Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska Noc Naukowców 2013 [program]

Redakcja
27 września 2013 odbędzie się siódma edycja Małopolskiej Nocy ...
27 września 2013 odbędzie się siódma edycja Małopolskiej Nocy ... Marek Gwóźdź
27 września 2013 odbędzie się siódma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Czeka nas mnóstwo atrakcji.

Podróż po świecie nowoczesnych technologii to hasło przewodnie tegorocznej Nocy Naukowców. Skąd się biorą świecące cytryny? Jak zrobić burzę w laboratorium? Czy białe światło jest białe? To tylko kilka ciekawostek, które zaprezentują naukowcy w czasie 7. Małopolskiej Nocy Naukowców

Na małych i dużych odkrywców czeka blisko 500 różnych atrakcji – od wykładów, spotkań z naukowcami, po pokazy, demonstracje i konkursy, a nawet wielkie widowiska z udziałem naukowców. W tym roku przygotowano cztery odsłony imprezy - w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach, a także transmisje na żywo w internecie.

Program imprezy Małopolska Noc Naukowców 2013

Kino Kijów.Centrum

W programie m.in. zabawa z Kinectem, budowanie edukacyjnego robota - Edubota, pokaz kuchni molekularnej, śpiewające hologramy i oczywiście pokazy filmowe.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Naukowcy pokażą m.in jak zrobić burzę w laboratorium, tajemnicze doświadczenia i eksperymenty. Będzie można zobaczyć roboty rodem z filmu s-f oraz jak działa ogniotrwały papier.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki

 

Praca w ciemni fotograficznej, jak oszukać wzrok, jak wygląda profesjonalny warsztat artysty i ile trzeba wymieszać farb żeby uzyskać idealny kolor - to tylko kilka z atrakcji czekających na zwiedzających.

Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna

 

Poczuj się jak prawdziwy detektyw z filmu! Na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej. Program dla osób powyżej 16 roku życia.

 

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN

 

Cyklortony, akceleratory i mnóstwo specjalistycznego sprzętu będzie można zobaczyć na własne oczy w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Naukowcy zdradzą, jak odkryli "boską cząsteczkę" w Wielkim Zderzaczu Hadronów, jakie tajemnice kryją ciekłe kryształy i dlaczego fizyka jest największym widowiskiem świata.

Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk Ośrodek Badawczy w Krakowie

Tu zobaczymy wędrujące kontynenty, jasną stronę mocy - czyli pokaz możliwości lasera i plazmy, zbudujemy wybuchający wulkan i dowiemy się skąd się wzięły dżungle.

Kościół św. Piotra i Pawła

W programie: Ziemia – wirująca planeta, dr Adam Michalec. Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta, o godz. 19, 20 i 21. Rejestracja na stronie imprezy.

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Jak wyglądają włosy wiedźmy, jak świecą kryształy, jak samemu zrobić glowstick? Jak wygląda azotowa róża, czy można wylać ciekły azot na rękę, co się stanie z papierosem w azocie i czy lód może być suchy? To ciekawostki, które odkryją zwiedzający politechnikę. Zobaczą także wulkan z wężami faraona, fajerwerki odpalane wodą, chemiczny ogród, chemiczne koktajle, kolorowe piany i wiele innych efektownych chemicznych prezentacji.

Uniwersytet Jagielloński

 

Tu matematycy zdradzą jak grać w gry, żeby wygrać, będzie można się także zmierzyć z łamigłówkami i zagadkami logicznymi. Biologowie zdradzą czy można wyhodować skórę w butelce i pokażą tańczące rośliny, a miłośnicy serialu "Kości" poznają tajniki pracy antropologa sądowego. Każdy wydział przegotował swoje sztandarowe atrakcje.

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

 

Zwiedzający poznają molekularne metody badania genomu owcy i wyizolują DNA, wyhodują in vitro komórki i tkanki, a także dowiedzą się jak wyplata się rybackie sieci oraz jak wytwarza się eko-paliwo - z nasion, roślin i odpadów. Naukowcy zdradza tajniki zdrowej żywności, pokażą jak upiec pyszny chleb i wytłumaczą dlaczego to co jemy jest takie kolorowe.

Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie

 

Odwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć prąd i sprawdzić czy naprawdę płynie, dowiedzą się, co mogą inteligentne materiały i lewitacja ultradźwiękowa oraz przekonają się co może robot.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

 

Tutaj dowiemy się czym jest daltonizm smakowy, dlaczego zamszowe buty nie są z zamszu, a welurowe dywaniki z weluru. Zobaczymy także jak wyglądają bakterie pod mikroskopem.

 

Fundacja Klaster Life Science Kraków

 

Tu szczególnie ciekawie czas spędza dzieci - dla nich przygotowano pokazy związane z popularną serią "Było sobie życie" oraz wiele gier, zabaw i łamigłówek logicznych.

 

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

 

Specjaliści przygotowali program poświęcony sercu. Zwiedzający dowiedzą się wszystkiego o nowoczesnej aparaturze diagnostycznej, sposobach leczenia rzadkich schorzeń i zobaczą na ile sposobów można pokazać serce.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto