególne wydarzenia jest bezpłatny, a projekt "Małopolska Noc Naukowców 2009” współfinansowany jest ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.


25 września 2009 r. Małopolskę już po raz trzeci zafascynuje świat naukowców i nauki. W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu naukowcy, znani na co dzień z laboratoriów i sal wykładowych, pokażą swoje drugie oblicze. W atmosferze zabawy zaprezentują się w zupełnie innej roli - jako zwyczajni ludzie z wielkimi pasjami i ciekawymi zainteresowaniami, którzy potrafią się bawić i śmiać z samych siebie. Poznamy ich również jako aktorów teatralnych, filmowców czy reżyserów.

Zobacz także:






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto